Do centra Ostravy se vrátí lauby. Zmizí i další proluky

27.06.2017 MÉDIA

zdroj:● moravskoslezsky.denik.cz (Regionální zprávy) 

Po dlouhých letech slibů a opakovaných odkladů to vypadá, že v centru města bude růst zase jeden objekt za druhým. Kde se bude stavět a kdo to zaplatí?

 

U muzea, u kostela, u jatek. To by měly být nové adresy pro bydlení v centru Ostravy. Centrální obvod a město Ostrava totiž plánují výstavbu bytových domů hned na třech místech. „Pro oživení centra je nezbytný návrat rezidentů," vysvětlila tento krok starostka Moravské Ostravy a Přívozu Petra Bernfeldová (Ostravak).

Ohledně proluky na rohu ulic Kostelní a Biskupská poblíž kostela sv. Václava v úterý rada města rozhodla o vyhlášení architektonické soutěže. Kromě prvního patra má být dům čistě bytový, investorem bude obvod.

K bydlení má sloužit i Rezidence Janáčkova u jatek. Zde vznikne celkem 26 nových bytů pro mladé i starší lidi. Tento projekt je už hotový.

„Po vydání stavebního povolení, zřejmě ve druhé polovině roku, vyhlásíme veřejnou soutěž na zhotovitele," přiblížil místostarosta obvodu Dalibor Mouka (nestr. za Ostravak).

Oba projekty může zastínit obnovení bývalých laub vedle Ostravského muzea, kde je dnes parkoviště. Zde má být rovněž bytový dům, jeho přízemní část však bude sloužit ke komerčnímu využití a vrátí do města typické podloubí.

Lauby, v tomto případě čistě městský projekt, nemusejí být jediným ozvláštněním tohoto prostoru.

„Památkáři, kteří zde zahájí archeologický průzkum, se domnívají, že by zde mohly být zachovány zbytky gotických sklepů nebo alespoň základy původního podloubí po komunistech, kteří patrně bourali typicky jen nadzemní část," řekl Deníku ostravský radní a moravskoostravský zastupitel Lukáš Semerák (Ostravak). Pokud by se to potvrdilo, zvažuje město vytvoření prosklených pásů v chodníku, v nichž by procházející lidé viděli nasvícené fragmenty původních staveb. Nejdříve je ale na programu několikaměsíční archeologické zkoumání.

Prolomení ledů v otázce zástavby proluk vnímá pozitivně Martin Mlčák z webu Msstavby.cz. Jedna věc ho ale zaráží. „A to, kdo je chce zastavět, tedy samotné město a centrální obvod. Už dvě volební období hnutí Ostravak úspěšně ničí zájem investorů stavět v centru města a ani se tím netají," poznamenal Mlčák, který v tom vidí i možnou snahu vyvinout činnost před blížícími se volbami.

Dostavbu centra podporuje i ostravská ODS, která tak podle slov opozičního zastupitele Moravské Ostravy Miroslava Svozila do roku 2010 aktivně činila za využití soukromých investorů. „Od té doby ale nové vedení radnice zastavilo téměř všechny privátní investiční projekty včetně Ostravice-Textilie. Nevím proto, jestli těmto novým snahám věřit. Za posledních pět let nebylo s výjimkou Nové Karoliny učiněno jediné významné stavební povolení," sdělil Deníku Svozil.

Plánované domy, minimálně lauby a dům v Kostelní ulici, mají mít i dostatečné parkování díky podzemním parkovištím.

„A to celkem logicky vylučuje sociální bydlení. Nejsem si ale jistý, jestli jsou obvod a město tak bohaté, že se staví po bok developerů rezidentního bydlení, které města obvykle příliš nestaví," dodal další postřeh milovník architektury a stavebnictví Mlčák. „Ne všechnu zástavbu pochopitelně musí nutně realizovat město nebo obvod," souhlasí nepřímo Semerák a dodává, že například vrácené území od společnosti Multi Development u Nové Karoliny a za Divadlem Antonína Dvořáka bude nabídnuto soukromníkům.

 
Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem