Ostrava se bojí nedostatečné zimní údržby na cestách prvních tříd

07.11.2017 MÉDIA

zdroj: vz24.cz (Ekonomika, finance, právo) ● 6. 11. 2017

Ostrava se obává o kvalitu zimní údržby v letošní sezoně. Městu se nelíbí, že se bude místo krajských a městských silničářů starat o komunikace první třídy a rychlostní silnice sdružení firem Eurovia CS, AVE a SOÚS Bílovec. 

Sdružení zakázku na údržbu těchto silnic v celém kraji vyhrálo v soutěži ministerstva dopravy. Podle města byl ale tendr špatně nastaven. Ostrava už nyní hledá varianty, jak v případě potřeby údržbu komunikací zajistí vlastními silami. Novinářům to dnes řekl radní pro dopravu Lukáš Semerák (Ostravak). Vyjádření sdružení firem se ČTK snaží získat.

Podle Semeráka je chybou, že tendr byl vypsán tak, že jeho vítěz fakticky pracuje na základě jakéhosi paušálu, nikoliv podle skutečného výkonu. "Město společně s krajem už v průběhu léta upozorňovalo na poměrně nešťastně vypsaný tendr na zajištění zimní údržby na silnicích první třídy. Ten tendr byl zjednodušeně nastaven tak, že v zásadě čím větší fyzické výkony při údržbě silnic, tím nižší zisk z toho konsorcium bude mít," uvedl Semerák.

Smlouva o zajištění údržby byla se sdružením firem uzavřena na dobu osmi let, tedy až do konce září 2025. Zahrnuje zimní a běžnou údržbu na zhruba 684 kilometrech silnic. Celková hodnota smlouvy je přes 939,8 milionu korun bez DPH.

"V současnosti zpracováváme i řekněme jakýsi krizový plán pro případ, kdy by se na území města Ostravy stalo to, že by z jakéhokoliv důvodu zimní údržba zhavarovala a hledáme opravdu legislativní a ekonomické možnosti, jak bychom případně mohli prostřednictvím naší městské společnosti zimní údržbu zajistit," uvedl Semerák.

Mluvčí společnosti Eurovia Iveta Štočková už dříve ČTK řekla, že na zimu jsou připraveni. "Naše společnost má se zimní údržbou zkušenosti, již několik let tyto služby zajišťujeme v Libereckém kraji a nyní také v Moravskoslezském, Olomouckém a Karlovarském kraji," uvedla Štočková. Dodala, že údržbu bude zajišťovat zhruba 40 sypačů, z toho jsou dvě třetiny vlastní kapacity a jedna třetina je zajištěna subdodavateli. "Pro případ kalamitních situací jsou smluvně zajištěny další potřebné mechanismy - například šípové pluhy, sněhové frézy, přenosné dopravní značení," uvedla dříve Štočková. Sdružení předpokládá, že výše nákladů na nadcházející zimu bude 100 až 120 milionů korun.

 

 
Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem