Ostrava letos z hazardu vybrala 182 milionů. Automatů sice ubylo, ale gamblerů ne

12.09.2017 MÉDIA

zdroj:byznysnoviny.cz (Zprávy) ● 11. 9. 2017, 11:12

Ostrava letos z hazardu vybrala celkem 182 milionů korun. Počet automatů ve městě sice klesl, ale hráčů navzdory protihazardní vyhlášce neubývá, protože se přesouvají do jiných heren. Uvedla to náměstkyně primátora Iveta Vozňáková.

 

„Výnosy z hazardu klesají, ale pomaleji než jsme předpokládali. I když počet automatů poklesl téměř na polovinu, výnosy se snižují postupně,“ uvedla Vozňáková.

Zastupitelé budou v září rozhodovat o rozdělení 182 milionů korun, které město z hazardu získalo za necelých osm měsíců letošního roku. Podle Vozňákové je to o 36 milionů korun méně než za stejné období v loňském roce.

„Čekali jsme, že letos vybereme asi 160 milionů, ale do konce roku to zřejmě bude 250 milionů,“ řekla.

Podle ní se hráči ze zrušených míst přesouvají do jiných heren.

Na území Ostravy v současné době zbývá asi 1700 automatů. Před rokem to přitom byly 3 tisíce strojů.

„Ukazuje se, že automatů ubývá, ale hráčů ne. Myslím si, že hráči se ze zrušených míst přesouvají do jiných heren. Kdo chce hrát, cestu si najde,“ doplnila.

V loňském roce magistrát obvodům posílal třetinu výtěžku z hazardu. Třetinu dávalo město na sport a třetinu do městského rozpočtu. Letos se však obvody mohou těšit na polovinu peněz.

Rozpočet se bude hodnotit v září

Vozňáková připomněla, že zastupitelstvo bude plnění rozpočtu za 1. pololetí hodnotit v září. Podotkla dále, že Ostrava úspěšně snižuje své zadlužení.

„Poslední tři roky si město nepůjčuje, jen splácí závazky vůči bankám. Tvoří se i finanční rezervy na investice města. Hospodaření města ocenila ratingová agentury Moody´s, která udělila Ostravě nejvyšší možné hodnocení města v České republice, a to A1 stabilní,“ upřesnila náměstkyně.

V roce 2014 dosáhlo zadlužení města částky 3,78 miliardy korun. Současnému vedení města se podařilo dluh snížit na současných 2,65 miliardy.

Přímý dluh přepočtený na jednoho obyvatele města tak poklesl z 12 852 na 8854 korun.

Město umístilo na web klikací rozpočet, kde si každý občan může prohlédnout, jak radnice hospodaří. Nyní na internetu přibylo i odpočítávadlo dluhu ukazující, jak se dluh snižuje každou sekundu, minutu a hodinu.

Za rok má dluh klesnout o zhruba 400 milionů korun.

„Za rok 2017 klesne dluh města o téměř půl miliardy. Na konci roku by měly závazky Ostravy činit 2,6 miliardy, přičemž v předešlých letech vždy převyšovaly tři miliardy,“ dodala Vozňáková.

 

 
Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem