Malou Kodaň už pět let hyzdí skelet

15.09.2017 MÉDIA

zdroj:Tisk ● Moravskoslezský deník; str. 1 (Regionální zprávy) ● 15. 9. 2017

Ostrava – Praha má svou Náplavku, Ostrava chce mít Malou Kodaň. Stát se tak ale může až ve chvíli, kdy na provedené rekonstrukce ulic naváže zástavba nedalekého parkoviště a dostavba skeletu v Biskupské ulici. Jeho majitelé – italská firma Italnord Costruzioni – s tím ale nepočítají, nedostavěný dům nabízejí k prodeji. Zatím neúspěšně.

 

Cena je zahalena tajemstvím a nikdo se k ní vcelku logicky oficiálně nechce vyjádřit. Podle informací Deníku je ale současný skelet k mání za zhruba 50 milionů korun, přičemž nový vlastník musí počítat s další investicí, resp. realizaci celého projektu okolo 150 až 200 milionů korun. „Malou Kodaň vytvoříme ve chvíli, kdy v centru města budou zase žít lidé. A ti potřebují bytové domy, které zde scházejí,“ říká ostravský politik a v tomto případě také developer Lukáš Semerák, který v sousedství skeletu vlastní téměř celý blok budov od Veolie až po Polikliniku Kostelní. I proto jej Deník oslovil, aby k této problematice vyjádřil svůj názor.

Jak z pohledu čelního představitele města a zároveň také podnikatele vnímáte situaci se skeletem, který doslova hyzdí nábřeží?

Situace není ideální, ale prostě je potřeba dívat se na problém konstruktivně a hledat nějaké řešení. Ta situace je zjednodušeně vcelku jasná. Italský investor se opakovaně vyjádřil, že stavbu budovy už nechce realizovat, a v minulosti ho opakovaně nabídl k prodeji. Z mého pohledu je hlavní problém v nedostatku parkovacích míst pod skeletem. Jinak si dovolím tvrdit, že by už k prodeji dávno došlo.

Můžete být konkrétnější?

Projektu schází druhé podzemní parkovací podlaží, které už nelze dodělat. Současný projekt počítá s osmadvaceti parkovacími místy, respektive pětadvaceti a třemi pro malá auta za sloupy… Když si vezmete, že bytový dům by měl mít přibližně čtyřicet bytů, je jasné, že to je žalostně málo. Pro porovnání jen zmíním, že pod Veolií je parkovacích míst okolo sedmdesáti.

Cílem města, centrálního obvodu, ostravských architektů i nadšenců je vytvořit z prostranství mezi Masarykovým náměstím a řekou Ostravicí kulturou a zábavou žijící čtvrť.

Jak daleko je od vize ke skutečnosti?

Ulice v Malé Kodani procházejí v poslední době obměnou. V Kostelní ulici u kostela sv. Václava byl už asfalt nahrazen žulovými kostkami a rekonstruovaly se i chodníky. Na tuto investici za více než sedm milionů korun nyní navazují další. Cíl je jasný: ulice v tzv. Malé Kodani by měly dostat jednotný design a materiálové provedení. „Jsou to fajn kroky, ale kulturně-relaxační zónu samy o sobě nevytvoří,“ říká ostravský architekt Ondřej Vysloužil.

Právě on před časem přišel s vizí vzniku Malé Kodaně. „Vede k ní ještě dlouhá cesta. Není to jen o předláždění ulic, ale souvisí to i s celkovým vnímáním veřejného prostoru v centru města. Toto je jen kosmetická úprava. Je třeba řešit jinak statickou dopravu v centru města. Pokud se po náměstí prohánějí auta, což je dnes běžné, a v Kostelní ulici parkují v podstatě kdekoliv, tak z toho opravdovou pěší kulturní zónu nikdy neuděláte,“ míní Vysloužil.

Klíčovým krokem je podle něj zastavění zdejších proluk momentálně sloužících jako parkoviště.

A právě k tomu se schyluje. Místo parkoviště v křižovatce ulic Kostelní a Biskupská centrální obvod připravuje bytový dům. „Zastavěna bude plocha o rozloze asi 1100 metrů čtverečních. Kromě bytů se zde počítá s podzemním parkováním, obchody a administrativní částí, případně s kulturními a společenskými zařízeními nebo se vzděláváním,“ říká Jana Pondělíčková, tisková mluvčí obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Město nyní pro obvod vysoutěží projekční kancelář a zajistí další postup investice, která Moravskou Ostravu a Přívoz vyjde na sto milionů korun. „Každá část města žije tehdy, když tam trvale žijí lidé. Až lidé zase v centru začnou bydlet, budou jej i oživovat,“ přidává svůj pohled na věc ostravský zastupitel Lukáš Semerák. 

 
Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem