Městská nemocnice v Ostravě má 170. výročí, chystá investice

30.01.2018 MÉDIA

zdroj: Zpráva ČTK

Městská nemocnice Ostrava si letos připomene 170 let od svého založení. Zaměřit se chce na akce pro studenty i veřejnost. Město počítá s tím, že i letos bude do nemocnice investovat, začít by tak mohly akce za zhruba 150 milionů korun, řekli dnes novinářům náměstkyně pro řízení lidských zdrojů a správu nemocnice Kateřina Kyselá a náměstek ostravského primátora Michal Mariánek (Ostravak).

 

    Podle Kyselé chce nemocnice uspořádat ve školách přednášky, kde se studenti dozvědí nejen zajímavosti ze současnosti nemocnice, ale také informace o povolání zdravotníka. "Byli bychom rádi, aby to bylo tak trochu dobové, takže pokud se nám podaří sehnat nějaké historické oblečení a stejnokroje, jaké se dříve nosily, tak bychom je (při akcích spojených s výročím) využili," řekla Kyselá.

    Nemocnice se chce zapojit i do akcí spojených s některými významnými dny ve zdravotnictví, jako je například mezinárodní den ledvin, hypertenze, mozku či třeba boje proti rakovině. "Plánujeme i nějaké propagační materiály, ale ve velmi omezené míře, spíše chceme mít edukační materiály v rámci prevence a podobně," uvedla Kyselá. Mimo to chce nemocnice připravit i putovní výstavy, které připomenou nejen historii a současnost medicíny, ale třeba i to, jak se nemocnice vyvíjela z hlediska vybavení či staveb.

    Nemocnice je příspěvkovou organizací města, které předloni zřídilo speciální fond na její rozvoj, protože podle vedení Ostravy bylo zdravotnické zařízení podfinancováno. Do fondu bylo dosud vloženo 670 milionů korun, přičemž 468 milionů korun v něm momentálně zbývá. "Z investičních akcí pro letošní rok je již zadaná soutěž na projektovou stavební dokumentaci rekonstrukce celé chirurgie," uvedl Mariánek. Byl rovněž vybrán zhotovitel na úpravu pavilonů H1 a H2, kde bude oddělení následné intenzivní péče. "V těchto týdnech finišuje studie těch nových centrálních operačních sálů, která potom půjde do další fáze projektové dokumentace," dodal Mariánek.

    Městská nemocnice byla v Mostní ulici (dnes ulice 28. října) otevřena v květnu 1848, měla 24 lůžek. V roce 1884 padlo rozhodnutí o postavení nové infekční nemocnice na Fifejdách. Dnes má nemocnice, která je od roku 1992 příspěvkovou organizací města, 682 lůžek a zaměstnává více než 1980 lidí.

Kaplan Přemysl Pittler odkázal v roce 1823 svůj majetek ve prospěch budoucí nemocnice v Moravské Ostravě. Gubernium v Brně vydalo v roce 1846 souhlas s výstavbou a v květnu 1848 mohla být otevřena první ostravská městská nemocnice s 24 lůžky. Jednalo se o jednopatrovou budovu, která stála v Mostní ulici (dnešní ul. 28. října) na začátku současné pěší zóny.

Budova časem přestala vyhovovat. Město proto rozhodlo o výstavbě nové nemocnice mimo městskou zástavbu na Fifejdách. Stavba byla dokončena v únoru 1898 a 14. dubna byla slavnostně otevřena. Tento den starosta Moravské Ostravy Adalbert Johanny předal klíč od jejích bran primáři Friedrichu Neugebauerovi. Slavnosti byl přítomen i sám moravský držitel, baron Spenc-Boden.

Nový nemocniční objekt s kapacitou 190 lůžek projektoval a na stavbě se podílel stavitel Hans Ulrich z Moravské Ostravy. Celkové náklady na výstavbu a vnitřní vybavení financované z městské pokladny se vyšplhaly na jeden milion rakouských korun. Až do roku 1918 nesla městská nemocnice název Veřejná nemocnice císaře Františka Josefa v Moravské Ostravě, po vzniku samostatného československého státu byla přejmenována na Městskou veřejnou nemocnici.

Její další rozvoj brzdil neustálý nedostatek peněz ve státní i městské pokladně. Proto byl až v roce 1925 městskou radou projednán návrh na stavbu pavilonu pro krční onemocnění. Nákladem tří milionů korun byl postaven roku 1927, o pět let později jej doplnil moderní blok pro oddělení očních, ušních, nosních a krčních chorob se 128 lůžky. Bylo přibudováno patro a hlavní budova získala podobu, jakou známe dnes. V roce 1935 tu bylo zaměstnáno pět primářů, 12 sekundářů, 67 řádových sester, osm ošetřovatelů, 32 domácích pomocnic a v administrativě devět úředníků.

Městská nemocnice patřila k největším nemocnicím na Moravě a byla vyhledávána pro odborný věhlas pacienty ze širokého okolí. „Od roku 1992 je Městská nemocnice Ostrava příspěvkovou organizací města a v současné době má 682 lůžek, z toho 76 lůžek patří jednotce intenzivní péče,“ uvedl námětek primátora Michal Mariánek. Dalších 150 lůžek patří léčebně dlouhodobě nemocných a 66 lůžek Domu sociálních služeb.

Nemocnice své výročí připomene na oslavách 100 let od vzniku Československa. „Plánujeme na oslavách postavit polní nemocnici a představíme veřejnosti, jak vypadala nemocnice v minulosti a v současné době,“ řekla náměstkyně ředitele MNO Kateřina Kyselá. V rámci oslav nemocnice uspořádá společenský večer pro zaměstnance a ocení nejlepší své pracovníky.

 

Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem