Za pomoc handicapovaným převzali v Ostravě ocenění čtyři lidé

05.10.2017 MÉDIA

Zdroj: Zpráva ČTK

Čtyři lidé převzali dnes v Ostravě ocenění Křišťálový kamínek udělované za celoživotní práci lidem s handicapem, kteří jsou svému okolí mimořádně prospěšní, i těm, kdo o postižené bez ohledu na vlastní prospěch pečují. 

Oceňování je součástí Evropských dnů handicapu, které se tento týden konají v krajském městě a jejichž ústředním tématem je letos Rodina a handicap. ČTK to řekla mluvčí akce Marie Václavková.

    Za pěstounskou péči o velmi postižené děti z dětských domovů Křišťálový kamínek získala Marcela Špaková z Ostravy. Vychovala nejen tři vlastní děti, z nichž dvě jsou postižené, ale spolu s partnerem si do pěstounské péče vzala pět postižených dětí.

    Za nezištnou pomoc rodinám s handicapovanými dětmi i každodenní péči o svá těžce mentálně, smyslově a tělesně postižená patnáctiletá trojčata byla oceněna i Alena Kosmáková z Újezdu u Brna. Je zakladatelkou organizace Společnou cestou s námi a organizátorkou setkání rodin s handicapovanými dětmi. "Silná a energická žena nemyslí jen na své kluky, ale snaží se pomáhat i ostatním rodinám. Je zdrojem optimismu, radosti ze života i respektu a pokory," uvedla Václavková.

    Za mimořádné výsledky ve prospěch dětí s handicapem, aktivní zapojení do tvorby metodiky canisterapie a předávání dlouholetých zkušeností svým studentům převzala ocenění i Ludmila Vítková z Opavy, která se dlouhodobě věnuje právě canisterapii a 14 let bez nároku na odměnu spolupracuje se Základní školou pro tělesně postižené v Opavě a dalšími organizacemi.

    Handicapovaný Bohumír Večerek z Nového Jičína Křišťálový kamínek získal za podporu sportovní činnosti i dlouholetou práci pro několik neziskových organizací. "Po nevydařené operaci páteře pracuje jako speciální pedagog ve spolku ITY. Zároveň založil spolek GO ON podporující sport nejen osob s handicapem, pomáhá tyflopedickému kabinetu a mnoha dalším organizacím Novojičínska. Ve volném čase se věnuje bratrovi s Aspergerovým syndromem," doplnila Václavková.

 
Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem