Co s věžákem? Ostrava i obvod jsou bezmocné

05.02.2018 MÉDIA

zdroj:Tisk ● MF Dnes - Moravskoslezský; str. 13 (Zprávy) ● 5. 2. 2018

Socialistický věžák poblíž centra Ostravy zůstává prázdný. Obvod na rekonstrukci peníze nenašel, nyní se o totéž snaží město.

 

OSTRAVA Věžový dům v Ostrčilově ulici v Ostravě měl být v 60. letech pádnou odpovědí na imperialistické mrakodrapy. Pokus se ne zcela povedl a nyní se dvaadvacetiposchoďový objekt stal velkým problémem, který úřady už několik let řeší. Zatím marně. Nově magistrát žádá o zařazení věžáku do dotačního programu Restart zaměřeného na řešení problémů Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. Kdy bude město vědět, zda na rekonstrukci věžáku získá peníze, není jasné. „Úředníci magistrátu nyní připravují přehled podmínek, aby se revitalizace tohoto prostoru dala z tohoto programu financovat,“ uvedla mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská. Připomněla, že budova je už dlouhou dobu ve správě centrálního městského obvodu, kterému se však objekt opravit nepodařilo.

Starostka Moravské Ostravy a Přívozu Petra Bernfeldová vysvětlila, že před pěti lety, kdy obvod o svěření věžáku do své péče magistrát požádal, také chtěl získat dotace na jeho modernizaci. „Jeho stav se nám už tehdy nelíbil a zvažovali jsme dvě varianty. Snížení o deset pater s rekonstrukcí na bytový dům, nebo demolici a výstavbu nového obytného domu,“přiblížila starostka. Vhodný dotační program se však nepodařilo najít. Radnice si také zadala zpracování projektu na částečnou demolici. A výsledek starostku nepotěšil. „Z projektu vyplynulo, že výsledná cena za rekonstrukci věžáku vzhledem k náročnosti stavebních prací a technologického postupu kvůli špatné statice by byla srovnatelná s demolicí domu a výstavbou nového, který by odpovídal současným požadavkům,“ přiblížila Bernfeldová. Obvod proto budovu zakonzervoval a chodí se tam na pravidelné kontroly. „Objekt je také napojen na centrální pult ochrany a zajištěna je i protipožární signalizace. Roční náklady na konzervační režim vyjdou na padesát až šedesát tisíc korun,“ doplnila mluvčí centrálního obvodu Jana Pondělíčková. Starostka připouští, že finanční náročnost přesahuje možnosti obvodu, a proto požádali o pomoc město. Po otevření domu na konci 60. let se brzy projevily stavební nedostatky: například dovnitř zatékalo a v silném větru se budova nakláněla. Byty proto postupně vystřídaly kanceláře a nakonec úřady rozhodly o uzavření. Přesto by podle odborníků byla demolice pokusu o ostravský mrakodrap ztrátou.

 

Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem