O služby nové ordinace pro chudé je v Ostravě zájem

22.01.2018 MÉDIA

zdroj:Zpráva ČTK

Přibližně sedm desítek pacientů bylo během prvních dvou týdnů provozu ošetřeno v lékařské ordinaci pro chudé, kterou v Ostravě na počátku letošního roku otevřela Armáda spásy.

 

Podle odhadů by se během prvního roku v ordinaci mohlo zaregistrovat až okolo 500 pacientů, řekla ČTK Alena Válková z Armády spásy.

    Ordinace je v objektu azylového domu Armády spásy v ulici U Nových válcoven. Působí v ní lékařka Andrea Pekárková, která má zkušenosti s péči o bezdomovce.

    "Ošetřili jsme 70 pacientů. Několika pacientům jsme zjistili závažné choroby jako například cukrovku, onkologické onemocnění, několik pacientů jsme předali k hospitalizaci nebo do péče odborných lékařů, dvacet pacientů jsme naočkovali vakcínou proti tetanu. Pacienti projevují velký zájem o preventivní prohlídky a jsou rádi, že mohou řešit různé zdravotní problémy," popsala první zkušenosti z provozu ordinace Pekárková.

    Armáda spásy ordinaci zřídila proto, aby v kraji vzniklo zdravotnické zařízení, které pomůže efektivně řešit problematiku bezdomovectví. Válková připomněla, že zdravotníci v Armádě spásy se nezaměřují jen na zdravotní stav pacientů, ale zajímají se například i o jejich sociální situaci. "Touto aktivitou se také zvýší prevence šíření infekčních chorob, uleví se zdravotnickým zařízením, která nejsou připravena na kontakt s bezdomovci, a sníží se celkové náklady na zdravotně-sociální péči o bezdomovce. Včasné řešení a prevence je levnější než léčba rozvinutých a komplikovaných stavů," popsala přínosy pracoviště Válková.

    Podle náměstka primátora Michala Mariánka (Ostravak) je společným cílem města a Armády spásy zajistit lidem bez přístřeší, kteří mnohdy nejsou zdravotně pojištěni, dostupnou zdravotní péči.

    Jde o první zdravotnické zařízení tohoto typu v Ostravě, na jehož vybudování se podílelo také město Ostrava. Loni poskytlo na vybavení ordinace půlmilionovou dotaci z odvodů z loterií a jiných podobných her, uvedl Mariánek.

 
Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem