STRATEGICKÝ PLÁN ZASTUPITELÉ SCHVÁLILI. TIBETSKÁ VLAJKA BYLA ZDROJEM EMOCÍ. NEMOCNICI ČEKAJÍ OPRAVY

14.03.2017 Statutární město Ostrava > články

V pořadí 24. zasedání ostravských zastupitelů ve volebním období 2014-2018 se uskutečnilo 1. března v budově Nové radnice. 

Primátor Tomáš Macura (ANO 2011) přijal omluvu od Jana Kovácse (ANO 2011), Vladimíra Stuchlého (KDU-ČSL), Petra Stachury (ČSSD) a Lukáše Krále (ANO 2011), kteří se k jednání nemohli dostavit. Přítomné seznámil s personálními změnami na Magistrátu města Ostravy (vedoucím majetkového odboru byl radou města nově jmenován Ladislav Rožnai, vedoucím investičního odboru Bohuslav Gembík). Zároveň sdělil, že radní odvolali z funkce ředitele Domova Korýtko Marka Kyjovského a na jeho místo dočasně jmenovali Vojtěcha Curyla, stávajícího ředitele Domova Slunovrat.

 K žádosti spolku Lungta o podporu mezinárodní kampaně „Vlajka pro Tibet“ nepřijali zastupitelé žádné usnesení

Podobně jako v předchozích sedmi letech se zastupitelé ani tentokrát neshodli, zda se město má či nemá připojit k symbolické akci vyjadřující podporu ochrany lidských práv obyvatel Tibetu. Podle Vladimíra Poláka (hnutí Ostravak) je vyvěšení vlajky dnes ještě větším symbolem než dříve. „Mám na mysli souvislost s návštěvou čínského prezidenta, kdy policisté řešili i jen držení vlajky. Budu samozřejmě hlasovat pro přijetí žádosti spolku Lungta a vyvěšení tibetské vlajky na ostravské radnici.“

S technickou poznámkou se přihlásil Václav Štolba (ČSSD): „Možná by bylo dobré, kdyby kolega přešel od slov k činům a přestal používat výrobky z Číny, od elektroniky po oděvy.“

Josef Babka (KSČM) se vyjádřil takto: „Po slovech pana Poláka ze známé komunistické rodiny bych rád zmínil, že jsme skládali slib, že budeme ctít zákony ČR. Toto sice není proti zákonům, ale proti politice vlády, která uznává autonomii a nevměšuje se do jiných zemí. Čínští investoři v Ostravě na lidskoprávní otázky reagují velmi citlivě. Byl bych rád, kdyby se zastupitelstvo rozhodlo ke kampani nepřipojit.“

Lumíra Palyzu (ČSSD) zajímalo, jak konkrétně hlasoval ten který radní a proč. „V roce 2015, když jsem byl radním já, se nás na to zastupitelé ptali a všichni jsme odpověděli,“ argumentoval. „Na rozdíl od těch let jsou dnes hlasování rady veřejně přístupná,“ odpověděl primátor.

Zastupitelé hlasovali nejprve o návrhu Josefa Babky nevyhovět žádosti spolku Lungta s výsledkem 27 pro, 11 proti, 10 se zdrželo, 3 nehlasovali. Hlasování o původním návrhu dopadlo takto: 14 pro, 14 proti, 21 se zdrželo, 2 nehlasovali. K danému materiálu tedy zastupitelé usnesení opět nepřijali.

Strategický plán rozvoje města Ostrava na období 2017-2023 je otevřeným dokumentem

Akční plán Strategického plánu rozvoje statutárního města Ostravy na léta 2017-2023, který předložil primátor Tomáš Macura (ANO 2011) a za zpracovatele krátce okomentoval Zdeněk Karásek, přijali zastupitelé jednohlasně.

„Jde o otevřený dokument. Pravidelně se bude scházet řídicí výbor a s projekty pracovat. Kdokoli může přijít s novým nápadem,“ řekl Tomáš Macura s tím, že se počítá i s průběžným vyřazováním neaktuálních projektů. „Nevnímejme to tak, že město bude realizovat kdovíkolik projektů. Plán zahrnuje i aktivity kraje, podniků, univerzity. Na 68 projektů je vyčleněno 27,6 miliardy korun, Ostrava je investorem projektů za 13,5 miliardy. Počítáme, že polovinu částky uhradíme z dotací“ dodal primátor.

Ostrava by se tak mohla dočkat koncertní haly nebo fakulty umění, plán počítá s rekonstrukcí budovy historických jatek, modernizací hlavního nádraží nebo třeba revitalizací lesoparku Benátky a Pustkoveckého údolí. Vyhodnocení proveditelnosti čeká mezi jinými projekt Národního bezpečnostního centra či Vysokoškolského kampusu VŠB-TU Ostrava.

Do městské nemocnice investuje Ostrava přes 2 miliardy korun

Náměstek primátora pro zdravotnictví Michal Mariánek (hnutí Ostravak) a náměstek pro investice Břetislav Riger (hnutí Ostravak) předložili zastupitelům materiál s názvem Generel oprav, rekonstrukce a modernizace Městské nemocnice Ostrava, příspěvková organizace, do roku 2030. Zastupitelé ho hlasováním schválili.

Cílem „Generelu“ je efektivní využití a rozložení potřebných finančních prostředků, v jeho obsahu lze najít části popisující například infrastrukturu, technický stav objektů, rozvojové plochy nemocnice, komunikační koridory i harmonogram prací.

Více než 1 miliardu korun hodlá město investovat do rekonstrukce a modernizace objektů, na 660 milionů vyjde výstavba nových pavilonů, kolem 400 milionů si vyžádá vybavení zdravotnickou technologií a s 250 miliony je počítáno na technickou infrastrukturu.

Jak uvedl Michal Mariánek, zřídilo loni město speciální fond, do kterého bude každý rok posílat až 250 milionů korun. Letos už je v něm připraveno 450 milionů. „V následujících třinácti letech poputuje do městské nemocnice téměř 2,4 miliardy korun, nejvíc peněz bude investováno do roku 2022,“ řekl M. Mariánek.

 

Příští zasedání ostravských zastupitelů je plánováno na 5. dubna 2017.

Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem