Ostrava vysoutěží návrh na opravu jatek za 150 milionů

MÉDIA

zdroj: Mladá fronta Dnes

OSTRAVA Z torza bývalých městských jatek v centru Ostravy se má stát nové kulturní a společenské centrum, do kterého se nastěhuje galerie moderního umění Plato.

Do proměny zchátralé památky chce krajské město investovat až 150 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. Vyplývá to z podmínek architektonické soutěže, které včera schválili zastupitelé města. Vítěze chce město vybrat v červnu.

"Jde o otevřenou soutěž. Oslovíme pět vybraných architektonických kanceláří, ale přihlásit se mohou i další – z jejich návrhů vybereme do prvního kola pět nejlepších. Celkem tak budeme na začátku pracovat s deseti návrhy," líčil včera zastupitelům radní Lukáš Semerák.

Právě jemu se loni podařilo (po marných pokusech bývalého vedení města) vyjednat odkup historické budovy od firmy Bauhaus. Město za ni a za bývalý hobby market zaplatilo 80 milionů korun.

 

Taková soutěž ve městě nebyla

Taková soutěž ve městě nebyla

                  

Současné vedení města zpočátku neuvažovalo o otevřené architektonické soutěži – kvůli času. Ale po debatách s veřejností změnilo názor.

A soutěž je navíc první svého druhu ve městě – jde v ní totiž o víc než o ideový návrh budoucího využití.

"Jakmile město získá od České komory architektů potvrzení o regulérnosti soutěže, poprvé vyhlásí projektovou soutěž o návrh, v níž hledá nejen nejlepší architektonický návrh, ale i zpracovatele projektů nutných pro přestavbu," vysvětlil hlavní architekt Ostravy Cyril Vltavský.

"Významné veřejné stavby by měly být testovány formou soutěže. Proto jsme se rozhodli vyhlásit vyzvanou i otevřenou soutěž. Vyzveme k účasti renomované architektonické kanceláře z Nizozemska, Rakouska, Polska, Slovenska i Česka, které už mají s podobnými stavbami zkušenosti," říká primátor Tomáš Macura s tím, že mezi ně město rozdělí 600 tisíc korun.

Ostatní získají odměnu jen v případě úspěchu. "Očekáváme, že zájemců bude dost. V podobné soutěži na využití Černé louky před pěti lety přišlo 77 návrhů," připomněl hlavní architekt.

 

 

Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem