Přednádraží padne až příští rok, prodej se protahuje

06.12.2017 MÉDIA

zdroj:MF Dnes - Moravskoslezský; str. 13 (Zprávy) ● 6. 12. 2017

Místo zaniklé kolonie budou tovární haly a železniční vlečka OSTRAVA Ještě na jaře se zdálo, že někdejší železničářskou kolonii a pozdější ghetto Přednádraží v Ostravě-Přívozu dělí od definitivního zániku pouze dny, maximálně týdny. Jenže uplynulo půl roku, a zchátralé domy stále stojí.  

Okolní pozemky totiž nezměnily majitele, protože obchod mezi dosavadním vlastníkem – Českými drahami – a zájemcem – Ostravskými opravnami a strojírnami – se dosud neuskutečnil. „V červnu vydala Správa železniční dopravní cesty nové aktualizované stanovisko k prodeji a následně v září i společnost ČD Cargo změnila své původní stanovisko. Vzhledem k těmto skutečnostem bylo upraveno i znění kupní smlouvy,“ vysvětlila průtahy mluvčí Českých drah Monika Bezuchová. Dodala, že v současnosti bude kupní smlouva předložena k podpisu kupujícímu. O pozemky mají eminentní zájem Ostravské opravny a strojírny, které se nacházejí v sousedství Přednádraží. Areál chtějí rozšířit, proto už předloni za necelých 600 tisíc korun koupili poničené domy s pozemky pod nimi. Jenže aby firma mohla domy zbourat a poté se rozšířit, potřebuje také okolní pozemky. A ty vlastní České dráhy. Mluvčí Opraven Karel Ležatka řekl, že se jednání o prodeji pozemků může zdát dlouhé. „Smlouvu však už máme na stole, tak se snad definitivně dohodneme.“ Ležatka potvrdil, že původní smlouvu firma sice podepsala, ale s přáním, že by byla ráda za vypuštění několika omezení v nakládání s pozemky. „Na to protistrana reagovala souhlasem, takže se smlouva musela upravit. A to nějakou dobu trvá. Když se o něco snažíte tři roky, tak několik měsíců už zvládnete,“ dodal mluvčí. Jeden strategický pozemek v areálu Přednádraží vlastní také městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Jeho starostka Petra Bernfeldová už dříve řekla, že obvod považuje pozemek, na kterém stál nyní už zbouraný dům, za zbytný.

„Nejdříve se však seznámíme s plány společnosti. Určitě tam podporujeme rozšíření průmyslové výroby, což může přinést i navýšení pracovních příležitostí,“ sdělila starostka. Podle Ležatky obvod také žádá potvrzení toho, že Opravny jsou vlastníkem všech zbývajících pozemků. „Doklad z katastru však zatím předložit nemůžeme, nebude to však už dlouho trvat.“ Kvůli neukončenému prodeji se také nepodařilo splnit plán, který počítal s demolicí domů ještě letos. „V příštím roce však domy zbouráme určitě. Oblast revitalizujeme a na řadu přijde náš projekt,“ myslí si Ležatka. Bytové domy pak v lokalitě Přednádraží nahradí haly pro opravy kolejových vozidel, případně i železniční vlečka. Cihlové domy v Přednádraží byly postaveny už před 1. světovou válkou, přičemž nejvíce místo vzkvétalo v době, kdy sloužilo jako železničářská kolonie. Nakonec se však z Přednádraží stalo romské ghetto, jehož obyvatelé se v roce 2014 museli kvůli neudržitelným hygienickým podmínkám vystěhovat.

„Podporujeme tam rozšíření průmyslové výroby, což může přinést i navýšení pracovních příležitostí.“

Petra Bernfeldová, starostka

 
Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem