Město opraví podchod u Dřevoprodeje

22.01.2018 MÉDIA

zdroj:Právo - Severní Morava a Slezsko; 

Jako v černé zapáchající vlhké kobce si řadu let připadají lidé, kteří musí využívat podchod u Dřevoprodeje v Ostravě-Hrabůvce, který vede pod frekventovanou čtyřproudovou komunikací Místecká.

 

Je v tak katastrofálním stavu, že někteří lidé při přestupu z tramvaje na autobus do Frýdku-Místku raději přejdou koleje a přelezou zábradlí, než by se do něj vydali.

„Je to tady už mnoho let hrůza. Smrad, tma, plné vody, protože sem zatéká, všude počmárané. Abyste prošli nahoru, tak se brodíte obrovskými kalužemi, a přitom se ohlížíte, aby vás tam někdo v té tmě nepřepadl. Stahují se sem různí lidé. Bojím se tu, ale nezbývá mi než tudy chodit. Přestupuju z tramvaje na autobus do Místku a zase zpět. Jezdím do práce,“ ukazovala například Právu třiapadesátiletá Jiřina Babincová z Vítkovic. Nyní se však snad blýská na lepší časy. Radnice Ostravy-Jihu se dohodla s městem Ostravou na rekonstrukci podchodu.

Samotný obvod totiž na náročnou opravu nemá finance. V úterý 16. ledna tak ostravští radní schválili vypracování projektové dokumentace pro územní rozhodnutí. Pokud vše půjde podle plánu, tak by nový podchod mohl lidem sloužit už v roce 2019. „Podchod vyžaduje celkovou rekonstrukci. Přesnější náklady může stanovit až podrobnější projektová dokumentace, nicméně orientačně by se cena pohybovala v řádech desítek miliónů korun,“ sdělil Právu Daniel Jeřábek, vedoucí odboru dopravy Ostravy-Jih. Podle starosty Jihu Martina Bednáře (ANO) má už město zpracovanou i studii pro podchod. „Považujeme za důležité vyřešit nejen stavebně-technický stav podchodu, ale také jeho bezbariérovost, tak aby bylo umožněno důstojné cestování i pro zdravotně handicapované občany,“ upozornil starosta. Náměstek ostravského primátora pro investice Břetislav Riger (Ostravak) včera Právu řekl, že ve hře byla oprava podchodu, ale také výstavba nadchodu nad Místeckou. „Od toho jsme nakonec upustili z mnoha důvodů. Nyní je ve hře celková oprava podchodu. Co je ale důležité, už se zde nepočítá s tím, že by nový podchod překlenoval tramvajovou trať. Povede pouze pod Místeckou ulicí. Z tramvajové zastávky na autobusovou se tak lidé nově budou dostávat přes úrovňový přechod. Lidé prostě rychle po povrchu přejdou tramvajové koleje. Ta frekvence tramvají je tam nízká,“ vysvětlil náměstek. Vše se zde tímto krokem podle něj zjednoduší, ale i částečně zlevní. „Letos se bude projektovat a žádat o územní rozhodnutí a stavební povolení. Byl bych rád, kdybych projekt dal do kapitálového rozpočtu města na rok 2019,“ shrnul Riger.

Nový podchod by mohl lidem sloužit už v příštím roce

Podchodem u Dřevoprodeje v ostravské Hrabůvce se lidé bojí chodit už mnoho let.

 
Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem