Českobratrská ulice se mění k nepoznání. Bude z ní bulvár

05.09.2017 MÉDIA

zdroj: Tisk ● Moravskoslezský deník; str. 1 (Regionální zprávy) ● 5. 9. 2017

Na staré návyky v Českobratrské ulici v centru Ostravy zapomeňte. Po finišující rekonstrukci to bude zcela nový bulvár. Zastávky i přechody pro chodce na nových místech, další semafory, parkovací stání… Změn je mnoho.

 

Ostrava – Autobusům a trolejbusům byla ulice zpřístupněna už v neděli, ale až včera začal ten pravý nával. Cestujícími přeplněné spoje se zde míjely téměř každou minutu, a ačkoliv po chodnících ještě není ani vidu, přibylo tu i pěších. Ti všichni mohli vidět, jak nová ulice roste před očima. A zejména to, jakých zásadních změn doznala – nebo brzy dozná.

Pryč jsou komické dvojí autobusové zálivy vedle Husova sadu, už je zde jen jeden, pořádný. Nejdůležitější změnou je ale přesunutí protější zastávky ve směru na Fifejdy. Od pekárny se posunula o dvě stě metrů zpátky, přímo před hotel Mercure. Obě zastávky jsou tak přímo naproti sobě. V Českobratrské věc nevídaná.

Pro návštěvníky hotelu potěšující zpráva, pro provozovatele obchůdků a jejich návštěvníky ta horší. „Pro croissanty si zajdu dál, ale zase to bude pohodlnější, když budu přestupovat na protisměrný spoj,“ komentuje změnu paní Miluše, jedna z procházejících seniorek. Se zastávkami se od restaurace Baník přesunul o pár metrů i přechod pro chodce.

STŘEDOVÝ PÁS

Další výraznou změnou je vznik středového dělicího pásu, který dělníci v těchto dnech osazují dlažebními kostkami. Zda to tak ale zůstane, není jasné.

„Kvůli sanitkám musí být průjezdný, ale budu usilovat o to, aby se v horizontu měsíce změnil v travnatý pás,“ řekl Deníku ostravský radní pro dopravu Lukáš Semerák.

Nebyla by to ostatně jediná zeleň v ulici. Chodníky, pro které se v „nové“ ulici počítá s přibližně o metr větším prostorem, budou kolem vozovky osázeny kytkami. „Objeví se zde záhonky s extenzivními trvalkovými rostlinami odolnými vůči posypům, které lidé znají nově například z Nádražní ulice,“ uvedla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská s tím, že rostliny budou i v ostrůvcích u přechodů.

NOVÝ PŘECHOD A SEMAFOR

Změn je spousta, například Evangelický kostel se po otevření pro automobilovou dopravu (od 31. října) bude objíždět z druhé strany – ulice, která jej odděluje od hotelu Mercure, byla kvůli zastávce zaslepena. A vzniká také další přechod pro chodce. Bude na druhém konci zmíněného hotelu, jen pár metrů od stávajícího přechodu před budovou Ostravské univerzity. Oba bude dělit jen křižovatka,

v podstatě pár metrů. Řidiči by na něj ale nadávat neměli a chodcům usnadní přechod silnice. „Kvůli změně legislativy u něj musí být další semafory. Ty budou na této křižovatce nově i v Přívozské ulici,“ řekl Semerák

s tím, že oba semafory budou synchronizované, a nestane se tak, že jedněmi by řidiči projeli a na druhých zůstali stát.

PARKOVACÍ MÍSTA

Všichni zúčastnění jsou si vědomi, že přesunutí zastávek od obchůdků ke kostelu je pro podnikatele velká rána. Aby nebyla existenční, vznikne před obchůdky po návrhu centrálního obvodu několik parkovacích stání. „Viděl bych to obdobně jako u Veolie v Kostelní ulici – s parkovacími terčíky na třicet minut,“ řekl Lukáš Semerák s tím, že momentálně se kvůli bezpečnosti silničního provozu počítá se čtyřmi až šesti místy, ale pokud návrh projde u dopravní policie, mohlo by jich zde za několik týdnů být alespoň deset.

Rekonstrukce ulice sice ještě řadu týdnů potrvá (hotova bude do 30. listopadu), ale už nyní jsou viditelné zásadní změny. Řidiči je poznají do dvou měsíců, spoje MHD začnou na zastávkách stavět po dokončení chodníků.

 
Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem