Legendární doubledecker pro turisty

15.01.2018 MÉDIA

zdroj:Tisk ● Právo; str. 8 (Zprávy) 

Dvoupatrový autobus, takzvaný doubledecker, který je v červené barvě symbolem Londýna tak jako telefonní budky či Big Ben, bude od léta vozit turisty také v Ostravě.

 

Město se ve spolupráci se svým dopravním podnikem rozhodlo, že mezi dvěma nejnavštěvovanějšími atrakcemi, Dolní oblastí Vítkovice a zoologickou zahradou, zavede přímou linku, po níž bude turisty zdarma vozit pro Ostravu speciálně vyrobený doubledecker. Vedení města tím chce vyřešit i problém s parkováním u zoo.

Jízda bude zadarmo

Památkově chráněnou Dolní oblast Vítkovice ročně navštíví více než jeden a půl miliónu lidí, zoologická zahrada má za rok více než půl miliónu návštěvníků. Lidé přijíždějí převážně z Česka, Polska a ze Slovenska. A u zoo není kde zaparkovat… „Bude to taková legrácka.

Domluvili jsme se s dopravním podnikem, že si na léto pořídí nebo pronajme doubledecker. Dosud se lidé přímo bez přestupování z industriálního areálu do zoo nedostali,“ vysvětlil Právu ostravský radní pro dopravu Lukáš Semerák (Ostravak).

Dodal, že původně chtěl, aby byl autobus kabriolet, ale to mu dopravní podnik zamítl, jelikož by na cestující pršelo. „Myšlenka je taková, že Ostravané a ti, co přijedou do Ostravy, tak nechají své auto na parkovišti v Dolní oblasti Vítkovice. Tu si prohlédnou a pak se mohou doubledeckerem vydat do zoo. Odvezeme je tam a zpátky zadarmo,“ upřesnil s tím, že v létě se pak uvidí, jaký o to bude zájem. „Pokud se to osvědčí, a já myslím, že ano, tak by doubledecker mohl tudy jezdit celoročně, nejenom v létě. Aby byl vytíženější, tak ho nabídneme i ke školním výletům,“ plánoval radní a dodal, že autobus se musí vysoutěžit a musí se pro Ostravu vyrobit. „Do Ostravy má dorazit v létě,“ shrnul Semerák. Mluvčí ostravského dopravního podniku Miroslav Albrecht Právu potvrdil, že se tento záměr připravuje k realizaci. „Provedli jsme průzkum trhu, ale žádné podrobnosti k autobusu, jeho barevnému řešení nebo výrobci prozatím nelze sdělit, připravujeme výběrové řízení,“ upřesnil. Zcela první doubledeckery se začaly prohánět po Londýně na počátku 20. století. Do té doby hlavním městem Velké Británie jezdily povozy tažené koňmi.

Pokud se to osvědčí, tak by doubledecker mohl jezdit celoročně.

Podoba nového ostravského doubledeckeru není zatím známá. Možná půjde o podobnou repliku, jako jezdí v Londýně.

 
Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem