Zájemců o pěstounství v kraji ubývá

16.11.2017 MÉDIA

zdroj:Právo - Severní Morava a Slezsko

Rok od roku méně lidí v kraji má zájem starat se o cizí děti. Zatímco před třemi lety evidoval krajský úřad 104 žádostí o pěstounství, loni jich bylo už „jen“ 77.

 

Aktuálně je na severu Moravy a ve Slezsku téměř 1900 náhradních rodin, které se starají o více než 3200 dětí. „V současné době máme v evidenci dvacet žadatelů o pěstounskou péči,“ řekl náměstek hejtmana pro sociální oblast Jiří Navrátil (KDU-ČSL). Nerozlišuje, zda v kraji chybí spíše pěstouni, tzv. profesionálové, nebo lidé pro pěstounskou péči na přechodnou dobu. „Obecný problém je v nedostatku zájemců o pěstounskou péči,“ potvrdil. Loni kraj zprostředkoval osvojení pro 30 dětí, dalších 63 dětí bylo dáno do pěstounské péče. Letos bylo dosud osvojeno 40 dětí, do pěstounské péče jich bylo dáno 73. „Lidé si náhradní rodinnou péči spojují hlavně s malými dětmi. Rodinu však potřebují všechny děti, které nemohou žít ve vlastní biologické rodině. Potřebujeme více pěstounů pro děti se zdravotním postižením, vícečlenné sourozenecké skupiny, děti staršího školního věku i děti jiného etnika,“ nastínil Navrátil s tím, že právě pro tyto děti je velmi obtížné náhradní rodinu nalézt.

Fakt, že pěstouni chybějí, připustil i náměstek ostravského primátora pro sociální věci a zdravotnictví Michal Mariánek (Ostravak).

„My bychom nyní potřebovali, a lépe by se nám pracovalo s nezaopatřenými dětmi, kdybychom měli nějakých pět až šest pěstounů na přechodnou dobu v rámci Ostravy,“ poukázal. „Ale o co dlouhodobě stojíme, je, aby se nám zvýšil počet těch profesionálních pěstounů, protože to jsou lidé, kteří potom přebírají děti, které přecházejí z pěstounství na přechodnou dobu do jejich péče, tak aby nemusely následně skončit v ústavní péči,“ pokračoval Mariánek. Že je stále dost dětí, které nemohou vyrůstat v rodinách, ví i Marcela Horáčková z Ostravy. Ta je spolu s manželem zapojena do pěstounství už 11 let. Nyní vychovávají dvě biologicky vlastní dcery a dva syny, které přijali za vlastní. Na pěstouny se podle ní nejvíce hodí lidé, kteří mají hlavně čas, chuť a prostor věnovat se dětem smysluplně.

„Pro ženy to znamená být s dětmi, třeba i staršími, déle doma, než je běžné v rámci rodičovské nebo mateřské dovolené,“ upozornila a doplnila, že pěstounství se musí uzpůsobit i zaměstnání. „Abyste mohli být s těmi dětmi více doma, protože jsou řekněme vývojově někde jinde než děti, které se vyvíjejí zdravě,“ naznačila. A připojila, že pěstoun musí mít i umírněné rodičovské ambice. „Protože přijaté děti jsou prostě z jiné rodiny, jsou s jinou výbavou a jsou velmi často poznamenány tak, že mají problémy ve školce, ve škole. A s tím člověk musí počítat a umět pracovat,“ připomněla Horáčková.

Připomenout pěstounství a poděkovat pěstounům chce hejtmanství už tuto sobotu 18. listopadu v rámci Dne pěstounství. Ten se uskuteční v Dolní oblasti Vítkovic, kde mohou pěstounské rodiny zdarma navštívit Velký i Malý svět techniky. Připraven je i doprovodný program ve vstupní hale auly Gong a jejím okolí. „Cílem je přispět ke zvýšení povědomí občanů o pěstounské péči, přispět k posílení společenského statusu osob pečujících o děti v náhradní rodinné péči a v neposlední řadě propagovat náhradní rodinnou péči,“ poukázal náměstek hejtmana Navrátil s tím, že akce je určena i veřejnosti.

Rodinu potřebují všechny děti, které nemohou žít ve vlastní biologické rodině.

 
Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem