Černá louka má hrát všemi barvami

05.05.2017 MÉDIA

zdroj:Právo - regionální mutace Severní Morava a Slezsko; 

Rozbité chodníky i cesty, zchátralé lavičky, nehezké staré budovy ve zpustlém areálu. Tak zatím vypadá větší část Černé louky v centru Ostravy u výstaviště.

 

Radnice se rozhodla, že to změní, i když ne tak velkolepým způsobem, jak plánovalo minulé vedení města, které na proměnu Černé louky vyhlásilo v roce 2010 mezinárodní urbanistickou soutěž za 4,5 miliónu korun v rámci kandidatury Ostravy na Evropské město kultury 2015. Jenže kandidaturu proměnila Plzeň a vítězný návrh holandského ateliéru Maxwan, který z Černé louky měl vytvořit moderní čtvrť se školami, koncertní halou a městskou galerií, skončil v šuplíku. Podle ostravského primátora Tomáše Macury (ANO) se město zcela nevzdává tohoto projektu, nicméně na něj zatím chybějí investoři. „Proto tam teď nemá smysl ani něco začít stavět, jak jsme měli v plánu s Ostravskou univerzitou, že tam vybudujeme fakultu umění a centrum zdravého pohybu. Od toho jsme nyní upustili, našli jsme místo za Divadlem Antonína Dvořáka,“ vysvětlil primátor. Nicméně do proměny Černé louky se přesto město nyní pouští. „Půjde ale spíše o její zkrášlení, a to ve dvou etapách. S tou první začneme už teď v květnu. Půjde o estetizaci příjezdové komunikace kolem klubu Cooltour. Ta cesta je tam už otřesná, díry a výmoly,“ sdělil náměstek ostravského primátora Břetislav

Riger (Ostravak). Dodal, že oprava komunikace by měla být hotová v polovině září a stát to bude zhruba čtyři milióny korun. „Pak se pustíme do proměny centrální části Černé louky, předpokládáme, že to bude příští rok na jaře. Půjde o estetizaci zeleně, opravíme ale i chodníky a lavičky. Vzniknou tam i herní prvky pro děti,“ popisoval Riger. Nejnáročnější podle něj budou sadové úpravy. „Projekt je vytvořen tak, aby Černá louka byla barevná od jara do podzimu. Vysazeno bude 86 stromů, 2500 keřů, 16 300 cibulovin, 3100 trvalek, ale také tři stovky různých travin a kapradin,“ vyjmenovával náměstek. „Mělo by to tady zůstat pro rekreační účely, žádné nové budovy. Opravit to, co tady je, a starat se o zeleň. Je to tady taková oddechová zóna. Třeba by tu mohla být i nějaká místa na piknik. Já tu chodím často se svým pejskem ze Slezské Ostravy, kolem hradu. Máme to tu rádi,“ svěřila se například Právu čtyřiašedesátiletá Věra Zajícová, která v Ostravě žije přes 20 let. Dodala, že na Černou louku moc ráda chodí i na zajímavé akce, které tam bývají. „To by tu ale ještě mohli postavit veřejné toalety,“ upozornila žena. Už loni nechalo město na výstavišti u Černé louky vyměnit veřejné osvětlení, za budovou Ostravských výstav pak vzniklo zbrusu nové dětské hřiště.

 
Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem