Náměstek Štěpánek skončil

03.04.2017 MÉDIA

zdroj: MF Dnes - Moravskoslezský

Pouze do jednání příštího zastupitelstva zůstane ve funkci náměstek ostravského primátora. Martin Štěpánek odstupuje poté, co vyšlo najevo, že v lednu řídil opilý.

OSTRAVA V polovině ledna jej zastavili policisté, když řídil opilý služební vozidlo. V polovině prvního dubnového týdne kvůli tomu skončí ve funkci. Náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek (ODS) včera oznámil, že svůj post opustí 5. dubna, tedy v den konání zastupitelstva. „Ke dni konání zastupitelstva jsem se rozhodl rezignovat na funkci náměstka primátora tak, abych umožnil pokračování této koalice,“ vysvětlil. Ostravský primátor Tomáš Macura (hnutí ANO) to přivítal. „Rozhodnutí pana náměstka vítám a dost jsem v něj doufal,“ sdělil. „Toto rozhodnutí umožní pokračování tohoto koaličního projektu v současné podobě.“

 

Martin Štěpánek podle svých slov odstupuje i přes velkou podporu, kterou u svých spolustraníků a kolegů stále má. „Pořád dostávám nové textové zprávy a e-maily, abychom nepodléhali tlaku a abych zůstal ve funkci. Nechci však bránit tomu, aby tato koalice mohla dál pokračovat,“ vysvětlil politik. V podstatě však neměl na výběr. Proti jeho dalšímu setrvání na postu náměstka se totiž postavilo hnutí Ostravak, které jasně řeklo, že koalici opustí, pokud Štěpánek z postu náměstka neodstoupí. Tím by koalice přišla o většinu v zastupitelstvu. „Jednání náměstka primátora pro oblast sportu, školství a vzdělávání, tedy řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu, považujme za neslučitelné s výkonem jeho funkce,“ sdělili zástupci hnutí Ostravak v prohlášení z 28. března. Už o dva dny později Martin Štěpánek oznámil odchod z funkce, kterou předtím několik týdnů odmítal opustit. Úplně jednoduchý ale jeho odchod nebude. Pro další pokračování koalice má ODS dvě podmínky. „První je, aby bylo ke všem členům koalice přistupováno stejně, druhou pak, že bude důsledně uplatňován princip transparentního hospodaření s majetkem města,“ přiblížil předseda zastupitelského klubu ODS František Kolařík. Podle primátora Tomáše Macury by to neměl být problém. „Ty podmínky znám, šli jsme s nimi už do koalice, neměly by pro nás být žádný problém.“ Podle představitelů ODS ale bude nutné ještě vysvětlit některé kauzy. Požadavek se týká například případu bývalého radního za hnutí ANO Davida Pflegra, který byl zatím nepravomocně podmíněně odsouzen za podvod. ODS totiž vadí, že stále figuruje v některých komisích zastupitelstva. V několika by přitom mohl nadále působit i Martin Štěpánek. „Případ nepojímáme jako likvidaci pana Štěpánka. Myslím si proto, že by v komisích a výborech zastupitelstva mohl klidně dál působit. Šlo nám pouze o to, že by neměl být na placeném postu uvolněného náměstka,“ vysvětlil primátor. Kdo nastoupí na Štěpánkovo místo, zatím není jasné. ODS se rozhoduje mezi dvěma kandidáty, do středy chce mít však jasno. Kauza Martina Štěpánka začala v polovině ledna tohoto roku, kdy byl zastaven policisty při jízdě služebním vozem. Při dechové zkoušce se ukázalo, že má v krvi více než jedno promile alkoholu, což je trestný čin. Náměstek byl následně potrestán ročním zákazem řízení a pokutou 40 tisíc korun.

Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem