Vaše názory

VAŠE NÁZORY

Pište své názory na email: info@ostravak.info

Celý článek

Ostravské oko

13.05.2012 VAŠE NÁZORY

Iniciativní Tomáš Klus napsal prostestsong. „Hurá!“ řeknou si opět ti, kteří přemluvili tu naši Bábu.  Nic proti tomuto „komerčnímu písničkáři“. Šikovný chlapec to určitě bude, koukat se na něj taky dá.

Celý článek

Ostrava Jih - Co schází a co přebývá

VAŠE NÁZORY

Na adresu hnutí dorazil příspěvek, který se zabývá situací v Ostravě Jihu, konkrétně sídlištěm Dubina. Autor nás poprosil o jeho publikaci na našem webu, byť se pod něj nechtěl podepsat celým jménem. Jeho přání respektujeme. Chcete-li vyjádřit svůj názor k tomuto tématu, napište nám na recepce@ostravak.info.
Pokud vás trápí podobná témata, napište nám! Vaše názory nás zajímají.

Celý článek

Co v Ostravě dýcháme, jak to škodí našemu zdraví a co s tím dál

VAŠE NÁZORY

S čistotou vzduchu na Ostravsku je to rok od roku horší. Dnů, kdy je překračován zákonem povolený limit polétavého prachu v ovzduší, neustále přibývá. Nejhorší jsou dny s inverzní povětrnostní situací, kdy jsou limity škodlivých látek překračovány mnohonásobně a obyvatelé Ostravska vdechují několikanásobně více karcinogenních látek než například v Praze nebo v jiných částech republiky.

 

Tyto látky mají zásadní vliv na lidské zdraví, ale zejména na zdraví dětí do dvou let. Zřejmě také proto v posledních letech v ordinacích dětských lékařů výrazně přibývá dětí s těžkým astmatem a neplatí to jen pro oblasti, které jsou v blízkosti zdrojů, které dlouhodobě a intenzivně znečišťují ovzduší.

Politická "řešení", k nimž se dosud regionální politici dopracovali, jsou zatím naprosto bezzubá a konkrétní řešení základního problému nepřinášejí (počínaje žalobou na stát přes založení Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší až po městskou hromadnou dopravu v čase smogu zdarma). Navíc o látkách, které nejvíc ohrožují lidské zdraví, obyvatelé regionu takřka nemají možnost získat aktuální informace.

Celý článek

Rozhovor s MUDr. Radimem Šrámem: "Lidé mají právo vědět, co je ohrožuje"

VAŠE NÁZORY

Jméno Radim Šrám zná v Ostravě každý, koho zajímá kvalita zdejšího ovzduší. Vlivem životního prostředí na lidské zdraví se MUDr. Radim Šrám, DrSc., zabývá už desítky let, ostravské ovzduší a jeho vliv na zdraví lidí v regionu podrobně zkoumal se svými spolupracovníky v letech 2008 - 2010 během Programu Ostrava.

Tyto analýzy týmu vědců z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR jasně prokázaly, čemu a proč jsou vystavováni obyvatelé Ostravska. Doktor Šrám považuje situaci v Moravskoslezském kraji za velmi vážnou. "Když se podíváte na situaci v Ostravě a okolí v minulosti, tak je nepochybné, že se podařilo snížit hrubou prašnost," říká dr. Šrám. "Teď se ale jedná o jiný problém. Fakt, že není vidět pouhým okem neznamená, že se nic neděje. Z hlediska lidského zdraví je nezbytné věnovat pozornost prachovými částicím, které jsou menší než PM10 - tedy těm o velikosti PM2,5 a PM1."

Celý článek

23.06.2011 - Máme zahraniční "školu"!!! (Juchůůů...) (blog iDnes.cz)

VAŠE NÁZORY

Je to vlastně lapálie, drobnost, z hlediska života obce marginálie. A přesto zcela veřejně dokumentuje, jak uvažují politici, kteří (a někteří z nich už dost dlouho) vedou naše město.

Velmi hezky o tom - obávám se, že poněkud nechtěně - svědčí dnešní  tematický blok v moravskoslezské příloze MF Dnes (tedy 23. 6. 2011). V názorovém poměru zhruba 3 : 1 (tři pro, jeden proti) se autorka snaží přinést nástin toho, o co jde ve sporu o legitimitu tak zvané zahraniční školy, známé jako 1st International School of Ostrava, s. r. o. A přidává tři názory členů zastupitelstva (Kajnar - ČSSD, Juchelka - TOP09, Kausta - Ostravak) a také svůj vlastní.

Celý článek

S MUDr. Andreou Matulovou o ostravském ovzduší, jejích pacientech a úkolu pro regionální politiky

VAŠE NÁZORY

MUDr. Andrea Matulová už tři desítky let pomáhá jako plicní lékařka svým pacientům s respiračními nemocemi a s potížemi dýchacího ústrojí. Změnu kvality ovzduší považuje pro budoucnost Ostravy za zásadní. "Moji pacienti mají zřetelně vážnější obtíže než před dvěma lety," říká.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Památkáři, architekti, občané a kam jde Ostrava (BLOG na iDNES.cz)

VAŠE NÁZORY

Ostravská Fiducia uspořádala ve čtvrtek 21. dubna diskusi o nové architektuře, historickém prostředí a jak se právě tohle daří skloubit v Ostravě. Hovořili architekti, památkáři, občané a také pan primátor. 

Jsem přistěhovalec, tak říkajíc náplava, s místními poměry se teprve seznamuju, a tak jsem ráda přijala pozvání na veřejnou debatu s lidmi, kteří mají k rozvoji města co povědět. O svých názorech na soulad moderní architektury a konkrétního prostředí promluvili architekti (Pleskot, Rajniš, Průša), památkáři (Goryczková, Strakoš), mecenáš (Světlík) a jeden politik (Kajnar).

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Oligarchická průmyslokracie aneb temný mrak nad Ostravou (BLOG na iDNES.cz)

VAŠE NÁZORY

Žiji ve svobodném státě. Ve svobodném státě smím politika podrobit tvrdé kritice a nehrozí mi vězeňský trest. Ani to, že budu fyzicky zlikvidován. Ve svobodném státě smím být nepracujícím bezdomovcem a nehrozí mi, že budu zavřen do cely za nezaměstnanost. Ve svobodném státě smím zorganizovat před radnicí protestní happening a nehrozí mi, že budu se svými spoluprotestujícími napaden policejními obušky a případně zatčen. Česká republika je v současné epoše svobodný stát a věřím, že se tento stav již nikdy nezmění.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Konečně řešeni ostravskeho smradlaveho ovzduši (BLOG na iDNES.cz)

VAŠE NÁZORY

Muj mily deničku. Tady je vidět, jak su ti naši uřednici neschopni a naopak jak naši bratři z Bruselu dokazali jednoduchym opatřenim zlikvidovat problem zasviněneho ostravskeho luftu. Přijate řešeni je plně v suladu se zavěrečnym Kojotskym protokolem o sklenikovych plynach a bylo jednoznačně odsuhlasene všema zeměma evropske pětadvacitky. Enem ostravsky zastupca seděl jak přidušeny, ale to se dalo čekat.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Vážení občané, žaluji (vzduchostrava.cz)

VAŠE NÁZORY

Náměstek primátora pro životní prostředí Dalibor Madej na včerejší konferenci o kvalitě ovzduší v Ostravě obvinil poslankyni Jakubkovou z politické kampaně, nedávno i dětskou lékařku Schallerovou, mého kolegu Burdu z občanského sdružení „Vzduch“ přímo napadl ze lži a v neposlední řadě veřejně prohlásil, že má záměr zažalovat doktora Šráma. Podotýkám, že poslankyně Jakubková letos již kandidovat nebude a lékařka Schallerová žádné politické ambice nemá.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Máme ještě zdravý rozum?

VAŠE NÁZORY

Stanovisko občanského sdružení Vzduch - reakci na vystoupení některých účastníků pracovního semináře zastupitelstva Statutárního města Ostravy k tématu kvality ovzduší, který se konal 6. dubna 2011.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Demonstrace v duchu vzduchu: Děkujeme, umíráme, zůstáváme (Arnika.org)

VAŠE NÁZORY

Pod názvem Den vzduchu se obyvatelé Ostravy chystají demonstrovat 28. dubna před Novou radnicí. Akce, pořádaná podle organizátorů "v duchu vzduchu", ale i v duchu "Děkujeme, umíráme, zůstáváme", začne  na Prokešově náměstí v 17 hodin. Akci pořádá společnost Čisté nebe spolu s ekologickými sdruženími Arnika, Vzduch, Zelená pro Vratimov a rodičovským centrem Chaloupka Ostrava.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Komplexní změna kontinuálního vymývání hlav? V nedohlednu (BLOG na iDNES.cz)

VAŠE NÁZORY

Duše politikova, toť hlubina bezedná. My tady u nás v Ostravě máme doopravdy kliku, naši politici na úrovni města i kraje na nás myslí, kudy chodí. A hlavně soustavně rozhodují tak, aby se nám tady žilo co nejlépe, a hlavně, aby se nám také co nejlépe dýchalo.

Celý článek

NAPSALI NÁM - Jednotná fronta papalášů, úředníků a místních zpravodajců v protiútoku

VAŠE NÁZORY

Dobrý den!
Tak je to tady:
Poté, co se o aktivity kolem špatného ovzduší začal zajímat úřad ombudsmana díky Dr. Seitlové, zaujala jednotná fronta úředníků počínaje magistrátem, přes krajský úřad až po ministerstvo ŽP, "odborníků" Zdravotního ústavu, KHS, ČHMÚ, za vydatné podpory zdejší regionální TV, ovládané politiky tak jako za Mamuly postoj, že stokrát opakovaná lež se stane pravdou.
Celý článek

NAPSALI NÁM - Dotace na ozdravné pobyty? V tomto školním roce těžko

VAŠE NÁZORY

Není to tak dávno, co se všechny politické strany v Ostravě dušovaly, že jejich prioritou je zkvalitnění ovzduší ve městě a že si jeho katastrofální stav uvědomují. Možná právě proto v květnu loňského roku vznikl Fond pro děti ohrožené znečištěním ovzduší, z něhož mají být dotovány ozdravné pobyty dětí ze základních a mateřských škol.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Proč DP Ostrava provozuje smogovou přepravu cestujících „zadarmo“(BLOG na iDNES.cz)

VAŠE NÁZORY

Od konce roku 2010 vozí DP Ostrava zadarmo lidi v čase vyhlášení smogového nebezpečí, za jeden den této samaritánské činnosti si nechá vyplatit z pokladny města Ostrava milion korun.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Primátor je lhář (BLOG na iDNES.cz)

VAŠE NÁZORY

Primátor je lhář. Takto zněl transparent na Bazalech v Ostravě v pondělí 28.2. při zápase Baníku se Spartou. Příznivci Baníku dali najevo své rozčarování nad rozhodnutím ostravského zastupitelstva nestavět novou fotbalovou arénu, ale jen přestavět atletický stadion ve Vítkovicích.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Absurdní myšlení Ostravské radnice pod vedením ČSSD (BLOG na iDNES.cz)

VAŠE NÁZORY

Pokud to ještě nevíte, tak v Ostravě vymysleli geniální vynález. Dopravní podnik Ostrava vymyslel a již druhý měsíc testuje své bolševické opatření se souhlasem Ostravských radních z ČSSD s tichým souhlasem ODS. Jedná se o takzvanou akci SMOG. Kdykoliv překročí smog v Ostravském ovzduší povolené limity, vyhlásí meteorologové signál regulace, při kterém je městská doprava zdarma.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Ostrava postrádá primátora, aneb Ostrava ≠ Baník? (BLOG na iDNES.cz)

VAŠE NÁZORY

Již několik let si zvykáme, že se předvolební sliby kandidátů, či politických subjektů na všech těch billboardech, reklamních plochách, plakátech, v televizích, rozhlasech a v neposlední řadě na veřejných meetinzích, nevyplňují ani zdaleka, a po úspěšném zvolení přijde to klasické vyšumění. Pan primátor statutárního města Ostravy, Ing. Petr Kajnar MBA, zřejmě již opovrhuje těmito ‚slabošskými‘, výše jmenovanými,  typy propagací, a rozhodl se udělat něco, na co by každý člověk svědomí neměl, a to uspořádat oficiální tiskovou konferenci, kde mj. také před předsedou ČMFS, p. Ivanem Haškem, potvrdil, že i přes mírné zdržení město od výstavby stadionu neodstoupí.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Zastupitelstvo z muší perspektivy aneb O schvalování (BLOG na iDNES.cz)

VAŠE NÁZORY

Bylo nebylo, ve městě Ostravě nad kalnými řekami a pod temnými mračny, konalo se 5. zasedání zastupitelstva Statutárního města Ostravy.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Krvežiznive bestyje v tramvajce čislo 5 (BLOG na iDNES.cz)

VAŠE NÁZORY

Bolševicke opatřeni v Ostravě, kdy tramvajky a jina zařizeni pro hromadny odsun pracujicich na šichtu a ze šichty jezdi v době vyhlašeneho krityckeho stavu ovzduši zdarma, probudilo ze spanku krvežiznive tvory, zvane revizionysti.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Zachraňte plíce železného srdce republiky! (BLOG na iDNES.cz)

VAŠE NÁZORY

OSTRAVA – i když ono přízvisko „železné srdce republiky“ z dob komunismu mělo působit údernicky je, vzhledem k množství těžkého průmyslu, aktuální do dnešních dnů. Daní za tuto „výsadu“, je podlomené zdraví Ostraváků, astma, alergie, rakovina… Předčasná smrt.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - "Agresivni" dav banikovskych "radykalu": v ponděli bude TICHO!!! (BLOG na iDNES.cz)

VAŠE NÁZORY

Tak už to u nas na Ostravsku chodi. Socani s bolševikama realizuju svuj program "Městska doprava zadarmo", lude, co si plati legitku, su naštvani, bezďaci a cede-romi su šťastni, město Ostrava plati dopravcum milijony denně z obecniho rozpočtu a primator odjižďa do Beskyd, bo v Ostravě se neda dychat.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Šedá, Ostrava, šedá (BLOG na iDNES.cz)

VAŠE NÁZORY

Sláva. Opět jezdíme po Ostravě zadarmo! Tedy, ne všichni. Například mne schvátila nemoc, a tudíž mohu jen z okna smutně hledět na vesele projíždějící, cinkající tramvaje. Začouzené, cinkající tramvaje. Navíc problikávají do západu slunce mazlivým nápisem „akce smog“.  V čem je zakopán pes?

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Trochu drahý špás (BLOG na iDNES.cz)

VAŠE NÁZORY

Ostravská radnice vytáhla do boje proti smogu. Novou zbraní za zlepšení ovzduší ve městě se má stát městská hromadná doprava, která v době smogové situace přepravuje cestující zdarma. Na první pohled skvělý nápad má však, zdá se, zatím více kritiků než příznivců. Oprávněně.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Posledni poděkovani obyvatel Ostravska (BLOG na iDNES.cz)

VAŠE NÁZORY

Drazi statni uřednici. Pišeme vam naposledy z nejvychodnějši časti republiky (to je asi 350km vychodně od poslanecke sněmovny). Zme radi, že se starate o duležite a podstatne věci. Přidavate vydřidušskym odborařskym doktorum. Zamatlavate vlastni finančni ulety a čorky. Zadlužili ste nas na tisice roku dopředu.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Tak to u nás v Ostravě chodí aneb Vše souvisí se vším (BLOG na iDNES.cz)

VAŠE NÁZORY

Už hezkých pár dní se ostravští intelektuálové prostřednictvím médií pozastavují nad něčím, co bohužel není nijak zvlášť překvapivé: elegantní lávka Evy Jiřičné nespojí Novou Karolínu a místní autobusové nádraží.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Ostrava opravdu potřebuje roušku (BLOG na iDNES.cz)

VAŠE NÁZORY

17. prosince protestovali hlavně mladí Ostravané proti ovzduší ve svém městě. Přestože jsem jim tehdy vyjádřila své sympatie, demonstrace jsem se nezúčastnila kvůli pracovnímu vytížení. Svou podporu bych jim chtěla vyjádřit aspoň takto.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Étos ovzduší (BLOG na iDNES.cz)

VAŠE NÁZORY

Před rokem 89 bylo znečistění v Ostravě strašné. Dalo se to zpozorovat i na sněhulácích z tmavého sněhu, které postavily děti. Ovšem po roce 89 díky poklesu průmyslové výroby a zavádění nových technologií, což bylo velmi drahé, ale prospělo k značnému zlepšení životního prostředí, byli sněhuláci výrazně bělejší. Jenže stav začíná být opět špatný  a sněhuláci pomalu zase tmavnou a není nikdo, kdo by tomu zabránil.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Advent v nadlimitním množství. A taky s rouškou (BLOG na iDNES.cz)

VAŠE NÁZORY

Ve vzduchu voní pečené ořechy, máslo a vanilka, na ušní bubínky útočí do zblbnutí opakované předvánoční zpěvy a množství prachu v Ostravě a přilehlém regionu stále - tu více, tu méně - přesahuje únosnou mez.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Modrooranžoví borci a ostravské ovzduší (BLOG na iDNES.cz)

VAŠE NÁZORY

Tak máme listopad a ve vzduchu hezkých 132 mikrogramů prachu na metr krychlový, Ostrava, Zábřeh, desátý rok nového tisíciletí. A ve vzduchu kromě jedovatých částic pořád visí stará pravda - každý má takovou vládu, jakou si zaslouží.

Celý článek
Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem