Ostravská MHD bude mít muzeum. Město chce, aby bylo interaktivní a zajímavé pro celé rodiny

25.04.2017 MÉDIA

zdroj:

Vydavatel: Český rozhlas ● Autor: Petra Sasínová ● Rubrika: Zprávy ze severní Moravy a Slezska

Ostrava se rozhodla vybudovat muzeum dopravy. Stát by mělo vedle vlakového nádraží v Přívoze. Radní schválili vypsání soutěže na kreativní návrh. Přímo také oslovili sedm vybraných architektonických kanceláří nebo firem, které se věnují výstavnictví. A to z Česka i zahraničí. Jádro expozice budou tvořit historické vozy hromadné dopravy.

 

Muzeum dopravní techniky by mělo být u tramvajové konečné před hlavním nádražím. Stát by tady mohlo v roce 2020. Vedení Ostravy chce, aby to byla další velká atrakce srovnatelná s Dolní oblastí Vítkovice nebo zoologickou zahradou.

„Nechceme udělat jenom výstavku dopravních prostředků, chceme vytvořit kreativní muzeum, které bude ty lidi bavit. Předpokládám, že tam bude hodně moderní technologie a cílem by mělo být prezentovat dopravní prostředky hlavně mladší generaci zajímavým způsobem,“ říká radní pro dopravu Lukáš Semerák (Ostravak).

Pro muzeum má město připravené pozemky mezi ulicemi Wattova a Špálova o rozloze 22 tisíc metrů čtverečních.

„Je to areál, který jsme mnohdy ani nevnímali, protože tam byl zákaz vjezdu. Je tam několik výrobních hal. Město začalo s výkupem pozemků v roce 2010. Dlouho se nedařilo vykoupit jeden klíčový pozemek, na konci minulého roku se to podařilo,“ dodává Semerák.

Zatím jsou historické vozy většinu roku schované v dílnách v Martinově a ve vozovně na Hranečníku. Dopravní podnik dostává na jejich údržbu dotaci. Speciální péči věnují starým tramvajím, autobusům a trolejbusům členové Kroužku přátel MHD Ostrava. Samozřejmě chtějí, aby je lidé viděli mnohem častěji.

„My se na to těšíme. My už delší dobu usilujeme o zřízení instituce, která umožní prohlédnout si naši sbírku historických vozidel. Těch pokusů bylo několik. Zdá se, že tato varianta je nejlepší,“ říká jeden z členů kroužku Miroslav Albrecht.

Ostrava se podle něho má čím chlubit. „Ostravský dopravní podnik má třetí největší sbírku v České republice – po brněnském technickém muzeu a pražském dopravním podniku. Máme přes 30 vozů, které jsou plně provozuschopné. Nejstarší exponáty jsou tramvaje, protože ty na konci 19. století MHD v Ostravě zahajovaly,“ dodává Albrecht.

Lhůta pro podání návrhů na podobu a náplň muzea je do konce července. Město má v plánu ještě letos uzavřít smlouvu s vítězem, pak začne připravovat stavbu. Mělo by to stát několik set milionů korun.

 
Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem