V centru Ostravy zmizí parkoviště

15.01.2018 MÉDIA

zdroj:Tisk ● Právo - Severní Morava a Slezsko 

Plány ostravského magistrátu postavit v historickém centru města dva bytové domy místo dosavadních parkovišť doprovázejí emoce.

 

Lidé upozorňují, že po zrušení parkovišť u Ostravského muzea a na křižovatce ulic

Biskupská a Kostelní bude v centru ještě větší problém zaparkovat než dosud. Podle vedení města mají vzniklou situaci s parkováním vyřešit dva parkovací domy a záchytná parkoviště, které vzniknou v centru a jeho okolí. „Chápu, že se novými byty snaží město do centra dostat lidi, ale je potřeba myslet dopředu. Už teď je problém v centru zaparkovat a co až potom, když tady to parkoviště nebude. Když něco zruším, tak musím mít za to i náhradu,“ zlobil se padesátiletý Jiří Honč, který do centra dojíždí každý den do práce a většinou parkuje na parkovišti u Ostravského muzea, kde chce město postavit nový bytový dům s názvem Nové Lauby. „Tato parkoviště stojí na pozemcích, které jsou prolukou a jsou určeny k bytové zástavbě, a ne k parkování. Vždy zde šlo o dočasná parkoviště. A za druhé oba nově postavené domy budou mít podzemní parkování, i když pro veřejnost budou místa jen pod objektem Nové Lauby,“reagoval ostravský radní pro dopravu Lukáš Semerák (Ostravak).

Podle informací Práva pod objektem Nové Lauby vznikne v podzemí 162 parkovacích míst, z nichž ale většina bude určena obyvatelům bytového domu s 86 byty. Podle Semeráka ubyde v této lokalitě 30 parkovacích míst. Pod objektem na Biskupské však parkování v podzemí bude výhradně pro nájemníky. „Tam je situace komplikovaná z technických důvodů, proto parkovacích míst v podzemí nemůže tolik vzniknout. Na tom pozemku je totiž vchod do kolektoru a samotný kolektor,“ vysvětlil Semerák. Podotkl, že co se týká parkování, radnice si je vědoma složité situace. „Problém je prostě v tom, že v Ostravě dvacet let nikdo pořádně problémy s parkováním neřešil. Nestavěla se trvalá ani záchytná parkoviště,“ upozornil radní s tím, že proto radnice plánuje v centru a jeho okolí nové parkovací projekty. „Už běží územní řízení na výstavbu parkovacího domu naproti městské nemocnici na Fifejdách, který bude mít pět pater. To je první objekt, který přinese další možnosti parkování v širším centru města. Navíc plánujeme výstavbu dalšího parkovacího domu u Divadla Antonína Dvořáka za Librexem. Chtěli bychom tam objekt s 200 až 400 parkovacími místy,“ upřesnil Semerák. Stavba objektu ale naváže až na projekt Ostravské univerzity, která chce za divadlem vybudovat fakultu umění a Centrum zdravého pohybu. Magistrát pak ještě pracuje na stavbě dvou záchytných parkovišť. Jedno vznikne ještě letos u Dolu Hlubina a druhé nejpozději na začátku příštího roku na Hlučínské ulici v Přívoze. „V samotném centru města nejsme schopni trvale tu parkovací kapacitu postavit. Na záchytných parkovištích budou řidiči parkovat zadarmo a zároveň jim město auta pohlídá. A oni se do samotného centra přesunou MHD,“ dodal Semerák a upozornil, že parkovací dům na Černé louce v centru ještě není kapacitně zcela vytížen.

 
Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem