Lidem v charitních domech se žije lépe

23.05.2017 MÉDIA

zdroj: parlamentnilisty.cz (Zprávy) 

Téměř 38 milionů korun z programu švýcarsko-české spolupráce investovala Charita Ostrava do zkvalitnění poskytovaných sociálních služeb pro seniory v charitních domech sv. Václava a sv. Alžběty. 

Na akci se finančně podílelo město Ostrava, které při slavnostním ukončení projektu 17. května v areálu domova sv. Václava reprezentoval náměstek primátora pro sociální oblast Michal Mariánek.

„Rád bych zdůraznil, že péče a rozvoj péče o seniory je pro město Ostravu důležitou prioritou. Zajišťujeme nejenom provoz domovů pro seniory, ale podporujeme rozvoj sociálních služeb také tím, že vkládáme významné finanční prostředky do investic. Vzhledem k tomu, že prostředky města nejsou neomezené, velmi oceňujeme, že při zkvalitňování života uživatelů domovů pro seniory a dalších sociálních služeb nám pomohly také fondy švýcarsko-české spolupráce,“ uvedl Michal Mariánek před zástupci švýcarského velvyslanectví v Praze, Ministerstva financí, Ministerstva práce a sociálních věcí, vedení Charity ČR, dodavatelských firem a samotnými uživateli domova.

Náklady na rekonstrukci a úpravy domova pokojného stáří sv. Václava v Heřmanicích dosáhly 18,3 milionu korun. V podkroví objektu vzniklo mj. sedm jednolůžkových pokojů se sociálním zařízením, díky nimž mohly být zrušeny třílůžkové pokoje a omezeny dvoulůžkové. Objekt se dočkal celkové modernizace a zateplení, důležitou součástí jeho vybavení je nově výtah. Dosud málo využívaná zahrada se proměnila na prostor pro zahradní, relaxační či pohybovou terapii.

Na rekonstrukci zařízení pro přechodný pobyt seniorů a denní centrum sv. Alžběty v Mariánských Horách získala Charita ze švýcarských fondů 19,3 milionu korun. I tam vznikly jednolůžkové pokoje na úkor třílůžkových a dvoulůžkových, objekt byl zateplen, dočkal se nových oken, hydroizolací a dalších úprav. V suterénu bylo rozšířeno denní centrum pro seniory, jehož kapacita vzrostla z deseti na patnáct osob. Centrum navštěvují především lidé s postižením včetně osob s Alzheimerovou a Parkinsonovou nemocí či roztroušenou sklerózou.

Dopravu seniorů a obohacení jejich každodenního programu umožňuje speciálně upravený mikrobus, rovněž pořízený ze švýcarského grantu.

Nově rekonstruovaným charitním domovům požehnal biskup ostravsko-opavské diecéze František Václav Lobkowicz.

 
Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem