Z centra přímo do kampusu. Fakultu čeká stěhování

13.06.2018 MÉDIA

 Zdroj: Mladá fronta Dnes

Studenti Vysoké školy báňské – Technické univerzity odejdou z centra Ostravy. Škola do čtyř let přesune Ekonomickou fakultu ze Sokolské třídy do porubského kampusu a opustí tak jednu ze svých nejstarších budov. Tu má v plánu nabídnout k prodeji.


Celý článek

Ministr Hüner jedná kvůli prodeji hutí v Ostravě s odbory i vedením firmy

09.04.2018 MÉDIA

zdroj:parlamentnilisty.cz

Prodej prosperující ostravské hutní společnosti ArcelorMittal se musí uskutečnit tak, aby neměl žádný negativní dopad na zaměstnanost v Moravskoslezském kraji. Reaguje ministr průmysl a obchodu Tomáš Hüner na záměr indických vlastníků hutí. Skupina ArcelorMital patří mezi největší světové výrobce oceli, v ostravském podniku pracuje na sedm tisíc lidí.

 

 

Celý článek

Ostrava spouští novou kampaň na podporu pitné vody a cyklodopravy

06.04.2018 MÉDIA

Zdroj: Zpráva ČTK

Ostrava zahajuje novou ekologickou venkovní kampaň "I na Tobě záleží" zaměřenou na problematiku vody a cyklodopravy. Má upozornit na osobní zodpovědnost jednotlivce za stav životního prostředí. 

Celý článek

Nízkoemisní zónu Ostrava zatím nezavede

06.04.2018 MÉDIA

Zdroj: Zpráva ČTK

Ostrava nezavede nízkoemisní zónu, která by zamezila vjíždět do centra města automobilům nesplňujícím stanovené emisní normy. Studie ukázala, že významný vliv na kvalitu ovzduší by toto opatření nemělo. 

Celý článek

Rozhodnuto! Bistro u Sýkoráku se musí zbourat

03.04.2018 MÉDIA

zdroj:Moravskoslezský deník 

Nádherný velikonoční dárek dostali všichni obyvatelé Ostravy, kteří byli už řadu let nespokojeni s jasně nejhorší zastávkou městské hromadné dopravy – Mostem Miloše Sýkory.
Cestující tam už řadu let čekají na spoj s utrpením.


Celý článek

Vědecká knihovna nutně potřebuje nové prostory

03.04.2018 MÉDIA

zdroj:parlamentnilisty.cz

Moravskoslezská vědecká knihovna se přece jen bude stavět. Projekt tzv. Černé kostky schválili krajští zastupitelé a nic nebrání tomu, aby knihovna dostala nové prostory naproti Domu kultury města Ostravy. Do projektu vstupuje i město Ostrava, které zainvestuje 150 milionů korun.

 

Celý článek

Na stavbu bytového domu v centru Ostravy přišlo městu 48 návrhů

03.04.2018 MÉDIA

Zdroj: Zpráva ČTK

Do architektonické soutěže na novostavbu bytového domu na křížení ulic Kostelní a Biskupská v centru Ostravy dorazilo městu 48 návrhů. Jsou mezi nimi i práce zahraničních architektů. Je to zatím největší počet návrhů ze čtyř architektonických soutěží, které město dosud vyhlásilo, řekla dnes novinářům mluvčí radnice Andrea Vojkovská. Vítěz aktuální soutěže bude znám v dubnu.

 

Celý článek

Ostravská galerie Plato představí přes 50 tvůrců z ČR i zahraničí

03.04.2018 MÉDIA

Zdroj: Zpráva ČTK

Ostravská galerie Plato otevře nový dočasný galerijní prostor v bývalém hobbymarketu Bauhaus sérií 15 akcí. Představí na nich přes 50 tvůrců a dalších osobností z Česka i zahraničí, přijede i kurátor a ředitel loňského ročníku nejvýznamnější přehlídky moderního umění documenta 14 Adam Szymczyk či ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková, ČTK to řekla mluvčí galerie Hana Halfarová. Akce začnou 11. dubna.

 

Celý článek

V Moravskoslezském kraji se bude rekonstruovat přes 15 nádraží

03.04.2018 MÉDIA

zdroj:Zpráva ČTK

V Moravskoslezském kraji se letos nebo příští rok bude rekonstruovat více než 15 nádraží. Mezi největšími investicemi budou dokončení oprav výpravní budovy v Bohumíně na Karvinsku, modernizace nádraží ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku nebo přestavba nádraží v Havířově na Karvinsku. ČTK to dnes sdělila mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřina Šubová.

 

Celý článek

Úvahy "Báňské" o přesunu fakulty z centra Ostravy vzbuzují obavy Zdroj: Moravskoslezský deník

03.04.2018 MÉDIA

Zdroj: Moravskoslezský deník 

Včerejší zpráva Deníku o úvahách Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava vyvolala velké emoce a obavy. Obavy z toho, že univerzita upřednostní výstavbu nové budovy ekonomické fakulty (EKF) v porubském kampusu namísto rekonstrukce stávající budovy na Sokolské třídě. Pokud se tak stane, zmizí z centra města, které se pomalu staví na nohy, více než 3100 studentů a stovky dalších pedagogů a pracovníků fakulty.


Celý článek

Velikonoce v Ostravě budou letos pestré

27.03.2018 MÉDIA

Zdroj: Moravskoslezský deník 

Atmosféru Velikonoc si budou moci obyvatelé města vychutnat hned na několik způsobů. A nemusí kvůli tomu často ani vyrážet mimo město. Na různých místech a turistických atrakcích naleznou v tomto týdnu velikonočně laděné akce či jarmarky s ukázkami tradičních řemesel a často s doprovodným kulturním programem. 

 

 

Celý článek

Radnice centrálního obvodu nesehnala vhodné letadlo

23.03.2018 MÉDIA

Zdroj: Právo 

Proměna parku Československých letců v centru Ostravy za necelých šest miliónů korun se bude muset obejít bez letadla. Přitom se tomuto parku říká U letadla už od 60. let minulého století. Památné letadlo zde bylo součástí pomníku letců 1. čs. smíšené letecké divize až do roku 1994. 

Celý článek

V Ostravě bude odhalena tabule s informacemi o Kainarovi

23.03.2018 MÉDIA

Zdroj: Zpráva ČTK

Naučná cedule věnovaná pobytu básníka Josefa Kainara v Ostravě a jejím okolí bude odhalena na budově ostravského hlavního nádraží. Právě tam totiž Kainar zamlada pracoval. Využil toho, že tam byl jeho otec přednostou stanice. ČTK to dnes za organizátory řekla majitelka Antikvariátu a klubu Fiducia Ilona Rozehnalová. Slavnostní odhalení a křest cedule se uskuteční 25. března dopoledne.

 

Celý článek

Světový den vody a jeho odkaz na Ostravsku

23.03.2018 MÉDIA

zdroj:Mladá fronta Dnes 

Světový den vody se slaví od 22. března 1993 na základě rozhodnutí Valného shromáždění Organizace spojených národů. Od tohoto data si veřejnost každoročně připomíná její význam a potřebu udržitelného nakládání s vodními zdroji.


Celý článek

Slezskoostravský hrad chystá velikonoční lidový jarmark

23.03.2018 MÉDIA

Zdroj: Moravskoslezský deník

O víkendu se mohou návštěvníci Slezskoostravského hradu těšit na tradiční velikonoční lidový jarmark,

Celý článek

Moravskoslezská vědecká knihovna bude podle projektu Černé kostky

15.03.2018 MÉDIA

zdroj:Zpráva ČTK

Moravskoslezská vědecká knihovna se nakonec bude stavět podle původního projektu takzvané Černé kostky, jehož autory jsou architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař. 

 

Celý článek

Tramvajová smyčka má zmizet. Ale neví se kdy

15.03.2018 MÉDIA

Zdroj: Mladá fronta Dnes

OSTRAVA Radní města plní slib daný Ostravské univerzitě, že přemístí tramvajovou smyčku od Černé louky na Hranečník nebo za řeku Ostravici. Pozemky chce totiž škola využít ke stavbě dvou budov.  

Celý článek

Konečně! Po dvou letech budou mít lidé na Elektře zase střechu nad hlavou

15.03.2018 MÉDIA

Zdroj: moravskoslezsky.denik.cz  Datum: 14.03.2018 

Při druhé etapě rekonstrukce Nádražní ulice v roce 2016 byl stržen i přístřešek na zastávce Elektra. S tím, že místo něj vznikne nový, modernější. Uběhly dva roky a stále nestojí. Ale brzy bude!

 

Celý článek

V Ostravě začne bourání mostů a oprava Výškovické ulice

12.03.2018 MÉDIA

Zdroj: Zpráva ČTK

V ostravské části Zábřeh začne rozsáhlá modernizace frekventované Výškovické ulice a mostů přes Rudnou ulici (silnice I/11) a železniční trať. Stavba potrvá téměř dva roky a bude stát bez DPH zhruba 328 milionů korun.  

Celý článek

Ostrava dává miliony na podporu talentovaných dětí už od školek

09.03.2018 MÉDIA

zdroj:Zpráva ČTK

Město Ostrava se snaží podporovat nadané děti a vyhledávání talentů se věnuje už od mateřských škol. Už třetím rokem dává peníze na projekty určené na podporu talentovaných dětí. Letos na ně má zatím 40 milionů korun, zřejmě ale tuto sumu ještě navýší. 

Celý článek

Zrušili kupní smlouvu s developerem

09.03.2018 MÉDIA

zdroj:Právo

Ostravští zastupitelé rozhodli, že město odstoupí od smlouvy na prodej pozemků na náměstí Dr. Edvarda Beneše. Tu téměř před deseti lety podepsalo město s developerskou společností Amádeus Real.

 

Celý článek

Ostrava snížila počet akcí, které mohou zkrátit noční klid

08.03.2018 MÉDIA

zdroj: Zpráva ČTK

V Ostravě letos výrazně ubude akcí, které budou mít povolenou výjimku a při jejichž konání bude zkrácena doba nočního klidu. Loni se takových akcí ve městě konalo 106, letos jich bude 37. Hlavním důvodem k úpravě vyhlášky o nočním klidu bylo vyhodnocení loňské festivalové sezony. Novou vyhlášku dnes schválili zastupitelé.

 

Celý článek

Na inauguraci byli pozváni všichni rektoři a hejtmani. I ti, co původně chyběli

08.03.2018 MÉDIA

zdroj:denik.cz

Pozvánku na čtvrteční inauguraci prezidenta Miloše Zemana obdrželi nakonec všichni hejtmani a rektoři. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes dodatečně elektronickou poštou a telefonicky pozval i ty, kteří nedostali listinné pozvání od Kanceláře prezidenta republiky. Někteří ale přesto na Pražský hrad nedorazí.

 

Celý článek

Nejen radniční volby. Politici začínají šturmovat do Senátu

06.03.2018 MÉDIA

Zdroj: Mladá fronta Dnes 

Ačkoliv na podzim na sebe strhne většinu pozornosti voličů hlasování do obecních zastupitelstev, v části kraje současně půjdou k senátním volbám. Šestileté volební období uzavírají dva sociální demokraté Petr Vícha s Vladimírem Plačkem a Leopold Sulovský z hnutí Ostravak. A všichni by rádi pokračovali.


Celý článek

Na Masarykovo náměstí se po půl století vrací MHD!

06.03.2018 MÉDIA

Zdroj: Moravskoslezský deník 

V pěší zóně v historickém centru Ostravy bude nejpozději od léta stavět minibus. Zastávky budou u hotelu Imperial a na Masarykově náměstí před muzeem. Mají pomoci k oživení centra. Jaké další změny se chystají?

 

Celý článek

200 milionů lidí pozná Česko. A hlavně Ostravu

06.03.2018 MÉDIA

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Dávno neplatí, že Ostrava je černé město dolů a hutí či ocelové srdce republiky. Moravskoslezská metropole chce být známá jako zelené město kultury, sportu a nově také konferencí.

 

 

Celý článek

Rozhodné "ne" Mlátičce, zaznělo také v Ostravě

06.03.2018 MÉDIA

zdroj: Bruntálský a Krnovský deník

Téměř tisícovka účástníků protestního shromáždění vyjádřila včera vpodvečer v moravskoslezské metropoli rozhodný nesouhlas s tím, aby poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček, přezdívaný také Mlátička, byl v čele Stálé komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Poslanecké sněmovny PČR.


Celý článek

Zimní program pro lidi bez domova

28.02.2018 MÉDIA

zdroj:parlamentnilisty.cz (Zprávy) ● 27. 2. 2018, 

S příchodem mrazů město Ostrava spouští tzv. Zimní program. Ve spolupráci s dalšími organizacemi v zimním období každoročně navyšuje kapacity v ubytovacích zařízeních tak, aby žádný z bezdomovců nemusel trávit noc venku v mrazu. Pracovníci magistrátu rovněž kontaktují bezdomovce a informují je o možnostech, kde mohou přenocovat nebo získat teplé jídlo či deky.

 

Celý článek

V ostravské ČSSD stále nevládne klid, stranu opouští skupina zastupitelů

28.02.2018 MÉDIA

zdroj:ostrava.idnes.cz (Regionální zprávy) ● 27. 2. 2018, 

Letité boje v ostravské ČSSD pokračují. Stranu náhle opouští skupina zastupitelů města v čele s bývalým náměstkem primátora Lumírem Palyzou.

 

Celý článek

ÚOHS uložil Ostravě pokutu 100 tisíc korun

28.02.2018 MÉDIA

zdroj: MF Dnes - Moravskoslezský; str. 14 (Zprávy) ● 28. 2. 2018

Krajské město má zaplatit pokutu 100 tisíc korun. Rozhodl tak Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zkoumal zakázku na projektovou dokumentaci pro tramvajovou trať ke Globusu.

Celý článek

V Ostravě funguje krizová noclehárna pro bezdomovce

27.02.2018 MÉDIA

zdroj:Zpráva ČTK

V Ostravě se v souvislosti s mrazy otevřela krizová noclehárna pro bezdomovce. Je v Charitním domě svatého Benedikta Labre v Ostravě-Vítkovicích. Obsazena zatím ale úplně není.  

Celý článek

Sedmnáct dnů her, zábavy, fandění i vzpomínání

27.02.2018 MÉDIA

zdroj:Online ● msk.cz (Regionální zprávy) ● 26. 2. 2018, 

Sedmnáct dnů, třicet sportů a víc než 100 000 návštěvníků - to je bilance Olympijského festivalu 2018 v Moravskoslezském kraji.

 

Celý článek

Kvůli mrazu víc míst pro bezdomovce

26.02.2018 MÉDIA

zdroj:Tisk ● Právo; str. 5 (Zprávy) 

Zatímco sníh a teploty pod nulou těší v těchto dnech vyznavače zimních sportů, jiným přidělává mráz vrásky. Nejvíc jsou nepřízni počasí vystaveni lidé bez domova.

 

Celý článek

Ministr Brabec slíbil Ostravě pomoc státu při větším čištění cest

26.02.2018 MÉDIA

zdroj:Zpráva ČTK

Ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec (ANO) dnes přislíbil, že se pokusí pro Ostravu a případně další zájemce z Moravskoslezského kraje zajistit finanční prostředky na větší čištění státních silnic. Brabec to řekl ČTK během své návštěvy regionu.

 

Celý článek

Do Moravskoslezského kraje půjde na ovzduší další miliarda

26.02.2018 MÉDIA

zdroj:Zpráva ČTK

Do Moravskoslezského kraje zamíří na zlepšení kvality ovzduší ze státního rozpočtu další miliarda. Převážná část peněz je určena na další podporu kotlíkových dotací. Nově bude možné výměnu kotlů předfinancovat formou půjčky od Státního fondu životního prostředí, systém se bude pilotně testovat právě v regionu. Novinářům to dnes řekl ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec (ANO).

 

 

Celý článek

Varroc otevřel v Ostravě rozšířené vývojové centrum

22.02.2018 MÉDIA

zdroj: Zpráva ČTK

Výrobce automobilového osvětlení Varroc Lighting Systems otevřel v Ostravě rozšířené Vývojové centrum světelné techniky. Více než 120 konstruktérů, inženýrů a specialistů na optiku tam pracuje na vývoji a konstrukci osvětlovacích systémů například pro vozy Bentley, Škoda nebo Volkswagen. Součástí centra je elektronická dílna s antistatickým prostředím. Novinářům to dnes řekli zástupci firmy.

 

Celý článek

Ostravští starostové řešili s poslanci změny

22.02.2018 MÉDIA

zdroj:● ostrava-online.cz (Regionální zprávy) ● 20. 2. 2018, 

Sociální dávky, veřejnou službu, dopravní stavby a podněty z dalších oblastí ke změnám na úrovni parlamentu řešili ostravští starostové s poslanci z našeho kraje. V pondělí 19. 2. 2018 proběhlo na radnici nejlidnatějšího městského obvodu Ostrava-Jih pracovní setkání, při němž pět poslanců a dva zastupující asistenti diskutovali s šestnácti představiteli ostravských městských obvodů o problémech, kterým samosprávy aktuálně čelí.

 

Celý článek

Divadla, festivaly, školy i filharmonie si připomenou Janáčka

20.02.2018 MÉDIA

zdroj: Zpráva ČTK

Ostravské divadlo, hudební festivaly, školy i filharmonie si letos připomenou hudebního skladatele Leoše Janáčka. Především 90. výročí jeho úmrtí a zároveň stoleté výročí uvedení opery Její pastorkyňa ve Vídni.  

Celý článek

Masopust chystají na hradě v Ostravě

16.02.2018 MÉDIA

zdroj:Tisk ● MF Dnes - Moravskoslezský; str. 13 (Zprávy) ● 16. 2. 2018

Masopustní veselí ovládne Slezskoostravský hrad v Ostravě tuto sobotu. Hrad se otevře v 10 hodin, samotná akce pak začne o hodinu později.í 

Celý článek

Machytka pověřený řízením FN Ostrava chce i do řádného konkurzu

16.02.2018 MÉDIA

zdroj:Zpráva ČTK

Lékař Evžen Machytka se chce přihlásit do konkurzu na ředitele Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). Řízením zdravotnického zařízení byl pověřen dočasně, když ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) v pátek odvolal Svatopluka Němečka. Machytka to dnes řekl novinářům. Uvedl, že nechystá další personální změny.

 

Celý článek

Ostrava chystá opravy zastávek MHD

14.02.2018 MÉDIA

zdroj:Tisk ● Právo - Severní Morava a Slezsko; str. 10 (Zprávy) ● 14. 2. 2018

Lidé, kteří po Ostravě cestují městskou hromadnou dopravou, často upozorňují na velmi špatný stav přístřešků na autobusových, trolejbusových a některých tramvajových zastávkách.

 

Celý článek

V Ostravě začíná boj o primátorský řetěz

13.02.2018 MÉDIA

zdroj:Moravskoslezský deník; str. 3 (Regionální zprávy) ● 12. 2. 2018

Komunální volby jsou sice až v říjnu, ale právě v těchto dnech a týdnech politické strany vedou klíčová jednání uvnitř svých organizací a rozhodují o složení kandidátek. Deník zmapoval aktuální situaci v pěti nejúspěšnějších stranách z minulých voleb a zjišťoval, koho strany zvolí do čela svých kandidátek.

 

Celý článek

Problematické napojení outletového centra v Ostravě se asi vyřeší

07.02.2018 MÉDIA

zdroj:Zpráva ČTK

Problematické dopravní napojení outletového centra v Ostravě by se mohlo podařit vyřešit. První centrum svého druhu v Moravskoslezském kraji vzniká přímo u dálnice D1 v proluce u Hlučínské ulice. Právě na ni bude centrum dopravně napojeno, což vyvolalo nevoli u starostů i obyvatel okolních obcí, protože komunikace je už nyní značně vytížená.  

Celý článek

Co s věžákem? Ostrava i obvod jsou bezmocné

05.02.2018 MÉDIA

zdroj:Tisk ● MF Dnes - Moravskoslezský; str. 13 (Zprávy) ● 5. 2. 2018

Socialistický věžák poblíž centra Ostravy zůstává prázdný. Obvod na rekonstrukci peníze nenašel, nyní se o totéž snaží město.

 

Celý článek

Městská nemocnice v Ostravě má 170. výročí, chystá investice

30.01.2018 MÉDIA

zdroj: Zpráva ČTK

Městská nemocnice Ostrava si letos připomene 170 let od svého založení. Zaměřit se chce na akce pro studenty i veřejnost. Město počítá s tím, že i letos bude do nemocnice investovat, začít by tak mohly akce za zhruba 150 milionů korun, řekli dnes novinářům náměstkyně pro řízení lidských zdrojů a správu nemocnice Kateřina Kyselá a náměstek ostravského primátora Michal Mariánek (Ostravak).

 

Celý článek

Prezidentské volby 2018

29.01.2018 MÉDIA

zdroj: Tisk ● Bruntálský a Krnovský deník; str. 3 (Regionální zprávy) ● 29. 1. 2018

Lukáš Semerák,ostravský radní za hnutí Ostravak:

Ani za pět let česká společnost nedokázala nalézt osobnost, která by porazila politiku hulvátství a lží, kterou prezident Miloš Zeman představuje. Budiž nám to výstrahou a podnětem k zamyšlení, kam chceme naši zemi v budoucnu směřovat a v jakém stavu ji chceme přenechat našim dětem.

 

Celý článek

Ostrava už chystá záchytná parkoviště

29.01.2018 MÉDIA

Tisk ● MF Dnes - Moravskoslezský; str. 20 (Zprávy) ● 27. 1. 2018

O záchytných parkovištích na okraji města, která by motivovala přespolní návštěvníky přesednout z aut do městské hromadné dopravy, mluví ostravští politici už řadu let. Až teď ale dostávají jejich plány konkrétní podobu.

 

Celý článek

Lanovka v Ostravě hned tak nebude

24.01.2018 MÉDIA

zdroj:Právo - Severní Morava a Slezsko; 

Na konci roku 2016 se Ostravou nesla píseň Jaromíra Nohavici o nové ostravské lanovce, která jako ekologický dopravní prostředek propojí památkově chráněné vysoké pece s Černou loukou a zoologickou zahradou.

Město avizovalo, že do pěti let by lanovka mohla začít fungovat. Jenže nyní se práce na přípravě nové městské lanovky zastavily. „Práce na přípravě nové městské lanovky v Ostravě byly prozatím přerušeny.  

 

Celý článek

O služby nové ordinace pro chudé je v Ostravě zájem

22.01.2018 MÉDIA

zdroj:Zpráva ČTK

Přibližně sedm desítek pacientů bylo během prvních dvou týdnů provozu ošetřeno v lékařské ordinaci pro chudé, kterou v Ostravě na počátku letošního roku otevřela Armáda spásy.

 

Celý článek

Město opraví podchod u Dřevoprodeje

22.01.2018 MÉDIA

zdroj:Právo - Severní Morava a Slezsko; 

Jako v černé zapáchající vlhké kobce si řadu let připadají lidé, kteří musí využívat podchod u Dřevoprodeje v Ostravě-Hrabůvce, který vede pod frekventovanou čtyřproudovou komunikací Místecká.

 

Celý článek

Ostrava žádá tunel v centru města

22.01.2018 MÉDIA

zdroj:● Právo - Severní Morava a Slezsko; 

Kdy bude dokončena rychlostní silnice na Místecké ulici v centru Ostravy, kde brzdí dopravu zúžení ze čtyř pruhů do dvou, se neví.

 

Celý článek

Centrální ostravský obvod myslí na seniory

22.01.2018 MÉDIA

zdroj:polar.cz (Regionální zprávy) 

Bezmála jednu třetinu obyvatel centrálního ostravského obvodu tvoří senioři a starší lidé. Důležitý údaj, který musí vedení radnice zohlednit. Starší část obyvatel Moravské Ostravy a Přívozu je ale se službami nebo kulturní nabídkou spokojena. Ptali jsme se na pravidelném středečním promítání pro seniory v Minikině Kavárna.

 

Celý článek

Legendární doubledecker pro turisty

15.01.2018 MÉDIA

zdroj:Tisk ● Právo; str. 8 (Zprávy) 

Dvoupatrový autobus, takzvaný doubledecker, který je v červené barvě symbolem Londýna tak jako telefonní budky či Big Ben, bude od léta vozit turisty také v Ostravě.

 

Celý článek

V centru Ostravy zmizí parkoviště

15.01.2018 MÉDIA

zdroj:Tisk ● Právo - Severní Morava a Slezsko 

Plány ostravského magistrátu postavit v historickém centru města dva bytové domy místo dosavadních parkovišť doprovázejí emoce.

 

Celý článek

Černá kostka dostala další šanci

11.01.2018 MÉDIA

zdroj:Tisk ● MF Dnes - Moravskoslezský

O definitivním souhlasu rozhodnou v březnu zastupitelé, stavět by se mohlo začít v roce 2020 OSTRAVA Neexistuje už jiná varianta stavby moderní budovy Moravskoslezské vědecké knihovny než projekt Černé kostky naproti Domu kultury.  

Celý článek

Pokud nevyjde Černá kostka, mohla by se knihovna stěhovat do Ostravice

09.01.2018 MÉDIA

zdroj: ostrava.idnes.cz (Regionální zprávy) ● 8. 1. 2018,

Projekty Černé kostky a Bílého stínu, tedy novostavby vědecké knihovny a přístavby Domu umění, se mohou změnit. Pokud by z jakéhokoliv důvodu původní plány nevyšly, má Ostrava náhradní variantu.

 

Celý článek

Dárečky od města potěšily dětská srdce

29.12.2017 MÉDIA

zdroj: nase-mesto.cz (Regionální zprávy) ● 27. 12. 2017, 

Plyšoví lemuři, deskové hry, stavebnice či sportovní hrnky pro starší děti – takové dárečky přinesl náměstek primátora Michal Mariánek nemocným dětem při tradiční předvánoční návštěvě oddělení dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava. Mezi prezenty nechyběly ani stoličky, které doplní vybavení dětských pracovišť. Spolu s náměstkem přišel 22. prosince popřát dětem hezké Vánoce ředitel městské nemocnice Petr Uhlig.

 

 

Celý článek

Byl schválen desetimiliardový rozpočet města Ostravy

18.12.2017 MÉDIA

zdroj:ostrava-online.cz (Regionální zprávy) 

Rozpočet města na rok 2018, který je vyrovnaný, tvoří celkové příjmy ve výši 8,3 miliardy korun, což je o 1,2 miliardy korun více, než vloni. Do zdrojů pro rok 2018 je započten také převod prostředků z roku 2017 ve výši 1,99 miliardy korun, které jsou určeny převážně na investice. Celkové zdroje ve výši 9,9 miliardy korun, po odečtení splátek úvěrů, pokryjí nejen běžné výdaje města, ale jsou v nich zahrnuty také 2,9 miliardy korun na investice.

 

Celý článek

Černou kostku brzdí peníze a parkování

18.12.2017 MÉDIA

zdroj:MF Dnes - Moravskoslezský; str. 13 (Zprávy) ● 18. 12. 2017

Státní podpora je nejistá, před volbami nebylo na ministerstvu s kým jednat OSTRAVA Ani přízeň krajských politiků nemusí stačit na oživení projektu nové vědecké knihovny v Ostravě, nazývané podle budoucí podobČerná kostka. 

Celý článek

Dopravní podnik Ostrava chce, aby se cestující cítili bezpečně

18.12.2017 MÉDIA

zdroj:sdeleni.idnes.cz (Firmy, marketing a PR) ● 18. 12. 2017

Lidé, kteří cestují veřejnou dopravou v Ostravě, jsou rádi, že ve vozech dopravního podniku potkávají asistenty přepravy. Změny, které Dopravní podnik Ostrava (DPO) nastartoval před více než měsícem, cestující vítají.

 

Celý článek

Přednádraží padne až příští rok, prodej se protahuje

06.12.2017 MÉDIA

zdroj:MF Dnes - Moravskoslezský; str. 13 (Zprávy) ● 6. 12. 2017

Místo zaniklé kolonie budou tovární haly a železniční vlečka OSTRAVA Ještě na jaře se zdálo, že někdejší železničářskou kolonii a pozdější ghetto Přednádraží v Ostravě-Přívozu dělí od definitivního zániku pouze dny, maximálně týdny. Jenže uplynulo půl roku, a zchátralé domy stále stojí.  

Celý článek

Starostovi vadí změna zastávek

06.12.2017 MÉDIA

zdroj:MF Dnes - Moravskoslezský; str. 14 (Zprávy) ● 6. 12. 2017

V okrajových částech Ostravy a okolních obcích bude od 10. prosince 222 zastávek na znamení OSTRAVA Starosta Ostravy-Staré Bělé Mojmír Krejčíček se ještě nesmířil s tím, že šest z 11 zastávek na území obvodu funguje v režimu „na znamení“ a dopravní podnik chce od 10. prosince rozšířit jejich počet na sedm.  

Celý článek

Končí rekonstrukce tramvajových mostů v Plzeňské ulici

29.11.2017 MÉDIA

zdroj:ostrava-online.cz (Regionální zprávy) ● 28. 11. 2017

Ve čtvrtek 30. listopadu bude ukončena rekonstrukce tramvajových mostů v Plzeňské ulici na území městského obvodu Ostrava-Jih. Uzavřený úsek bude průjezdný od čtvrteční 20. hodiny. Náklady ve výši 89,3 milionů korun (včetně DPH) byly hrazeny z městského rozpočtu.

 

Celý článek

Zájemců o pěstounství v kraji ubývá

16.11.2017 MÉDIA

zdroj:Právo - Severní Morava a Slezsko

Rok od roku méně lidí v kraji má zájem starat se o cizí děti. Zatímco před třemi lety evidoval krajský úřad 104 žádostí o pěstounství, loni jich bylo už „jen“ 77.

 

Celý článek

Ostrava o 707 milionů korun navyšuje letošní rozpočet

16.11.2017 MÉDIA

zdroj:Zpráva ČTK

Ostravští městští zastupitelé dnes rozhodli o navýšení letošního rozpočtu, a to celkem o 707 milionů korun. Celková výše rozpočtu by tak proti původně schváleným 7,9 miliardy korun měla vzrůst na 8,6 miliardy korun, řekla dnes novinářům náměstkyně primátora Iveta Vozňáková (Ostravak).

 

Celý článek

Ostrava chystá sociální byty

16.11.2017 MÉDIA

zdroj:ceskatelevize.cz/ct24 (Zprávy) 

Ostrava chystá sociální byty. Najdou v nich domov i mladí lidé, kteří na bydlení teprve šetří.

 

Celý článek

U Hlubiny bude záchytné parkoviště

15.11.2017 MÉDIA

zdroj:Právo - Severní Morava a Slezsko

Už příští rok chce Ostrava začít budovat záchytné parkoviště pro stovky aut v těsném sousedství Dolu Hlubina.

 

Celý článek

U hlavního nádraží v Ostravě začala demolice starých objektů. Bude tam muzeum MHD

14.11.2017 MÉDIA

zdroj:ČRo Ostrava (Český rozhlas) ● 10. 11. 2017

Vedení Ostravy vybralo návrh podoby muzea městské hromadné dopravy. V soutěži vyhrál koncept rakouského studia BWM Architekten. Základem expozice budou historické tramvaje, trolejbusy a autobusy. Na vybraném místě u hlavního nádraží v Přívoze už začaly demolice některých vykoupených budov.

 

Celý článek

Pod Frýdlantskými mosty je konečně čisto! Na jak dlouho?

14.11.2017 MÉDIA

zdroj:Bruntálský a Krnovský deník 

Podzimní generální údržba podchodu pod Frýdlantskými mosty v centru Ostravy je u konce. Jako nové rozhodně nevypadají, ale také už neodpuzují na pohled.

 

Celý článek

Konec komplikací! „Nová“ Českobratrská se otevřela

14.11.2017 MÉDIA

zdroj:Moravskoslezský deník 

Půl roku museli řidiči, cestující i pěší akceptovat její nedostupnost. Českobratrská ulice, klíčový tah centrem města, však už zítra otevře svou náruč autům a zprovozněny budou i zastávky.

 

Celý článek

Městská nemocnice Ostrava otevře dětskou skupinu

14.11.2017 MÉDIA

Zdroj: Zpráva ČTK

V Městské nemocnici Ostrava bude od prosince fungovat dětská skupina Srdíčko. Sloužit bude zaměstnancům, kteří v ní mohou podobně jako v mateřské škole umístit do péče odborníků své dítě. Kapacita bude 12 míst, řekla dnes novinářům náměstkyně pro řízení lidských zdrojů a správu Kateřina Kyselá.

 

Celý článek

Nemocnice obnoví přístrojové vybavení

14.11.2017 MÉDIA

Město Ostrava poskytlo Městské nemocnici 36,5 milionu korun na nákup nových lékařských přístrojů. Dochází tak k obnově přístrojů, které jsou v provozu někdy až 12 let, operační mikroskop na sále oftalmologie byl využíván dokonce 22 let. Nové technologie umožní poskytovat pacientům lepší péči.   

 

Celý článek

Ostravské organizace pro bezdomovce na zimu rozšiřují kapacitu

14.11.2017 MÉDIA

Zdroj: Zpráva ČTK

Ostrava zahajuje tradiční zimní program určený lidem bez domova. Organizace pomáhající bezdomovcům podobně jako v minulosti rozšířily pro zimní sezonu svou kapacitu, řekl dnes novinářům náměstek primátora Michal Mariánek (Ostravak).

 

Celý článek

Ostrava se bojí nedostatečné zimní údržby na cestách prvních tříd

07.11.2017 MÉDIA

zdroj: vz24.cz (Ekonomika, finance, právo) ● 6. 11. 2017

Ostrava se obává o kvalitu zimní údržby v letošní sezoně. Městu se nelíbí, že se bude místo krajských a městských silničářů starat o komunikace první třídy a rychlostní silnice sdružení firem Eurovia CS, AVE a SOÚS Bílovec. 

Celý článek

Ostravská infocentra: dvě rekonstrukce, více vstupenek

06.11.2017 MÉDIA

zdroj:Moravskoslezský deník; str. 3 (Regionální zprávy) ● 6. 11. 2017

Po modernizaci nejvytíženější pobočky Ostravského informačního servisu (OIS) u Elektry nyní přichází řada na pobočku v Přívoze, která na hlavním nádraží v současné podobě funguje už více než deset let.  

Celý článek

Ostravští asistenti přepravy se osvědčili. Dopravní podnik zároveň vyhlásil amnestii

06.11.2017 MÉDIA

zdroj: ceskatelevize.cz/ct24 (Zprávy) ● 3. 11. 2017, 

Ostravští asistenti přepravy nepustili do městské hromadné dopravy už 8500 lidí bez jízdenky. Aktuálně jich v MHD bude jezdit 30, mezi nimi i dvě ženy. Jejich úkolem je kontrola dodržování přepravních podmínek, zajištění bezpečnosti i pomoc cestujícím, řekl v pátek ředitel Dopravního podniku Ostrava (DPO) Daniel Morys. DPO od ledna chystá i zvýšení pokut, dříve chce ale cestujícím s neuhrazenými pokutami nabídnout možnost amnestie.

 

Celý článek

Ostrava nemusí platit 1,5 miliardy. Soud zamítl žalobu firmy Amádeus Real

30.10.2017 MÉDIA

zdroj:karvinsky.denik.cz (Regionální zprávy) ● 26. 10. 2017,

Dlouholetý soudní spor mezi městem Ostrava a developerskou firmou Amádeus Real je podle všeho u konce. Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě totiž zamítl žalobu developerské firmy Amádeus Real na město Ostrava.

 

Celý článek

Očista podchodů Frýdlantských mostů úspěšně pokračuje a chýlí se ke konci

12.10.2017 MÉDIA

zdroj: novinky.cz (Zprávy) ● 10. 10. 2017, 

Koncem června začaly první práce na očistě podchodů Frýdlantských mostů na náměstí Republiky v Ostravě. Tento dopravní a přestupní uzel městské hromadné dopravy (MHD) byl jakýmsi vřídkem v této oblasti. Bylo rozhodnuto, že do konce října 2017 dojde k očistě podchodů a nástupišť.

 

Celý článek

Zlaté medaile profesora MUDr. Jana Janského pro 90 ostravských dárců krve

12.10.2017 MÉDIA

zdroj:novinky.cz (Zprávy) ● 10. 10. 2017,

V pondělí 9. října předal v obřadní síni Magistrátu města Ostravy Mgr. Michal Mariánek, náměstek primátora města Ostravy, devadesáti dobrovolným dárcům krve Zlatou medaili profesora MUDr. Jana Janského za 40 bezplatných odběrů krve.

 

Celý článek

Nová trať v Porubě: tramvaje mají u Slovanu odbočovat doprava

09.10.2017 MÉDIA

zdroj:Bruntálský a Krnovský deník - Extra; str. 3 (Regionální zprávy) ● 7. 10. 2017

Ze čtyř zvažovaných tras připravované tramvajové trati v Porubě zůstala jediná. Jejím přínosem má být i přemístění stávající vozovny ke Globusu.

 

Celý článek

Začne proměna ostravské nemocnice. Do roku 2030 má stát miliardy

09.10.2017 MÉDIA

zdroj:Rádio Impuls (Rádio Impuls) ● 8. 10. 2017,

Nové budovy propojené se stávajícími opravenými pavilony. Moderní přístroje a vybavení. Hezký park v areálu. A velký parkovací dům pro zdravotníky, pacienty i návštěvníky před ním... Tak si současní radní představují Městskou nemocnici Ostrava v roce 2030.

 

Celý článek

Dny proti chudobě: setkání u táborového ohně i výstava fotografií Jindřicha Štreita

09.10.2017 MÉDIA

zdroj: doo.cz (Regionální zprávy) ● 6. 10. 2017, 

Dvanáctý ročník Dnů proti chudobě v Ostravě pořádaný Armádou spásy a Charitou Ostrava má za cíl znovu otevřít témata chudoby, sociálního vyloučení a nutnosti existence podpory pro lidi, kteří jsou jimi ovlivňování.  

Celý článek

Pozvánka na 12. ročník odborné konference „Efektivní nemocnice 2017“

06.10.2017 MÉDIA

zdroj:tribune.cz (Zdraví) ● 5. 10. 2017, 

Ve dnech 28. 11. 2017 a 29. 11. 2017 se bude v Praze konat již 12. ročník odborné konference „Efektivní nemocnice 2017 – Strategie zdravotních pojišťoven, nemocnic a ambulancí“.

 

Celý článek

Za pomoc handicapovaným převzali v Ostravě ocenění čtyři lidé

05.10.2017 MÉDIA

Zdroj: Zpráva ČTK

Čtyři lidé převzali dnes v Ostravě ocenění Křišťálový kamínek udělované za celoživotní práci lidem s handicapem, kteří jsou svému okolí mimořádně prospěšní, i těm, kdo o postižené bez ohledu na vlastní prospěch pečují. 

Celý článek

V ostravském Domově Korýtko začal působit nový ředitel

03.10.2017 MÉDIA

zdroj:zpráva ČTK

Ostravský Domov Korýtko pečující o seniory ode dneška vede Jan Seidler. Dříve řídil podobný Domov Vítkov, který je příspěvkovou organizací kraje. 

Celý článek

Začne proměna nemocnice. Do roku 2030 má stát miliardy

03.10.2017 MÉDIA

zdroj: MF Dnes - Moravskoslezský; str. 18 (Zprávy) ● 3. 10. 2017

Nové budovy propojené se stávajícími opravenými pavilony. Moderní přístroje a vybavení. Hezký park v areálu. A velký parkovací dům pro zdravotníky, pacienty i návštěvníky před ním... Tak si současní radní představují Městskou nemocnici Ostrava v roce 2030. 

Celý článek

Nevzhledné a kritizované Frýdlantské mosty v Ostravě brzy prokouknou

02.10.2017 MÉDIA

zdroj:● ostrava.idnes.cz (Regionální zprávy) ● 29. 9. 2017, 

Hezčí, čistší a bezpečnější. Takové by měly být už brzy Frýdlantské mosty, které jsou jedním z nejrušnějších a nejkritizovanějších přestupních dopravních terminálů v centru Ostravy.

 

Celý článek

Svatováclavský jarmark navštívily stovky lidí

02.10.2017 MÉDIA

zdroj:polar.cz (Regionální zprávy) ● 1. 10. 2017, 

Znovu po roce přijel do centrálního ostravského obvodu kníže Václav se svou chotí a doprovodem. Na náměstí Svatopluka Čecha tak vyvrcholil čtvrteční Svatováclavský jarmark.

 

Celý článek

Nemocnice v Ostravě má modernizované prostory za sedm milionů Kč

25.09.2017 MÉDIA

Zdroj: Zpráva ČTK

Městská nemocnice Ostrava, která je příspěvkovou organizací města, začala využívat modernizované prostory. Úprav se dočkalo nejen oddělení všeobecného praktického lékařství, ale i odbor informačních a komunikačních technologií.

 

Celý článek

Školáci a studenti v Ostravě by měli mít MHD zdarma alespoň v létě

25.09.2017 MÉDIA

zdroj:ostrava.idnes.cz (Regionální zprávy) ● 24. 9. 2017, 

Nedávný návrh ostravských komunistů, aby město zvážilo zavedení bezplatné hromadné dopravy pro děti do 15 let, rozdělil politiky i veřejnost na dva tábory. Celoročně zdarma děti zatím jezdit nebudou, v létě nejspíše ano.

 

Celý článek

V Moravské Ostravě přibudou bezpečnostní kamery

25.09.2017 MÉDIA

zdroj: Moravskoslezský deník; str. 3 (Regionální zprávy) ●

V obvodu Moravská Ostrava a Přívoz se momentálně nachází 19 míst střežených bezpečnostním kamerovým sy᠆stémem. Tím posledním, kde byly kamery nainstalovány minulý týden, je podchod spojující tramvajové zastávky Důl Hlubina.

Celý článek

Ostrava dává univerzitě další pozemek

25.09.2017 MÉDIA

zdroj:Právo - Severní Morava a Slezsko; str. 15 (Zprávy) ● 25. 9. 2017

Ostravští zastupitelé schválili darování dalšího pozemku Ostravské univerzitě (OU). Ta chce v centru Ostravy na Černé louce vybudovat fakultu umění a Centrum zdravého pohybu.

 

Celý článek

Radnice čekají, zda stát omezí vyplácení dávek

25.09.2017 MÉDIA

zdroj:MF Dnes - Moravskoslezský; str. 13 (Zprávy) ● 25. 9. 2017

Zoufalí lidé z Moravské Ostravy a Přívozu si stěžovali na problémy s nájemníky ubytovny v Sadové ulici. Teď mají naději na klidnější život. Radnice už podnikla kroky, které mají omezit příliv sociálně slabých lidí. Jenže na výsledek musí čekat. 

Celý článek

Ostrava renovuje Frýdlantské mosty

20.09.2017 MÉDIA

zdroj:Právo - Severní Morava a Slezsko; str. 10 (Zprávy) ● 20. 9. 2017

Zdevastovaná nástupiště a podchody u Frýdlantských mostů v centru Ostravy začalo město Ostrava konečně renovovat. Přestože je místo velmi důležitým dopravním uzlem v moravskoslezské metropoli, lidé se zde spíše báli chodit.

 

Celý článek

Město Ostrava zredukovalo plány na novou tramvajovou trať v Porubě

20.09.2017 MÉDIA

zdroj: ČRo Ostrava (Český rozhlas) ● 19. 9. 2017, 13:17

Vedení Ostravy se rozhodlo pro redukovanou podobu plánovaného rozšíření tramvajové trati do Poruby. Ze zvažovaných variant vybralo tu, která se vyhne ulici Bedřicha Nikodéma. Trať se napojí na koleje v ulici 17. listopadu, povede kolem komplexu Duha a po Průběžné k hypermarketu Globus.

 

Celý článek

Nová trať v Porubě dostává obrysy

19.09.2017 MÉDIA

Tramvajová trať, která by napojila 7. a 8. porubský obvod na tramvajovou sít v Ostravě, nepovede po ulici Bedřicha Nikodéma. Tramvaje by měly jezdit od Slovanu k Duze a dále k hypermarketu Globus. Tato trasa bohatě zajistí dopravní potřeby této části Poruby. Vyplynulo to ze závěrů dopravního modelu, které představil ostravský radní pro dopravu Lukáš Semerák.

Celý článek

Kolejový absorbér v Ostravě pomohl snížit hluk z tramvají

19.09.2017 MÉDIA

zdroj: zpráva ČTK

První testy kolejového absorbéru umístěného na Frýdlantských mostech v Ostravě ukázaly, že technologie přináší požadovaný efekt.  

Celý článek

Malou Kodaň už pět let hyzdí skelet

15.09.2017 MÉDIA

zdroj:Tisk ● Moravskoslezský deník; str. 1 (Regionální zprávy) ● 15. 9. 2017

Ostrava – Praha má svou Náplavku, Ostrava chce mít Malou Kodaň. Stát se tak ale může až ve chvíli, kdy na provedené rekonstrukce ulic naváže zástavba nedalekého parkoviště a dostavba skeletu v Biskupské ulici. Jeho majitelé – italská firma Italnord Costruzioni – s tím ale nepočítají, nedostavěný dům nabízejí k prodeji. Zatím neúspěšně.

 

Celý článek

Na Slezskoostravském hradě v Ostravě se prezentovali také moravskoslezští celníci

14.09.2017 MÉDIA

zdroj:Online ● tydenikpolicie.cz (Jiné) ● 13. 9. 2017 

V neděli 10. září se na Slezskoostravském hradě uskutečnila akce „Hrad žije první pomocí“, kde svou činnost prezentovaly jednotlivé složky Integrovaného záchranného systému.

Akce vznikla pod záštitou náměstka primátora města Ostravy Mgr. Michala Mariánka a za finanční podpory města Ostravy.

 

Celý článek

Celkem 112 studentů nastoupilo v Ostravě do nové zdravotnické školy

13.09.2017 MÉDIA

zdroj:ostrava-online.cz (Regionální zprávy) ● 12. 9. 2017, 

Celkem 112 studentů ve třech prezenčních a jednom dálkovém oboru se začalo vzdělávat v Agel Střední zdravotnické škole, která byla nově otevřena v Ostravě – Koblově. Cílem společnosti Agel, která školu zřídila, je kvalitně vychovávat další budoucí zdravotníky a pomoci tak stabilizovat stále se prohlubující problém českého zdravotnictví, kterým je nedostatek kvalifikovaného personálu.

 

Celý článek

Ostrava letos z hazardu vybrala 182 milionů. Automatů sice ubylo, ale gamblerů ne

12.09.2017 MÉDIA

zdroj:byznysnoviny.cz (Zprávy) ● 11. 9. 2017, 11:12

Ostrava letos z hazardu vybrala celkem 182 milionů korun. Počet automatů ve městě sice klesl, ale hráčů navzdory protihazardní vyhlášce neubývá, protože se přesouvají do jiných heren. Uvedla to náměstkyně primátora Iveta Vozňáková.

 

Celý článek

Českobratrská ulice se mění k nepoznání. Bude z ní bulvár

05.09.2017 MÉDIA

zdroj: Tisk ● Moravskoslezský deník; str. 1 (Regionální zprávy) ● 5. 9. 2017

Na staré návyky v Českobratrské ulici v centru Ostravy zapomeňte. Po finišující rekonstrukci to bude zcela nový bulvár. Zastávky i přechody pro chodce na nových místech, další semafory, parkovací stání… Změn je mnoho.

 

Celý článek

„Těší mě změna myšlení v DPO“

24.08.2017 MÉDIA

zdroj:

Tisk ● MF Dnes - Moravskoslezský; str. 16 (Zprávy) ● 23. 8. 2017

Rozhovor s radním pro dopravu Lukášem Semerákem také o změnách, které (ne)jsou vidět

Snad nikdy v minulosti se o Dopravním podniku Ostrava (DPO) nemluvilo a ne- psalo v médiích tak často jako v posledních dvou letech. A není to jen o negativních jevech, jako jsou dopravní nehody či potyčky pasažérů s revizory i jinými cestujícími, ale také o novinkách, které dopravce zavedl či spolu s radním pro dopravu Lukášem Semerákem teprve plánuje. „Chci zlepšovat komfort cestování městskou hromadnou dopravou a lidi postupně učit přesedat z aut a do centra města dojet tramvají,“ říká.

 

 

Celý článek

MHD se na Českobratrskou vrátí 1. září

21.08.2017 MÉDIA

zdroj:MF Dnes - Moravskoslezský

Rekonstrukce Českobratrské ulice, přestavba tramvajových mostů v Plzeňské ulici a oprava mostu Pionýrů. To jsou tři velké stavby na důležitých dopravních tepnách, které už od jara komplikují situaci v Ostravě.    

Celý článek

Síť cyklotras a cyklostezek se prodlužuje

18.08.2017 MÉDIA

zdroj:parlamentnilisty.cz 

Bezmála 8,6 kilometru cyklostezek a cyklotras za částku překračující včetně DPH 43,5 milionů korun vybuduje letos město Ostrava. Mezi nejdůležitější bude patřit 4,5kilometrová cyklistická stezka ulice Proskovická – Blanická, která propojí točnu ve Výškovicích se Starou Bělou. 16. srpna o tom informoval náměstek primátora pro investice Břetislav Riger.

 

Celý článek

Zastávky na znamení? Obvod Stará Bělá je nechce

16.08.2017 MÉDIA

zdroj:● Moravskoslezský deník

Ve Staré Bělé je 11 autobusových zastávek v každém směru, přičemž šest z nich bylo převedeno do režimu na znamení. S tím obvod nesouhlasí.

 

Celý článek

Dostanou i ostravští školáci možnost jezdit MHD zdarma

25.07.2017 MÉDIA

zdroj:MF Dnes - Moravskoslezský; 

Opozice navrhuje bezplatnou městskou dopravu pro děti do 15 let. Když se vedení Ostravy nedávno pochlubilo, že přebytek hospodaření za rok 2016 činí rekordní sumu přes miliardu, opozice hned navrhovala, nač peníze použít. Například na děti a dopravu. Podle komunistů, kteří by si přáli bezplatnou městskou hromadnou.

Celý článek

Zástupci firem a institucí z Česka, Polska a Slovenska řešili v Ostravě možnosti spolupráce

27.06.2017 MÉDIA

zdroj:parlamentnilisty.cz (Zprávy) 

V Ostravě se konalo XXIII. Setkání podnikatelů České, Polské a Slovenské republiky za účasti zástupců ministerstev, velvyslanectví, představitelů regionů a firem z různých oborů. Pracovní část byla tentokrát zaměřena kromě obchodní bilance také na energetickou bezpečnost a problémy trhu práce v České, Polské a Slovenské republice.

 

Celý článek

Do centra Ostravy se vrátí lauby. Zmizí i další proluky

27.06.2017 MÉDIA

zdroj:● moravskoslezsky.denik.cz (Regionální zprávy) 

Po dlouhých letech slibů a opakovaných odkladů to vypadá, že v centru města bude růst zase jeden objekt za druhým. Kde se bude stavět a kdo to zaplatí?

 

Celý článek

Ostrava dá nemocnici peníze na platy i rozvoj

23.06.2017 MÉDIA

zdroj:zpráva ČTK

Městská nemocnice Ostrava, která je příspěvkovou organizací města, dostane peníze na zvýšení platů zaměstnanců i svůj další rozvoj. Rozhodli o tom dnes městští zastupitelé. Bude to zhruba 190 milionů milionů korun, z toho 130 milionů korun půjde na zvýšení platů a dalších asi 60 milionů korun na modernizaci zdravotnického zařízení, řekl novinářům náměstek primátora Michal Mariánek (Ostravak). 

Celý článek

Město Ostrava má rekordní přebytek v hospodaření za rok 2016

23.06.2017 MÉDIA

zdroj:ostrava-online.cz (Regionální zprávy) 

Ostravští zastupitelé ve středu 21. června rozhodli o rozdělení částky ve výši 1,034 miliardy korun. Pochází z rekordního přebytku hospodaření města Ostravy, který vznikl zejména navýšením daňových příjmů a úsporami v běžných a kapitálových výdajích města.

 

Celý článek

Je znám vítězný návrh na proměnu náměstí Msgre Šrámka

23.06.2017 MÉDIA

zdroj:ostrava-online.cz (Regionální zprávy) 

Porotci vybrali vítězný návrh revitalizace veřejného prostoru náměstí Msgre Šrámka. Posuzovali dvacítku odevzdaných návrhů architektonicko-urbanistické soutěže, jejímž úkolem bylo řešení veřejného prostoru náměstí s detailním zaměřením na předprostor vstupu do katedrály Božského spasitele. Porota jako vítězný návrh označila práci architektů Martina Surovce z Prahy a Miroslavy Šešulkové z Brna. Po radních města, kteří vítěze schválili v úterý 13. června, získal návrh také souhlas ostravských zastupitelů.

 

Celý článek

Město přikoupí domy u jatek a ruší soutěž

23.06.2017 MÉDIA

zdroj:MF Dnes - Moravskoslezský

OSTRAVA -K areálu jatek, který Ostrava loni koupila od Bauhausu i s bývalým hobbymarketem za 80 milionů, teď přikoupí sousední blok šesti domů ve Stodolní ulici za téměř 38 milionů.  

Celý článek

Nástupiště a podchody u Frýdlantských mostů čeká rekonstrukce

16.06.2017 MÉDIA

zdroj:patriotmagazin.cz (Ekonomika, finance, právo) 

Ostravská nástupiště a podchod na náměstí Republiky u Frýdlantských mostů v Ostravě čeká až do října rozsáhlý úklid a oprava zhruba za sedm milionů korun.

 

Celý článek

Hitem Czech Raildays je kolejový absorbér

16.06.2017 MÉDIA

zdroj:parlamentnilisty.cz (Zprávy) 

Na nákladovém nádraží začal 13. června mezinárodní veletrh drážní techniky Czech Raildays. Ostrava na něm prezentuje mj. nové tramvaje Stadler, zatím ve virtuální podobě, čistič kolejí, a hlavně speciální kolejový absorbér, který umí pohlcovat prach a zároveň tlumit hluk z vibrací a provozu tramvají. Novinářům ho prezentoval radní pro dopravu Lukáš Semerák.

 

Celý článek

Vítám každé řešení, které zachrání památku

23.05.2017 MÉDIA

zdroj:MF Dnes - Moravskoslezský; 

Oprava budovy jatek je moje srdeční záležitost, takže v obecné rovině mohu říci, že každé řešení, které přinese záchranu historické památky, je dobré. 

 

Celý článek

Lidem v charitních domech se žije lépe

23.05.2017 MÉDIA

zdroj: parlamentnilisty.cz (Zprávy) 

Téměř 38 milionů korun z programu švýcarsko-české spolupráce investovala Charita Ostrava do zkvalitnění poskytovaných sociálních služeb pro seniory v charitních domech sv. Václava a sv. Alžběty. 

Celý článek

Jak udržet nervy? Redaktor MF DNES sledoval kontroly asistentů přepravy v ostravské MHD

15.05.2017 MÉDIA

zdroj:Tisk ● MF Dnes - Moravskoslezský

Na zastávku Křižíkova přijíždí autobus. Linka 33. Pojedeme do Přívozu. Z hloučku cestujících se najednou oddělují dvě ženy.

 

Celý článek

Obří dluhy Ostravanů za odpad poklesly. Poprvé po dvanácti letech

10.05.2017 MÉDIA

Od roku 2005 platí Ostravané za odvoz a zpracování komunálního odpadu 498 korun, přesto stále narůstal dluh o tři až pět, ale v minulosti i o 25 procent ročně. Teď radní oznámili, že dluhy obyvatel loni klesly o čtyři procenta. Poprvé po dvanácti letech.

Celý článek

Oprava Českobratrské ulice v Ostravě omezí auta i MHD. Potrvá přes půl roku

05.05.2017 MÉDIA

Podobně jako Ostravany potrápila dva roky trvající rekonstrukce Nádražní ulice, zkomplikuje jim život i podobně rozsáhlá oprava cesty, chodníků a inženýrských sítí v ulici Českobratrské. 

 

Celý článek

Známe vítěze soutěže na přeměnu jatek

05.05.2017 MÉDIA

zdroj:● parlamentnilisty.cz (Zprávy) ● 3. 5. 2017

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na přeměnu bývalých městských jatek je studio Petr Hájek Architekti z Prahy. Porota ocenila jeho návrh jako citlivý a působivý a zároveň podle porotců nejlépe odpovídající potřebám galerie PLATO, která bude v objektu sídlit. Primátor Tomáš Macura informoval, že městská rada na svém jednání 2. května vítězný návrh schválila.

 

Celý článek

Černá louka má hrát všemi barvami

05.05.2017 MÉDIA

zdroj:Právo - regionální mutace Severní Morava a Slezsko; 

Rozbité chodníky i cesty, zchátralé lavičky, nehezké staré budovy ve zpustlém areálu. Tak zatím vypadá větší část Černé louky v centru Ostravy u výstaviště.

 

Celý článek

Ostravská MHD bude mít muzeum. Město chce, aby bylo interaktivní a zajímavé pro celé rodiny

25.04.2017 MÉDIA

zdroj:

Vydavatel: Český rozhlas ● Autor: Petra Sasínová ● Rubrika: Zprávy ze severní Moravy a Slezska

Ostrava se rozhodla vybudovat muzeum dopravy. Stát by mělo vedle vlakového nádraží v Přívoze. Radní schválili vypsání soutěže na kreativní návrh. Přímo také oslovili sedm vybraných architektonických kanceláří nebo firem, které se věnují výstavnictví. A to z Česka i zahraničí. Jádro expozice budou tvořit historické vozy hromadné dopravy.

 

Celý článek

Asistenti přepravy dohlíží na pořádek

25.04.2017 MÉDIA

Asistenti přepravy působí v ostravské MHD zatím jen na několika linkách. Z přepravy během dubna vyloučili již stovky cestujících bez platné jízdenky. Radní pro dopravu Lukáš Semerák odmítá, že opatření je rasistické a namířeno proti Romům. Asistenti vyžadují jízdní kázeň a platné jízdní doklady od všech cestujících.

 

Celý článek

Rozhodne o tramvajích v Porubě referendum?

19.04.2017 MÉDIA

zdroj:

Online ● moravskoslezsky.denik.cz (Regionální zprávy) ● 

V porubském Domově Slunečnice se začátkem týdne debatovalo o plánovaném prodloužení tramvajové trati na zdejší 7. a 8. obvod. Zástupci města a dopravního podniku měli těžkého soupeře dav asi dvou set značně nespokojených lidí.

 

Celý článek

Debatovalo se o nové tramvajové trati

13.04.2017 MÉDIA

Veřejná debata týkající se nové tramvajové trati v Porubě se konala v úterý 11. dubna ve společenském sále porubského domova pro seniory Slunečnice. Padaly argumenty pro a proti výstavbě trati, lidé se však ptali i na konkrétní věci – velikost tramvají, zda se nové tramvaje Stadler nebudou vyrábět v Bělorusku anebo zda se trať vejde do zúžené ulice Bedřicha Nikodéma.

 

Celý článek

Parkování v centru: souboj rezidenti versus návštěvníci

10.04.2017 MÉDIA

Tisk ● Moravskoslezský deník ● 7. 4. 2017

Jedni argumentují, jsme tu doma. Druzí se ohánějí nutností zde pracovat či potřebou utrácet. Tak vypadá situace okolo míst pro odstavování aut uprostřed Ostravy. Jako rozhodčí vystupují magistrát, radnice a v neposlední řadě i strážníci.

 

Celý článek

Modernizace nemocnice pokračuje

05.04.2017 MÉDIA

Pokračuje modernizace pracovišť Městské nemocnice Ostrava (MNO). V pondělí 3. dubna byl zahájen provoz v nově zrekonstruovaných ambulancích oddělení Dermatovenerologie (kožní), modernizace se dočkalo také oddělení ORL. Slavnostního otevření nově upravených prostor se 4. dubna zúčastnil náměstek primátora Michal Mariánek.

Celý článek

Náměstek Štěpánek skončil

03.04.2017 MÉDIA

zdroj: MF Dnes - Moravskoslezský

Pouze do jednání příštího zastupitelstva zůstane ve funkci náměstek ostravského primátora. Martin Štěpánek odstupuje poté, co vyšlo najevo, že v lednu řídil opilý.

Celý článek

Štěpánek musí pryč, jinak odejdeme, hrozí hnutí Ostravak

30.03.2017 MÉDIA

zdroj: MF Dnes - Moravskoslezský ● 30. 3. 2017

Ostravská koalice stojí před rozhodnutím, jak se postaví ke kauze Štěpánek. Náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek, který v lednu opilý řídil služební vůz a dopustil se tak trestného činu, chce zůstat ve své funkci. Koaliční kolegové však požadují jeho odchod. Natvrdo vyložilo své karty na stůl jako první hnutí Ostravak a pro radního za ODS už v podstatě není kam ustoupit, pokud kvůli svému postu nechce rozložit koalici. „Jednání náměstka primátora pro oblast sportu, školství a vzdělávání, tedy řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu, považujeme za neslučitelné s výkonem jeho funkce,“ napsali členové hnutí Ostravak ve společném prohlášení.

Celý článek

Alkohol za volantem ohrožuje koalici v Ostravě

29.03.2017 MÉDIA

zdroj: Bruntálský a Krnovský dení 29. 3. 2017

Další osud vedení města visí na vlásku. Důvod? ODS vsadila na vyčkávací taktiku v otázce rezignace svého náměstka primátora Martina Štěpánka, který byl přistižen opilý za volantem. To se však přestalo líbit koaličním partnerům. 

Celý článek

Stavba mostů přinese změnu dopravy

17.03.2017 MÉDIA

zdroj: média

Havarijní stav dvou mostů v Plzeňské ulici si vyžádá jejich demolici a postavení dvou nových mostů. Zatímco automobilové dopravy se týkají jen minimální omezení, tramvajovou dopravu na mostech zajistí od června do poloviny září autobusy. O podrobnostech týkajících se výstavby mostů i změn v dopravě informoval náměstek primátora Břetislav Riger.

 

 

Celý článek

Radní odvolali ředitele Domova Korýtko

01.03.2017 MÉDIA

Zdroj:

Tisk ● Právo - regionální mutace Severní Morava a Slezsko; str. 11 (Zprávy) ● 1. 3. 2017

Rada města Ostravy včera odvolala Marka Kyjovského z funkce ředitele Domova Korýtko. Zařízení pečuje o seniory v Ostravě-Zábřehu.

Celý článek

Zoo čeká na nové slůně, ale i na stavební dělníky

24.02.2017 MÉDIA

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Okolo půl milionu lidí navštíví každý rok ostravskou zoo. V létě jim ale nestačí parkoviště. A pavilonům už nestačí zastaralá elektrická síť. To vše se má brzy změnit. V zahradě se ale kvůli tomu bude dva roky hodně kopat.

Celý článek

Informace k tramvajové trati? Pro Pustkovec "s křížkem po funuse"

22.02.2017 MÉDIA

Zdroj: Moravskoslezský deník

Téma výstavby tramvajové trati na porubský 7. a 8. obvod vzbuzuje mezi Ostravany stále větší pozornost. Bylo zadáno zpracování dokumentace pro přípravu projektu, která o trati více napoví. Důležitý je souhlas dotčených obvodů, jenže... Ostrava – Odpůrci trati, kterých se pod petici podepsalo na čtyři tisíce, stejně jako zástupci Poruby i Pustkovce (kterým by trať také měla vést), se dlouho dovolávali bližších informací. Když je nedostali, odsouhlasili si 30. ledna pustkovečtí zastupitelé, nabádáni lidmi, kteří s výstavbou nesouhlasí, že si trať v obvodu nepřejí. Zároveň si paradoxně vyžádali podrobnější informace o projektu, které dostali 16.února před zasedáním porubského zastupitelstva.

"Jsem přesvědčen, že na zastupitelstvu 30. ledna padlo konečné rozhodnutí. I přes následně získané informace trváme na svém negativním postoji k výstavbě trati. Na příštím zasedání zastupitelů očekávám jen potvrzení předešlého rozhodnutí. Ostatně zastupitelé už se jednou nezvratně rozhodli a my se tak už nemáme k čemu dál vyjadřovat," uvedl starosta Pustkovce Stanislav Pyš.

Celý článek

Zprovozněn web Nová tramvaj Poruba

17.02.2017 MÉDIA

Informace o plánovaném projektu nové tramvajové trati v 7. a 8. porubském obvodě poskytuje od úterý 14. února nová informační platforma http://novatramvajporuba.cz. Na ní a na stejnojmenném facebookovém profilu profilu jsou soustředěny všechny dostupné aktuální a spolehlivé zprávy, které se zamýšlenou výstavbou souvisejí.

Celý článek

Švýcarské tramvaje pro Ostravu vymýšlejí Češi

MÉDIA

zdroj: Mladá fronta dnes

Do roka dorazí první ze třiceti objednaných tramvají od firmy Stadler. Cestujícím přinesou větší komfort, například v podobě kvalitní vzduchotechniky nebo wi-fipřipojení.

Celý článek

V dopravních terminálech Ostrava vidí budoucnost. Zatím ale nepřesvědčily

07.02.2017 MÉDIA

zdroj: deník.cz

Nejvíce lidí do Ostravy míří z Karvinska, Hlučínska a Frýdecko- -Místecka. A právě těmto cestujícím mají sloužit nedávno vzniklé nebo připravované dopravní terminály.

 

Dosavadní zkušenost ale ukázala, že pokud v nich má být budoucnost, jak si Ostrava maluje, je třeba dělat něco jinak. 

Celý článek

Ostrava navýšila částku na rekonstrukci porubského KD Poklad

07.02.2017 MÉDIA

zdroj: polar.cz

Rekonstrukce Domu kultury Poklad si vyžádá další peníze. Zastupitelé schválili navýšení investiční účelové dotace pro tento projekt. Rozestavěný Poklad totiž za téměř tříletou konzervaci stavby značně zchátral.

Celý článek

Webové stránky k 750. výročí Ostravy

07.02.2017 MÉDIA

K letošnímu významnému výročí první písemné zmínky o Ostravě připravilo město na adrese http://ostrava750.cz/ speciální webové stránky, na nichž návštěvníci najdou informace o oslavách, pozvánky na akce, stručnou historii města i vzpomínky pamětníků. V rubrice Galerie je půvabný kreslený „filmeček“, který nejen zaujme, ale také příjemně pobaví.

Celý článek

Pustkovec má jasno, je proti výstavbě tramvajové trati

07.02.2017 MÉDIA

zdroj:regiony.impuls.cz

Pro vedení Ostravy je to nepříjemné překvapení. Městský obvod Pustkovec už totiž řekl jasné NE plánované výstavbě tramvajové trati. Zastupitelé se v pondělí večer původně sešli kvůli jinému tématu, ale veřejnost je přiměla k rozšíření programu.

 

Celý článek

Čekání končí. Ve Svinově se po dvaceti letech dočkají "nové Sokolovny"

07.02.2017 MÉDIA

zdroj: Moravskoslezský deník

V roce 1998 zachvátil Sokolovnu v Ostravě-Svinově požár. Poničená budova byla stržena, avšak dodnes nebyla obnovena. Místní tak musejí za kulturou a sportem vyrážet do okolí.

Ale jen do příštího roku, kdy na místě vyhořelé budovy vyroste nová hala.

Ostrava – Svinovští před bezmála dvaceti lety přišli kvůli požáru o jediné důstojné místo, kde se konaly plesy, kulturní představení, ale i sportovní klání. Nového se dosud nedočkali. Už tolikrát bylo obnovení Sokolovny v plánu, pokaždé z něj ale sešlo.

"O znovuotevření nebo spíše znovuvybudování se snažíme už 17 let," posteskla si starostka obvodu Helena Wieluchová. Za kulturou musejí lidé jinam a ani svinovské sportovní oddíly dvakrát nejásají. Zejména v zimních měsících musely najít dlouholeté zázemí v tělocvičně místní základní školy, nebo dojíždějí do Poruby a Polanky.

Celý článek

Ostrava vysoutěží návrh na opravu jatek za 150 milionů

MÉDIA

zdroj: Mladá fronta Dnes

OSTRAVA Z torza bývalých městských jatek v centru Ostravy se má stát nové kulturní a společenské centrum, do kterého se nastěhuje galerie moderního umění Plato.

Do proměny zchátralé památky chce krajské město investovat až 150 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. Vyplývá to z podmínek architektonické soutěže, které včera schválili zastupitelé města. Vítěze chce město vybrat v červnu.

"Jde o otevřenou soutěž. Oslovíme pět vybraných architektonických kanceláří, ale přihlásit se mohou i další – z jejich návrhů vybereme do prvního kola pět nejlepších. Celkem tak budeme na začátku pracovat s deseti návrhy," líčil včera zastupitelům radní Lukáš Semerák.

Právě jemu se loni podařilo (po marných pokusech bývalého vedení města) vyjednat odkup historické budovy od firmy Bauhaus. Město za ni a za bývalý hobby market zaplatilo 80 milionů korun.

 

Taková soutěž ve městě nebyla

Celý článek

Náměstek Mariánek: Mnozí bezdomovci neprojevují o nabízené možnosti zájem

10.01.2017 MÉDIA

Zdroj: parlamentnilisty.cz

Problematika bezdomovectví se dotýká všech větších měst v ČR. S ohledem na tuto skutečnost město Ostrava dlouhodobě podporuje nestátní neziskové organizace a má vytvořenou komplexní síť sociálních služeb. Mimo to každoročně začátkem zimy startuje tzv. "Zimní program". V případě nepříznivého počasí (noční teploty klesnou pod 0°) a naplněnosti kapacit nocleháren je tento program spuštěn. Organizace (přehled je v závěru TZ) navyšují kapacity, aby pokryly aktuální potřeby klientů. Intenzivnější je také terénní sociální práce, při níž sociální pracovníci vyjíždějí do lokalit s větší koncentrací bezdomovců a poskytují poradenství a odkazují klienty na organizace, kde mohou získat teplé jídlo, nápoje, deky či přenocovat.

 

Celý článek

Ostravská městská lanovka by se mohla začít stavět v roce 2020

19.12.2016 MÉDIA

 

 

zdroj: ČTK

 

Ostravská městská lanová dráha by se mohla začít stavět v roce 2020. Propojit má industriální Dolní Vítkovice, centrum města a zoo. Náklady se odhadují na 600 milionů korun. Vyplývá to ze studie proveditelnosti, kterou si nechalo zpracovat vedení města. Primátor Tomáš Macura (ANO) dnes novinářům v té souvislosti řekl, že projekt je podle studie uskutečnitelný a chce pro něj v nejbližší době najít širokou politickou podporu.

Celý článek

Změna koalic v obvodech se nechystá. Alespoň prozatím

28.11.2015 MÉDIA

Zdroj:

moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/zmena-koalic-v-obvodech-se-nechysta-alespon-prozatim-20151127.html

Foto: Deník/Lukáš Kaboň


Zdroj: http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/zmena-koalic-v-obvodech-se-nechysta-alespon-prozatim-20151127.html

Celý článek

Ostrava má novou koalici. ČSSD v ní chybí. Primátor: Je to pokus o restart

25.11.2015 MÉDIA

Zdroj:

http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/sledujeme-on-line-ostrava-ma-novou-koalici-cssd-v-ni-chybi-20151125.html/

FOTO: Deník/Miroslav Kucej


Zdroj: http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/sledujeme-on-line-ostrava-ma-novou-koalici-cssd-v-ni-chybi-20151125.html

Celý článek

ANO v Ostravě rozbilo koalici, místo ČSSD do ní přibralo Ostravaka a ODS

25.11.2015 MÉDIA

Celý článek

V Ostravě se rozpadla koalice. ČSSD mizí do opozice, nastupuje Ostravak

25.11.2015 MÉDIA

Celý článek

Ostrava má nové vedení města. ČSSD nahradil Ostravak

25.11.2015 MÉDIA

Celý článek

Nová koalice - www.youtube.cz

25.11.2015 MÉDIA

Celý článek

Nastupuje Ostravak - ANO v Ostravě rozbilo koalici, ČSSD poprvé v opozici

25.11.2015 MÉDIA

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - O zchátralý ostravský módní dům ztratil developer zájem. (iDNES.cz)

MÉDIA

Je to průšvih, nebo šance na záchranu? Sotva developer Amádeus Real ohlásil, že už nechce módní dům Ostravica-Textilia v centru Ostravy, reakce se okamžitě rozdělily. Jedni tvrdí, že to je další krok k zániku kdysi velmi oblíbeného areálu budov, jiní to naopak považují za nečekanou možnost obnovy památky.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Firma Ostravici neopraví, Ostravě navíc hrozí, že bude vracet miliony. (iDNES.cz)

MÉDIA

Bývalý Módní dům Ostravica -Textilia je už léta v neutěšeném stavu. Podle všeho tak ale zůstane a památkový komplex bude chátrat dál. Firma Amádeus Real, která budovy vlastní, se je zatím opravovat nechystá. A dokonce odstoupila i od smlouvy s městem, které jí prodalo sousední volné pozemky na výstavbu obchodního centra.

Názory města, městského obvodu, památkářů i developera naleznete uvnitř článku.

Celý článek

ZAZNAMENALI JSME - Primátor Ostravy pohrozil obvodu zrušením. Kvůli chátrající památce. (iDNES.cz)

MÉDIA

Slovní válka s ostrou municí se kvůli chátrajícímu módnímu domu Ostravica rozhořela mezi vedením ostravského magistrátu a centrálního obvodu Moravská Ostrava. V návalu emocí primátor pohrozil obvodu odebráním ekonomické samostatnosti nebo dokonce zrušením. 
Celý článek

Politici a Baník: VIP na Bazalech za miliony pro klub (aktuálně.cz)

MÉDIA

Zastupitelé ostravského magistrátu, kteří schvalovali dotace z rozpočtu města pro soukromou akciovou společnost FC Baník, dostávali od fotbalového klubu volný přístup do všech VIP prostor stadionu na Bazalech a celoroční permanentní vstupenky na všechna domácí utkání mužstva.
 
Deník Insider spočítal, že v letech 2007 až 2011 převedl magistrát do rozpočtu Baníku, ovládaného jedním z největších podnikatelů ve sportovním byznysu Tomášem Peterou, celkem 85 milionů korun ve formě dotací.

Celý článek

Poctiví pejskaři z centra Ostravy dostanou od radnice dárek (Denik.cz)

MÉDIA

Co dělají radnice pro majitele psů, kteří do městské kasy sypou miliony na poplatcích? V evidenci tří největších ostravských městských obvodů je zhruba třináct tisíc psů a ročně se na poplatcích vybere přes osm milionů korun.

Místo drnčícího zvuku budíku probouzí každé ráno Marka Hrdličku z Moravské Ostravy a Přívozu jeho tříletá fenka border kolie Alex. „Je takhle naučená. Každé ráno v sedm přijde k posteli a začne kňourat, dokud mě nevzbudí,“ usmívá se muž. Za svou čtyřnohou kamarádku platí obvodu řádně poplatky. Stejně jako ostatní poctiví pejskaři si v pondělí přišel na radnici vyzvednout dárek.

Celý článek

Klausovo veto zákona o ovzduší se místním nelíbí (Deník.cz)

MÉDIA

Návrh, s nímž přišla skupina moravskoslezských poslanců, podpořil i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, ale podle Klause je nekvalitní a může obcím přinést potíže.

Navržený způsob ochrany ovzduší podle prezidenta životnímu prostředí nepomůže, ale jako nepřímý efekt zhorší prostředí právní a podnikatelské. Klaus zdůraznil, že zákon je poslaneckou iniciativou a odmítl ho Senát. Sněmovna, které zákon vrátil, by podle něj měla vyčkat na předložení vládního návrhu řešícího tuto problematiku.

Celý článek

Škola/firma učí cizince a dráždí české úřady (Mladá fronta DNES)

MÉDIA

Jako by bodnul do vosího hnízda. Na pojem 1 st International School of Ostrava jedna skupina politiků odpoví: prestižní zahraniční ZŠ, druhá: blamáž. Kde je pravda?

Celý článek

23.06.2011 - Sobotka jede za Palasem zarazit privatizaci nemocnice (aktualne.cz)

MÉDIA

Nejdříve se hejtman Jaroslav Palas dostal do otevřeného střetu s vlastními kolegy z ČSSD v Moravskoslezském kraji, teď jde proti vedení strany a jejímu předsedovi Bohuslavu Sobotkovi.

Spor vedou o transformaci krajských nemocnic. Od začátku roku prosazuje Jaroslav Palas stále nové varianty, jak nemocnice nebo alespoň jejich část privatizovat do rukou vlivných podnikatelských skupin.

Bohuslav Sobotka však Palase opakovaně vyzývá, aby přestal prosazovat privatizaci krajských nemocnic a teď oznámil, že si s ním ten problém jede vyříkat osobně

Celý článek

22.06.2011 - Školy dostanou peníze od města na výuku jazyků (Deník.cz)

MÉDIA

Město chce podporovat bilingvní a cizojazyčnou výuku, proto rozdělí mezi školy přes pět milionů korun. Rozhodli o tom ostravští zastupitelé. Dotaci dostane všech dvanáct ostravských škol, které o ni požádaly, bez ohledu na zřizovatele.

Celý článek

22.06.2011 - Vzpurný Palas. Privatizuje nemocnici přes zákaz z Prahy Aktualne.cz)

MÉDIA

Poprvé po několika měsících otevřeného sporu podpořili sociální demokraté v Moravskoslezském kraji svého hejtmana Jaroslava Palase při transformaci krajského zdravotnictví.

Spolu s koaličními komunisty schválili ve středu na jednání krajského zastupitelstva Palasův záměr pronajmout nemocnici v Novém Jičíně akciové společnosti Agel ocelářského magnáta a majitele Třineckých železáren Tomáše Chrenka.

Celý článek

21.06.2011 - Hadamczik: Fotbalisté v Ostravě nedostávají peníze, ale nesmějí mluvit (iDnes.cz)

MÉDIA

Fotbalový Baník bere Alois Hadamczik, v současnosti trenér hokejové reprezentace, jako součást rodiny. Jeho bratr Evžen přivedl klub ke dvěma titulům, on sám klub na přelomu tisíciletí vlastnil. Proto teď s hořkostí sleduje jeho těžké časy.  

Celý článek

20.06.2011 - Ostravský primátor: Představa, že se Baník odstěhuje, je absurdní (iDnes.cz)

MÉDIA

Na úvodní webové stránce fanoušků fotbalového Baníku Ostrava se stále skví nápis: Primátor je lhář!!! Fandové Baníku totiž neodpustili ostravskému primátorovi Petru Kajnarovi slib, že v roce 2013 bude mít město nový fotbalový stadion.

Celý článek

20.06.2011 - O Baník se zajímá strojařský magnát Světlík, prověřuje kondici klubu (iDnes.cz)

MÉDIA

Fotbalový klub Baník Ostrava, jeden ze symbolů Ostravska, prožívá zlé časy. Mužstvo bylo velmi blízko sestupu z nejvyšší soutěže a klub tíží mnohamilionové dluhy. Baníku by mohl pomoci Jan Světlík, majitel holdingu Vítkovice Machinery Group.

Celý článek

15.06.2011 - Hluk z Mittalu budí lidi ze spaní, soud tomu nevěří (aktualně.cz)

MÉDIA

Když si Ondřej Chrapek z Radvanic v Ostravě otevře v noci okno, nevyspí se. Hutě společnosti ArcelorMittal jsou od jeho domu sice dva kilometry daleko, ale hukot vysokých pecí mu nedovolí usnout.

Ondřej Chrapek se proto obrátil na soud. Chce, aby firmě zakázal rušit v noci hlukem nad 40 decibelů, jak to nařizuje zákon.

Soud má teď v ruce už druhé výsledky měření, které Ondřeji Chrapkovi dávají zapravdu a dokazují, že hluk z hutí překračuje povolené limity. Přesto se zdráhá rozhodnout a ArcelorMittal hučí dál.

Celý článek

13.06.2011 - Ostrava se přidá k svazku obcí se špatným vzduchem (aktualne.cz)

MÉDIA

Ke svazku obcí se špatným ovzduším, který se rozhodla společně založit severomoravská města, se připojí i Ostrava.

Slezská metropole věří, že svazek bude mít silnější pozici při vyjednávání o zlepšení současné situace například s ministerstvem životního prostředí. Spolek by měl oficiálně vzniknout až na podzim.

Sedm měst se dohodlo na vzniku nového sdružení minulý pátek. Jsou mezi nimi Karviná, Havířov, Bohumín, Český Těšín, Orlová, Frýdek-Místek a právě Ostrava. Účast Třince zatím není jistá.

Celý článek

09.06.2011 - Ostrava potrestá městské organizace, které nešetří (iDNES.cz)

MÉDIA

Ostrava provozuje unikátní Systém sdružených nákupů, díky kterému šetří desítky milionů ročně. Problémem ale je, že městské organizace ho využívají málo. Magistrát už na ně chystá bič. Kdo neušetří, bude mít nižší rozpočet na rok 2012.  

Celý článek

09.06.2011 - Dopraváci vystávkovali vyšší mzdy, lidé se bojí zdražení jízdenek (iDNES.cz)

MÉDIA

Městská hromadná doprava v Ostravě opět jezdí jako před stávkou. Vedení Dopravního podniku teď musí najít rezervy ve výši zhruba stovky milionů korun na vyšší platy zaměstnanců i na pokrytí nákladů spjatých s dražšími pohonnými hmotami a vyšší DPH. Jízdné proto zřejmě podraží.  

Celý článek

09.06.2011 - Spalovna v Karviné už má povolení, lidé dál protestují (aktuálně.cz)

MÉDIA

Stavební úřad v Karviné povolil v územním řízení stavbu spalovny odpadů pro velká města Moravskoslezského kraje. Některé námitky proti její výstavbě uznal, občanská sdružení přesto proti rozhodnutí úřadu nadále protestují.

Celý článek

09.06.2011 - Ostrava chce čistší vzduch. Uzavřela smlouvu s Chalupou (aktuálně.cz)

MÉDIA

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas podepsali společnou deklaraci státu a hejtmanství. Ta má za úkol především zlepšit ovzduší  v Moravskoslezském kraji.

Podobnou deklaraci se státem nedávno odmítli podepsat představitelé Ostravy a dalších měst nejvíce postižených špinavým ovzduším, protože podle nich byla naprosto nekonkrétní.

Celý článek

27.05.2011 - Zaorálek s Kajnarem jsou stínovými ministry vlády (Deník.cz)

MÉDIA

Do obměněné stínové vlády, kterou včera představila ČSSD, se dostali dva zástupci Moravskoslezského kraje – ostravský primátor Petr Kajnar a poslanec Lubomír Zaorálek. Jiří Paroubek nový stínový kabinet rozcupoval.

Celý článek

27.05.2011 - Nedodrželi zákon. Jen jsme zapomněli, říká politik ODS (Aktuálně.cz)

MÉDIA

Administrativní chyba, nedopatření, zapomněli jsme.

Předseda poslaneckého klubu ODS a jeden z nejvýše postavených politiků nejsilnější vládní strany Zbyněk Stanjura nepřipouští jiný důvod, proč firma jeho ženy patnáct let protiprávně skrývá účetní dokumenty o svém hospodaření.

Celý článek

24.05.2011 - Žaloba na stát kvůli ovzduší na Ostravsku? Zatím u ledu (Deník.cz)

MÉDIA

Vzduch je v Ostravě horší a horší, stát proti tomu nic nedělá, zažalujeme ho. Rozhodli právě před rokem představitelé Ostravy. 

„Žaloba na ochranu před nezákonným zásahem proti České republice – vládě, ministerstvu životního prostředí a ministerstvu dopravy – je vedena u Městského soudu v Praze, přičemž ve věci prozatím nebylo nařízeno jednání, ani nebylo vydáno žádné rozhodnutí,“ potvrdila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Celý článek

17.05.2011 - Na Ostravany, kteří dluží za odvoz odpadu, pošle radnice exekutory (iDNES.cz)

MÉDIA

Radním Ostravy došla trpělivost s dlužníky, kteří neplatí za likvidaci domovního odpadu. Město chce proto využít novelu daňového řádu a k dlužníkům chce posílat bez předchozího upozornění exekutory. Lidé v Ostravě už totiž dluží městu za odvoz odpadu téměř 107 milionů korun.

Celý článek

17.05.2011 - Před dvaceti lety stanul na Everestu první Čech. Sulovský vzpomíná v Itálii (iDNES.cz)

MÉDIA

Rok 1991. 17. květen. 16:25 hodin. Dnes je tomu přesně 20 let, co Leopold Sulovský stanul na nejvyšším bodě planety, na 8 848 metrů vysokém Mount Everestu. Stal se prvním Čechem, který to dokázal. Výročí úspěchu si stále aktivní horolezec připomíná v Itálii.

Celý článek

17.05.2011 - Madej: Ministerský plán byl obecný, chceme konkrétní kroky (Deník.cz)

MÉDIA

Minulý týden se v Ostravě uskutečnilo pracovní setkání pěti primátorů a starostů měst a obcí Moravskoslezského kraje k problematice ovzduší. Výstupem z jednání bylo odmítnutí návrhu deklarace ministerstva životního prostředí (MŽP). Náměstek ostravského primátora Dalibor Madej k tomu vysvětluje, že návrh deklarace neobsahuje ani jedno skutečně konkrétní řešení na zlepšení ovzduší v postiženém regionu.

Celý článek

13.05.2011 - Starostové šesti měst odmítli dohodu, která měla řešit znečištěný vzduch (iDNES.cz)

MÉDIA

Pořádný rozruch způsobili ve čtvrtek na ministerstvu životního prostředí starostové a primátoři šesti měst ze severní Moravy. Odmítli se zavázat ke krokům, které by vedly k čistšímu vzduchu v kraji. Deklaraci, kterou jim nedávno zaslal ministr Tomáš Chalupa odmítli podepsat, protože se jim nelíbil její obsah.  

Celý článek

12.05.2011 - Pomoc s ochranou ovzduší nabízejí i právníci (Deník.cz)

MÉDIA

Lidé v Moravskoslezském kraji budou mít novou možnost získat informace o ochraně životního prostředí právní cestou. Ekologický právní servis (EPS) totiž zahajuje nový projekt s názvem Satelity právního ekoporadenství.

Celý článek

12.05.2011 - Cvičiště požárů tu nechceme, volají lidé z Hranečníku (Deník.cz)

MÉDIA

Zchátralá kasárna na Hranečníku se mají změnit na moderní výcvikovou základnu. Lidé z okolí mají ale obavy z cvičiště požárů, které je její součástí. Bojí se zhoršení ovzduší.

To nás město zkouší, co všechno ještě vydržíme? I taková otázka zazněla ve čtvrtek na veřejném projednávání projektu na výstavbu výcvikové základny pro hasiče a policisty.

Celý článek

07.05.2011 - Cvičiště požárů budí kritiku, má být u čtvrti s nejhorším ovzduším v zemi (iDnes.cz)

MÉDIA

Plán proměnit areál bývalých kasáren na Hranečníku ve Slezské Ostravě v novou výcvikovou základnu pro hasiče a policisty budí protichůdné reakce. Důvodem je trenažér požárů, který zde má vzniknout. Zatímco některé úřady vše schválily, místní lidé, inspekce životního prostředí a ekologové záměr kritizují.

Celý článek

06.05.2011 - Miliardy pro nemocnice svěřil Palas neznámé firmě (aktuálně.cz)

MÉDIA

Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas z ČSSD se nevzdává plánu sloučit hospodaření krajských nemocnic a svěřit ho soukromým firmám.

Zastupitelé už sice zamítli jeho projekt vytvořit sloučením obří krajskou nemocnici řízenou lidmi napojenými na finanční skupinu Penta, v Palasových záměrech však stále hraje zásadní roli soukromý podnikatel, který pro tyto lidi pracoval

Celý článek

06.05.2011 - Zdraží svoz odpadu? Už teď dluží Ostravané sto sedm milionů (Deník.cz)

MÉDIA

Zvýšit, nebo nezvýšit poplatek za svoz a likvidaci komunálního odpadu? Ostravští zastupitelé se budou těžce rozhodovat, když projde novela zákona o místních poplatcích.

Celý článek

04.05.2011 - Návrh novely o ochraně ovzduší Senát odmítl (Deník.cz)

MÉDIA

S návrhem novely zákona o ochraně ovzduší, který s koaličními kolegy předložil poslanec parlamentu ČR Pavol Lukša (TOP 09), sice Poslanecká sněmovna vyslovila souhlas, Senát ji ale odmítl.

Celý článek

03.05.2011 - Dlažba na Masarykově náměstí? Žádná změna (Deník.cz)

MÉDIA

Před rokem Deník jako první upozornil, že stavbaři, kteří rekonstruovali ostravské Masarykovo náměstí, zřejmě použili méně kvalitní materiál, než měli. Že místo žuly z Česka chodíme po „šuntu“ z Číny.

Celý článek

29.04.2011 - Slíbili lidem zákon proti smogu, ani za něj nebojovali (aktuálně.cz)

MÉDIA

Senát ve středu výraznou většinou hlasů odmítl novelu zákona o ochraně ovzduší, která dává radnicím právo zavést ve svých městech nízkoemisní zóny, kam nebudou smět vjíždět stará auta s vysokými exhalacemi.

Novelu předložili jako svou iniciativu moravskoslezští poslanci Pavel Drobil z ODS, Kristýna Kočí (tehdy ještě členka Věcí veřejných) a Pavol Lukna z TOP 09, aby pomohli aspoň z části vyčistit ovzduší na Ostravsku i jinde.

Celý článek

29.04.2011 - Obří nemocnice Palasovi neprošla a on teď neví jak dál (aktuálně.cz)

MÉDIA

Měla to být blesková akce moravskoslezského hejtmana Jaroslava Palase z ČSSD.

Během několika měsíců chtěl vytvořit jednu obří organizaci zastřešující sedm krajských nemocnic.

Ty měly společně nakupovat materiál i přístroje, některá oddělení se měla přesouvat z jedné nemocnice do druhé a vše by řídilo jedno vedení se sídlem v budově krajského úřadu.

Celý článek

29.04.2011 - Exministr Drobil se stal Ropákem i kvůli „obnovitelné“ jaderné energii (iDNES.cz)

MÉDIA

Exministr životního prostředí Pavel Drobil se stal absolutním antiekologem roku. Jako první v historii získal obě ceny, které každoročně uděluje sdružení Děti Země. Porota mu dala Ropáka roku za to, že loni nejvíc škodil životnímu prostředí, a Zelenou perlu za nejvýraznější antiekologický výrok.  

Celý článek

29.04.2011 - Ostravský primátor píše Kubicemu, aby nebral městu policisty (iDNES.cz)

MÉDIA

Do konce příštího roku by se měl stav policistů v Moravskoslezském kraji snížit o čtyři stovky, z ulic Ostravy zmizí desítky z nich. S tím počítá úsporný plán policie. Primátor Ostravy Petr Kajnar kvůli tomu napsal dopis novému ministrovi Janu Kubicemu, ve kterém ho žádá, aby úbytek policistů zarazil.

Celý článek

29.04.2011 - Na severu Moravy se chystá měření jedů ve vzduchu. Tentokrát i pod horami (iDNES.cz)

MÉDIA

Experti chystají v Moravskoslezském kraji rozsáhlé měření jedů v ovzduší. V regionu rozmístí několik desítek měřících stanic. Monitorovat budou například i kvalitu ovzduší v horských vesnicích.

Zástupci Zdravotního ústavu v Ostravě sestavili seznam více než tří desítek míst v regionu, na která na celkem osm týdnů ročně umístí soustavu pojízdných monitorovacích stanic.

Celý článek

26.04.2011 - Hejtman Palas prohrál, obří krajská nemocnice nevznikne (aktuálně.cz)

MÉDIA

Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas z ČSSD neuspěl s plánem na vytvoření obří krajské nemocnice.

Postavili se totiž proti němu jeho vlastní kolegové ze sociální demokracie. Hejtman navíc narazil jak u většiny straníků v moravskoslezském zastupitelstvu, tak ve vedení ČSSD.

To znamená, že obří příspěvková organizace, která by spolkla sedm nemocnic zřizovaných krajem, v moravskoslezském regionu nevznikne

Celý článek

26.04.2011 - Policie zadržela majitele prodejen Amsterdam shop (aktuálně.cz)

MÉDIA

Policie zadržela pětadvacetiletého majitele prodejen Amsterdam shop a internetových stránek, které do minulého týdne prodávaly syntetické drogy.

Policisté muže podezřívají ze šíření toxikomanie, kvůli případu prohledali obchod v Olomouci a sídlo firmy v Ostravě, kam se museli dostat násilím.

Celý článek

26.04.2011 - V dopise píše: Děti z okolí vaší továrny trápí astma (Deník.cz)

MÉDIA

Dětská lékařka Eva Schallerová Radvanic patří k nejaktivnějším bojovníkům za lepší ovzduší na Ostravsku. Jejím nejnovějším počinem je e-mail, který rozeslala top vedení ArcelorMiitalu či britským médiím.

„V sousedství ocelárny ArcelorMittal Ostrava je městská část Radvanice a Bartovice se zhruba pěti a půl tisíci obyvateli, ve které působím od roku 1984 jako dětská lékařka. Je to oblast s minimálním zatížením dopravou, většina obvodu je napojena na vytápění plynem. Přesto tady 38 procent malých dětí trápí astma. To je nejhorší číslo na světě.“

Takovéto stručné sdělení přeložené do angličtiny, doplněné o odkazy na různé odborné studie, výzkumy a fotografie kouřících komínů kunčické huti poslala v těchto dnech na desítky e-mailových adres známá lékařka Eva Schallerová.

Celý článek

27.04.2011 - ČSSD přinutila Palase couvnout, jeho plán na sloučení nemocnic padl (iDNES.cz)

MÉDIA


Plán hejtmana Jaroslava Palase na sloučení sedmi nemocnic v Moravskoslezském kraji padl. Palase nakonec přinutili vzít plány zpět jeho "vlastní" krajští zastupitelé, tedy politici ČSSD, kteří ho v úterý večer přiměli od myšlenky ustoupit. Způsob, jakým ve zdravotnických zařízeních ušetřit, ale kraj bude hledat dál.  

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/cssd-prinutila-palase-couvnout-jeho-plan-na-slouceni-nemocnic-padl-1dt-/ostrava-zpravy.asp?c=A110427_1574432_ostrava-zpravy_sot

Plán hejtmana Jaroslava Palase na sloučení sedmi nemocnic v Moravskoslezském kraji padl.

Palase nakonec přinutili vzít plány zpět jeho "vlastní" krajští zastupitelé, tedy politici ČSSD, kteří ho v úterý večer přiměli od myšlenky ustoupit. Způsob, jakým ve zdravotnických zařízeních ušetřit, ale kraj bude hledat dál.

 

 

Celý článek

27.04.2011 - Témata dnešního zastupitelstva najdete na webu (Deník.cz)

MÉDIA

Chcete vědět, o čem budou jednat ostravští zastupitelé? Zajímá vás, na základě čeho se rozhodují? Potřebujete znát detaily, čísla, názory jiných institucí a komisí na daný problém? Nově máte možnost zjistit to prostřednictvím internetu.

Ostravské zastupitelstvo zasedá ve středu 27. dubna. Kdo chtěl, mohl si stejné materiály, které mají v ruce představitelé města, předem také prostudovat. Poprvé z tepla domova, přes internet.

Klubu zastupitelů opozičního hnutí Ostravak se podařilo prosadit, aby veškeré návrhy a podklady ke schůzím byly občanům k dispozici i na webových stránkách města Ostravy. Stávající způsob informování občanů považoval Ostravak za nedostatečný, nepraktický a často nezákonný. Proto usiloval o změnu.

Celý článek

27.04.2011 - Kajnar ministrovi: Nechceme snížit počty policistů (Deník.cz)

MÉDIA

Ministerstvo vnitra připravuje v rámci optimalizace policejních sil snížení počtu policistů, kteří slouží na území Ostravy. Primátor Petr Kajnar míní, že by to pro město mohl být vážný problém, proto napsal novému ministrovi vnitra Janu Kubicemu dopis.

Celý článek

26.04.2011 - Další plán Ostravy. V centru města chce koncertní halu za miliardu

MÉDIA


Přestože Ostrava loni prohrála boj o titul Evropské hlavní město kultury 2015, plány na

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/clanek.asp?c=A110422_1572279_ostrava-zpravy_jog

Přestože Ostrava loni prohrála boj o titul Evropské hlavní město kultury 2015, plány na velkorysou proměnu výstaviště Černá louka v perlu města žijí dál. Magistrát teď připravuje stavbu nové koncertní haly za zhruba miliardu korun.

 

Celý článek

26.04.2011 - Stát přestane dotovat vlaky z Prahy do Ostravy (aktuálně.cz)

MÉDIA

Ministerstvo dopravy poprvé neobjednalo žádné přímé vlaky mezi Prahou a Ostravou, u kterých by dopravcům hradila ztrátu.

Celý článek

26.04.2011 - Prodej syntetických drog má pokračovat, varuje policie (aktuálně.cz)

MÉDIA

Prodej legálních syntetických drog v síti obchodů Amsterdam shop v Ostravě a dalších městech má od úterý znova pokračovat.

Provozovatelé prodejen to avizují na svých internetových stránkách.

Pokud obchodníci začnou prodávat nová narkotika, policie podle informací ČTK zakročí. Prodejny jsou uzavřené od pátku, kdy vstoupila v platnost novela, která dosud nabízené drogy zařadila na seznam zakázaných látek.

Celý článek

23.04.2011 - Regionální politici rádi cestují. Jsou výlety za statisíce třeba? (Deník.cz)

MÉDIA

Součástí práce v komunální politice není jen „nepříjemné“ řešení místních problémů, ale i daleko příjemnější cestování do ciziny. Vracejí se regionální politici plní zkušeností, nebo jen s hezkými zážitky z výletu?

Celý článek

23.04.2011 - Proměna Ostravice se komplikuje (Deník.cz)

MÉDIA

Relax u řeky Ostravice se Ostravanům opět vzdaluje. Město letos zřejmě nedostane miliony na vyčištění řeky.

Celý článek

21.04.2011 - Dalibor Madej: "Už šetřím na MHD zdarma" (Deník MF DNES)

MÉDIA

Dělá Ostrava dost pro čistý vzduch? V odpovědi si do noty nezpívají. Dalibor Madej (ODS) a Petr Kausta (hnutí Ostravak) se střetli v duelu.

Jsou rivalové. Zatímco náměstek prmátora Dalibor Madej hlasuje s koalicí, Petr Kausta, člen opozičního hnutí Ostravak, mnohdy ostře argumentuje proti. V redakci MF DNES probrali několik témat týkajících se zlepšení ovzduší v Ostravě.

Celý článek

22.04.2011 - Nová koncertní hala v Ostravě (události v regionech ČT 1)

MÉDIA

Celý článek

21.04.2011 - Chceme tu nejlepší koncertní halu, plánuje Ostrava (aktuálně.cz)

MÉDIA

Moravskoslezská metropole připravuje stavbu nové koncertní haly.

Spolupracuje na tom s britskou firmou Arup, která se podílela například na stavbě opery v australském Sydney, informovali primátor Petr Kajnar (ČSSD) a hlavní architekt města Cyril Vltavský.

Zdůraznili, že město chce, aby koncertní hala byla nejlepší, jakou město může postavit. "Stavíme to řekněme na stovky let, takže to nechceme pokazit," řekl Kajnar. Pokud vše dobře půjde, mohlo by podle něj město příští rok vypsat architektonickou soutěž.

Celý článek

21.04.2011 - Zaprášené cesty se budou čistit častěji (Deník.cz)

MÉDIA

Dvanáct milionů korun navíc vyčlenila Rada Moravskoslezského kraje na zajištění pravidelného čištění silnic druhé a třetí třídy.

Celý článek

21.04.2011 - Primátor: Postavíme v Ostravě koncertní síň za miliardu (Deník.cz)

MÉDIA


Plán na proměnu Černé louky v novou městskou čtvrť neusnul. Městští architekti nyní připravují stavbu koncertní síně. Za miliardu korun. 

„Chceme mít nejlepší koncertní halu, jakou můžeme postavit. Není to jen na pár let, ale takovou halu stavíme, řekněme, na stovky let,“ prohlásil ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) s tím, že pokud vše půjde dobře, mohla by Ostrava příští rok vypsat architektonickou soutěž a do tří let by pak hala mohla na Černé louce stát.

Celý článek

18.04.2011 - Modrý motýl budí vášně. Ostravští politici tvrdí, že s Kaplickým nejednali (iDNES.cz)

MÉDIA


I pět let od návštěvy architektka Jana Kaplického v Ostravě budí jeho projekt domu ve tvaru motýla vášně. Zatímco jedni tvrdí, že architektovy plány politici už předem odmítli, druzí oponují, že s Kaplickým vůbec nejednali.  

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/modry-motyl-budi-vasne-ostravsti-politici-tvrdi-ze-s-kaplickym-nejednali-1rd-/ostrava-zpravy.asp?c=A110418_1568704_ostrava-zpravy_jog


I pět let od návštěvy architektka Jana Kaplického v Ostravě budí jeho projekt domu ve tvaru motýla vášně

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/modry-motyl-budi-vasne-ostravsti-politici-tvrdi-ze-s-kaplickym-nejednali-1rd-/ostrava-zpravy.asp?c=A110418_1568704_ostrava-zpravy_jog

I pět let od návštěvy architekta Jana Kaplického v Ostravě budí jeho projekt domu ve tvaru motýla vášně. Zatímco jedni tvrdí, že architektovy plány politici už předem odmítli, druzí oponují, že s Kaplickým vůbec nejednali.  

Celý článek

16.04.2011 - Ovzduší na Ostravsku teď čistí soukromý poradce z ODS (aktuálně.cz)

MÉDIA

V čele skupiny lidí, která má prosazovat akční plán na zlepšení ovzduší v Moravskoslezském kraji, nebude nezávislý expert, ale politik Občanské demokratické strany.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS vybral svého stranického kolegu - známého regionálního politika Lukáše Ženatého a svěřil mu vedení týmu, který má s akčním plánem pracovat.

Celý článek

14.04.2011 - Svinov: u nádraží se konečně v červnu kopne (Deník.cz)

MÉDIA

Společnost Skanska stáhla svůj protest, nic nebrání tomu, aby konečně začala proměna Svinovských mostů a revitalizace svinovského přednádraží.

Celý článek

12.04.2011 - Průvod za lepší ovzduší projde centrem Ostravy (Deník.cz)

MÉDIA

Z Prokešova náměstí před Novou radnicí směrem na Masarykovo náměstí půjde ve středu odpoledne průvod lidí, kterým není lhostejný špatný stav zdejšího ovzduší.

Celý článek

09.04.2011 - Moravskoslezskému kraji ubývají obyvatelé, výjimkou jsou Beskydy (iDNES.cz)

MÉDIA


Moravskoslezský kraj drží nepěkný primát. Žádný jiný region v republice nezaznamenal za posledních deset let takový úbytek obyvatel. Lidé odcházejí takřka ze všech okresů, jen Frýdecko-Místecko se ubírá opačně.  

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/moravskoslezskemu-kraji-ubyvaji-obyvatele-vyjimkou-jsou-beskydy-1dj-/ostrava-zpravy.asp?c=A110406_1562362_ostrava-zpravy_jog

Moravskoslezský kraj drží nepěkný primát. Žádný jiný region v republice nezaznamenal za posledních deset let takový úbytek obyvatel. Lidé odcházejí takřka ze všech okresů, jen Frýdecko-Místecko se ubírá opačně.

Celý článek

07.04.2011 - Ostrava odmítla šanci mít ve městě Kaplického dům ve tvaru motýla (iDNES.cz)

MÉDIA


V Ostravě v současnosti mohl stát architektonicky unikátní dům, jehož podobu navrhl Jan Kaplický. Stavba s poetickým jménem Modrý motýl ale nikdy nedostala od radnice zelenou. Dnes už na jejím plánovaném místě stojí jiná budova.

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/ostrava-odmitla-sanci-mit-ve-meste-kaplickeho-dum-ve-tvaru-motyla-p9d-/ostrava-zpravy.asp?c=A110407_1563006_ostrava-zpravy_sot

V Ostravě v současnosti mohl stát architektonicky unikátní dům, jehož podobu navrhl Jan Kaplický. Stavba s poetickým jménem Modrý motýl ale nikdy nedostala od radnice zelenou. Dnes už na jejím plánovaném místě stojí jiná budova.

Celý článek

07.04.2011 - Ozdravné pobyty za nových podmínek ano, nebo ne? (Deník.cz)

MÉDIA

Peníze na ozdravné pobyty žáků z městského Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší budou nyní školy čerpat podle nových pravidel. Deník zjišťoval: Mají školy zájem o pobyty v přírodě, na které přispívá město Ostrava z Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší?

Celý článek

06.04.2011 - Boj za lepší ovzduší na Ostravsku začne zametáním ulic (aktuálně.cz)

MÉDIA

Tým, který bude naplňovat akční plán ministerstva životního prostředí na zlepšení severomoravského ovzduší, má svého šéfa. Je jím bývalý náměstek ostravského primátora Lukáš Ženatý z ODS.

Celý článek

04.04.2011 - Nová ocelárna bude špinit vzduch, ministerstvo souhlasí (aktuálně.cz)

MÉDIA

Hutní společnost ArcelorMittal Ostrava chce získat povolení pro stavbu nového zařízení pro odlévání oceli.

Firma však sama připouští, že projekt nazvaný komplexní změna kontinuálního odlévání oceli znečistí ovzduší v okolí téměř šesti tunami jemného polétavého prachu a jedovatých látek ročně.

Celý článek

04.04.2011 - Ministr Chalupa chce na Ostravsku bojovat s neekologickým vytápěním (iDNES.cz)

MÉDIA

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa přivezl Ostravanům ukázat svůj akční plán pro Moravskoslezský kraj. Ten má pomoci zlepšit ovzduší v Ostravě. Chalupa chce například jednat se znečišťovateli z Ostravy i Polska nebo přimět lidi, aby topili ekologicky.

Celý článek

04.04.2011 - Školy v přírodě se prodlouží na čtrnáct dní (Deník.cz)

MÉDIA

Ostravští zastupitelé schválili nový statut Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší. V praxi to znamená, že školy budou moci čerpat peníze na ozdravné pobyty žáků pouze, pokud budou trvat minimálně 14 dní. Důvodem je především dosažení zdravotního efektu. Opozici se to nelíbí.

Celý článek

03.04.2011 - Setuza, dům a teď nemocnice. Odpor proti Palasovi sílí (aktuálně.cz)

MÉDIA

Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas má stále více odpůrců mezi vlastními stranickými kolegy v ČSSD.
A co je pro něj zásadní, kritici přibývají v řadách krajských zastupitelů. Přímo mezi nimi vznikla velká skupina sociálních demokratů, kteří tvrdě svého hejtmana kritizují.

Celý článek

31.03.2011 - Má Akce smog smysl? Přeli se zastupitelé (Deník.cz)

MÉDIA

Město už nemá jiné možnosti, jak přispět ke zlepšení vzduchu, tvrdí vedení Ostravy. Jsou to vyhozené peníze, kontruje opozice. Akce smog znovu rozčeřila poklidné vody jednání ostravských zastupitelů. 

Celý článek

31.03.2011 - V české politice převládá motiv kořisti. Vítěz bere všechno a většina může všechno (iHNed.cz)

MÉDIA

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se v rozhovoru pro HN vyznává z odporu k české politice.
Celý článek

31.03.2011 - Ostrava zvažuje, že zakáže vjezd starým autům (aktuálně.cz)

MÉDIA

Ostravská radnice uvažuje o využití čerstvě schválené novely zákona o ochraně ovzduší, která umožňuje nevpustit stará čoudící auta do města.

Celý článek

30.03.2011 - Spor ostravské radnice s opozicí o smyslu dopravy zdarma během smogu (ct24.cz)

MÉDIA

Události v regionech (Ostrava)

Celý článek

29.03.2011 - Policie obvinila náměstka pražského primátora Karla Březinu (iDNES.cz)

MÉDIA


Policie obvinila náměstka pražského primátora Karla Březinu Stíhání se zřejmě týká jeho současného působení v dozorčích radách městských podniků a minulého členství ve statutárních orgánech zkrachovalých firem.  

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/policie-obvinila-namestka-prazskeho-primatora-karla-brezinu-p5x-/krimi.asp?c=A110329_191119_krimi_cen


Policie obvinila náměstka pražského primátora Karla Březinu Stíhání se zřejmě týká jeho současného působení v dozorčích radách městských podniků a minulého členství ve statutárních orgánech zkrachovalých firem

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/policie-obvinila-namestka-prazskeho-primatora-karla-brezinu-p5x-/krimi.asp?c=A110329_191119_krimi_cen

Policie obvinila náměstka pražského primátora Karla Březinu Stíhání se zřejmě týká jeho současného působení v dozorčích radách městských podniků a minulého členství ve statutárních orgánech zkrachovalých firem.

Celý článek

26.03.2011 - Ondráčka: Odstranění korupce je makroekonomická nutnost (aktuálně.cz)

MÉDIA

Kauza Michálek je přelomová v tom, že se obvjevil "whistleblower", tedy člověk, který upozornil na korupční jednání, říká ředitel české pobočky organizace Transparency International David Ondráčka.

A dodává, že ekonomicko-politický kartel se děsí těch, kdo vybočují z řady a na které není spolehnutí, že nebudou krýt korupční jednání.

Celý článek

26.03.2011 - Čím se dusí děti v Radvanicích a Bartovicích - nejšpinavějších koutech Evropy (Česká televize.cz)

MÉDIA

V ostravských Radvanicích a Bartovicích se lidi cítí jako legendární Ropáci z dávného Svěrákova filmu. Tyto obce mají nemilou výsadu být nejšpinavějším koutem celé Evropy, srovnatelným jen s Čínou. Zdejší lidé si však na rozdíl od Ropáků v průmyslovém doupěti nelebedí. Naopak: i malé děti mají tak zbědované plíce, jakoby kouřili tři krabičky denně. Žijí na závětrné straně továrního komína hutního podniku Mittal, kam se podívala i naše reportérka Jana Neumannová.

Celý článek

26.03.2011 - Začala demolice staré lávky přes frekventovanou silnici (Deník.cz)

MÉDIA

Stavební práce v lokalitě Nová Karolina vstoupily o víkendu do další fáze. V sobotu zde začala demolice staré pěší lávky, která vede z autobusového nádraží přes Místeckou ulici směrem k vlakovému nádraží Ostrava-střed. Do konce roku by jí měla nahradit nová lávka, jež má ústit do obchodně zábavního centra v Nové Karolíně.


Celý článek

25.03.2011 - Nový stroj na výtluky bude díry opravovat levněji (Deník.cz)

MÉDIA

Zkušební provoz nového stroje na opravu asfaltových povrchů Silkot 70-80 byl v těchto dnech oficiálně předán do užívání městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. V areálu Technických služeb obvodu v Harantově ulici také stroj opravil svůj první výtluk. 

Celý článek

25.03.2011 - Zaměstnanci DPO jsou ve stávkové pohotovosti (Deník.cz)

MÉDIA

Lidem, kteří jezdí v Ostravě městskou hromadnou dopravou, se možná zkomplikuje život. Zaměstnanci dopravního podniku Ostrava jsou totiž ve stávkové pohotovosti.

Celý článek

24.03.2011 - VIDEO: Ostrava vábí novým klipem. Místo smogu svítí slunce (iDNES.cz)

MÉDIA

Ostrava si nechala natočit novou sérii propagačních filmů. Je mezi nimi osmiminutový reklamní snímek, tříminutový klip a čtyři krátké spoty zaměřené na děti, mládež, seniory a zimní dovolenou. Lidé se tu usmívají, slunce svítí, stroje v továrnách jsou nablýskané, po špatném vzduchu a dalších problémech ani památky.

Celý článek

24.3.2011 - Přijde Ostrava o 160 milionů? (Deník.cz)

MÉDIA

Až o sto šedesát milionů korun ročně může přijít Ostrava. A to kvůli novým pravidlům pro rozpočtové určení daní, které připravuje ministerstvo financí. Stát se k nám chová macešky, zní z magistrátu.

Celý článek

24.03.2011 - Ostrava má nový klip. Bude sloužit k propagaci (Deník.cz)

MÉDIA

Ostrava je na něm krásná a plná šťastných lidí. O problémech města se v něm nemluví.

Celý článek

24.03.2011 - Ostrava láká ve spotu na Stodolní, festival i Bolta (aktuálně.cz)

MÉDIA

Město Ostrava se rozhodlo zmodernizovat způsob své filmové prezentace. Dosud používaný film a klip o městě totiž vznikly už před pěti lety.

Celý článek

23.03.2011 - Palas chystal privatizaci nemocnic, v ČSSD ale narazil (aktuálně.cz)

MÉDIA

Proti hejtmanovi Moravskoslezského kraje Jaroslavu Palasovi (ČSSD) se postavili lidé z vlastní strany. Nesouhlasí se způsobem, jakým chtěl sloučit osm krajských nemocnic do jedné a otevřít tím cestu k jejich privatizaci.

Celý článek

23.03.2011 - Michálek dostal půl milionu. Fond ho ocenil za kauzu Drobil (Lidovky,cz)

MÉDIA

Ceny ve výši půl milionu a sto tisíc korun dostali z rukou zakladatele Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka první dva muži, kteří upozornili na možnou korupci ve státní správě. Teprve nedávno zaregistrovaný fond ocenil půl milionem korun Libora Michálka, bývalého ředitele Státního fondu životního prostředí, který informoval o korupci na ministerstvu životního prostředí, a Ondřeje Závodského (100 tisíc korun), který upozornil na netransparentní zadávání zakázek v Zařízení služeb ministerstva vnitra.

Celý článek

17.03.2011 - MHD bude jezdit zdarma při smogu v Ostravě dál, počet aut mírně klesl (iDNES.cz)

MÉDIA

Jakmile bude příště v Ostravě vyhlášena smogová regulace, cestující pojedou městskou hromadnou dopravu opět bezplatně. Rozhodli o tom ostravští radní a jako jeden z argumentů uvádějí výsledky sčítání automobilů a cestujících v době MHD zdarma, které prokázaly mírný pokles počtu automobilů v ulicích.

Celý článek

17.03.2011 - Ostravak se pře s koalicí o dotace do sportu (Deník.cz)

MÉDIA

Vedení města zastavilo finanční podporu ostravského vrcholového sportu, tvrdí zastupitelé z hnutí Ostravak. Není to pravda, opozice nás bezdůvodně napadá a zneklidňuje sportovní kluby, reagují koaliční radní.
„Zásadně odmítáme nezodpovědný a alibistický postoj koalice ČSSD a ODS, který v souvislosti s udělováním dotací do oblasti sportu zaujala,“ napsal v tiskové zprávě mluvčí ostravských zastupitelů za hnutí Ostravak Petr Kausta.

Celý článek

17.03.2011 - Seidlová: Kvalita ovzduší se dá významně zlepšit (Deník.cz)

MÉDIA

Ovzduší opět plné prachu, hodnoty dvojnásobně překračující povolené limity. Tak ve středu přivítala Ostrava zástupkyni ombudsmana Jitku Seitlovou, která zde přijela na pozvání zástupců občanského sdružení Vzduch. „Cítila jsem štípání v krku, protože jsem jako alergik na tyto věci citlivá. A to dobře vím, že dnešní situace nebyla zdaleka tak špatná, jako v některých jiných dnech letošní zimy,“ poznamenala Seitlová, která je vzděláním odbornicí na ochranu životního prostředí.

Celý článek

16.03.2011 - Akce smog bude pokračovat, aut bylo v ulicích méně (Deník.cz)

MÉDIA

Pomůže městská hromadná doprava za smogu zdarma zlepšit vzduch? Nejsou to jen vyhozené peníze? Vedení Ostravy má výsledky sčítání cestujících v tramvajích a autobusech i počtu aut v ulicích. 

Celý článek

16.03.2011 - Dýcháme víc jedů, než je povoleno! Náprava je v nedohlednu (Deník.cz)

MÉDIA

Ještě za sebou nemáme ani čtvrtinu roku a už je vyčerpán limit 35 dní, což je zákonem povolený počet dní, kdy mohou škodliviny v ovzduší přesáhnout povolené hranice. Například lidé v Havířově dýchají už od 8. března vzduch znečištěný prachem tzv. na dluh. Havířované „v tom“ ale rozhodně nejsou sami. Povolené denní limity prachových částic a polyaromatických látek jsou překračovány prakticky v celé Ostravsko-karvinské průmyslové aglomeraci, Těšínsko a Třinecko nevyjímaje.

Celý článek

15.03.2011 - Zaplaťte miliony za MHD zdarma, vyzývá ostravský zastupitel kolegy (iDNES.cz)

MÉDIA

Devětatřicet ostravských zastupitelů dostalo od kolegy zastupitele Petra Kausty z hnutí Ostravak výzvu, aby zaplatili dvacet milionů korun. Přesně takovou částku město zatím stála bezplatná městská hromadná doprava v době smogu.

Celý článek

12.03.2011 - Opozice požaduje zrušení dopravy zdarma (Deník.cz)

MÉDIA

Nahraďte městu škodu za dopravu za smogu zdarma, vyzval devětatřicet ostravských zastupitelů, kteří v prosinci hlasovali pro tuto mimořádnou přepravu, zastupitel z opozičního hnutí Ostravak Petr Kausta. Je přesvědčen o tom, že svým zvednutím ruky za zavedení tohoto opatření nenakládali s majetkem města účelně a hospodárně, nejednali v zájmu občanů a města. 

Celý článek

12.03.2011 - Stížností na dopravu zdarma přibývá (Deník.cz)

MÉDIA

Kvůli smogu jezdí na území Ostravy městská hromadná doprava zdarma. Přibývá ale stížností lidí, kteří na tento systém doplatili. Jednadvacet dní a více než dvacet milionů korun. Takový je dosavadní sumář takzvané Akce Smog, kdy jezdí v ostravských tarifních zónách číslo jedna až čtyři MHD zdarma. Reakce lidí na toto opatření, jež zavedla radnice se snahou zlepšit ovzduší ve městě, se různí, převažují spíše ty negativní.

Celý článek

08.03.2011 - Jízdy zdarma napadne petice (Lidovky.cz)

MÉDIA

Bezplatná doprava v době smogu už Ostravu stála miliony, další lidé pochybují o správnosti opatření. Bezplatné jízdy městskou dopravou za smogové regulace už ostravský městský rozpočet stály více než dvacet milionů korun, a to ještě není ani čtvrt roku pryč. Informace jen posílila protesty lidí, kteří si běžně kupují předplatní jízdenku.

Celý článek

07.03.2011 - ODS chce být čistá, komunistům však přihrává miliony (aktuálně.cz)

MÉDIA

ODS chce být zásadně antikomunistickou stranou, současně však komunistům pomáhá k vylepšení jejich stranického rozpočtu.

Celý článek

07.03.2011 - Smogové jízdy zdarma narazily (Lidovky.cz)

MÉDIA

Předplatileté v ostravské dopravě kritizují: Proč platíme i za smogu, když jiní jezdí bezplatně? Část Ostravy se raduje, část zuří. Důvod? Bezplatná městská doprava v době smogové situace. Zvláště ti, kteří si kupují předplatní jízdenky, počítají, jak se jim krok radních prodraží. Nezávisle na sobě začínají iniciativy napadající smogové bezplatné jízdy. Na sociální síti Facebook už mají iniciátoři petice proti bezplatné přepravě zdarma více než pět tisíc podpisů a zvažují, že udělají i „papírovou“ podobu petice.

Celý článek

06.03.2011.- Dostane Ostrava miliardy na vzduch? (Deník.cz)

MÉDIA

Slíbené čtyři miliardy korun, které měly přijít do Moravskoslezského kraje na zlepšení životního prostředí, prý hned tak nedostaneme. Ministerstvo životního prostředí však tvrdí opak.

Celý článek

04.03.2011 - Jak vidí prvních sto dnů náměstci primátora? (Deník.cz)

MÉDIA

Deník dále zjišťoval, jak vidí prvních sto dnů nového vedení randice náměstci primátora. Jejich vyjádření jsme doplnili i hodnocením z pohledu redakce.

Celý článek

04.03.2011 - 100 dnů vlády očima opozice (Deník.cz)

MÉDIA

Jak vidí prvních sto dnů vlády nového vedení ostravské radnice opozice? To zjišťoval Deník přímo u nejvyšších představitelů ostravských opozičních stran Evy Schwarzové, Martina Jurošky a Aleše Juchelky.

Celý článek

04.03.2011 - Kajnar: DPO jsme rozdělit museli (Deník.cz)

MÉDIA

Pan primátor je bezesporu jediný na ostravské radnici, kdo se dá nazvat slovem politik přesahující městský formát. Posloužil sociální demokracii před volbami jako výborná mediální tvář, od té doby ale působí spíše jako roztěkaný profesor, který je ve vleku dravých, ale ne úplně chytrých spolustraníků, kteří se prosazují silou členské základny.

Celý článek

03.03.2011 - MHD zdarma stála Ostravu už 20 milionů. Zda pomáhá, radní zatím neví (iDNES.cz)

MÉDIA

Ostravský magistrát ještě neví, jestli bezplatná městská hromadná doprava v době smogové situace opravdu vhání lidi od volantu do tramvají a autobusů. Přitom za 20 dnů MHD zdarma město vydá zhruba dvacet milionů korun. Města na Karvinsku se Ostravu následovat

Celý článek

03.03.2011 - Konec hájení: jak si zatím stojí nové vedení radnice? (Deník.cz)

MÉDIA

Fotbalový stadion, špinavé ovzduší, restrukturalizace dopravního podniku – to jsou hlavní témata, se kterými se museli po svém zvolení poprat noví zastupitelé Ostravy. Našli to nejlepší řešení?
„Primátor je lhář!“ vzkázali fotbaloví fanoušci prvnímu muži na ostravské radnici. Nelíbí se jim, jak noví radní změnili taktiku v otázce stavby nového městského stadionu. Rozporuplné reakce vyvolává u Ostravanů i to, co komunální politici dělají nebo nedělají pro zlepšení ovzduší. Jezdit za smogu městskou hromadnou dopravou zadarmo? Pro jedny skvělý nápad, jiní tvrdí – drahý nesmysl.

Celý článek

02.03.2011 - Děti na Ostravsku by mohly dostávat vitaminy. Pomohou proti smogu (iDNES.cz)

MÉDIA

Děti na Ostravsku jako děti ze severních Čech v osmdesátých letech - tehdy kvůli znečištěnému ovzduší dostávaly vitaminy. Hygienici nyní doporučují návrat vitaminové ochrany i proti smogu. Lékaři však upozorňují, že to pro zlepšení zdravotního stavu nemusí stačit.

Celý článek

02.03.2011 - Vzduch je nejhorší v noci. Proč? (Deník.cz)

MÉDIA

Posledních šest dní žili Ostravané znovu ve vydatném smogu. Nejhorší situace ve městě přitom byla vždy kolem půlnoci. Deník zjišťoval, zda za to mohou firmy, které podle některých udání vypouštějí jedy pod rouškou tmy.

Celý článek

01.03.2011 - Odbory naruby. Jejich šéfka teď kádruje zaměstnance (aktuálně.cz)

MÉDIA

Dopravní podnik Ostrava udělal další krok, kterým zpochybňuje důvěryhodnost privatizace části svého majetku v hodnotě půl miliardy korun. Na post vedoucí oddělení lidských zdrojů, neboli personální ředitelky, vybral dosavadní šéfku odborové organizace Evu Kubíčkovou.

Celý článek

01.03.2011 - Prašnost ustupuje, MHD by měla být ještě zdarma (Deník.cz)

MÉDIA

Čerstvý severovýchodní vítr přináší na ostravsko zlepšení ovzduší. Hodnoty polétavého prachu už v úterý postupně klesaly pod povolený limit padesáti mikrogramů na metr krychlový. Meteorologové ale odpoledne předpokládali, že signál regulace zruší nejdříve po středeční druhé hodině ranní.

Celý článek

28.02.2011 - ČSSD v Ostravě-Jihu se tříští, část lidí odchází (Deník.cz)

MÉDIA

Mladí sociální demokraté z Ostravy, kteří byli ještě donedávna na nebývalém vzestupu a obsadili mnoho významných pozic na radnicích ve městě, začínají být kvůli svým nevybíravým praktikám ve značné nelibosti.

Celý článek

27.02.2011 - Smogová doprava je nespravedlivá a k ničemu, nešetří Ostravu kritici (iDNES.cz)

MÉDIA

Městská hromadná jezdí v Ostravě zadarmo pokaždé, když město zahalí smog. Opozici to ale vadí. Podle jejího názoru jen stojí město peníze, ale ničemu nepomáhá. Podle cestujících to není spravedlivé - finančně totiž nikterak neuleví majitelům předplacených jízdenek.

Celý článek

26.02.2011 - Děti ujíždějí před smogem na hory a k moři. Pomáhat začaly i firmy (iDNES.cz)

MÉDIA

Pohádku Hrnečku vař připomíná každou zimu ovzduší na Ostravsku. Po kouzelném zaříkávadle začíná vzduch pravidelně houstnout, až dosahuje kvalit "mlhy, která by se dala krájet". Smog ohrožuje nejvíce děti, proto se jim některé obce snaží pomoci tím, že je pošlou na hory nebo k moři.

Celý článek

26.02.2011 - Kandidatura na město kultury přichází Ostravu draho i po ukončení soutěže (ct24.cz)

MÉDIA

Kandidatura Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury končí spory o peníze. Poté, co Ostravu porazila Plzeň, chce město zlikvidovat společnost Černá louka 2015, která měla tuto akci na starost. Na ukončení činnosti ale jednatel společnosti Čestmír Kopecký žádal podle zastupitelů příliš velkou částku. Město ji proto snížilo o více než polovinu.

Celý článek

24.02.2011 - Ostrava nevyvěsí tibetskou vlajku. Hodlá tak pomoci velkým podnikatelům (iDNES.cz)

MÉDIA

Tibetská vlajka 10. března nad Ostravou nezavlaje. Naposledy radnice moravskoslezské metropole vyvěsila vlajku utlačovaného národa v roce 2009, vloni se už k tomu neodhodlala. Levicoví zastupitelé nevyvěšení zdůvodňují tak, že pomáhají podnikatelům, kteří by jinak měli problémy s Čínou.

Celý článek

24.02.2011 - Krvežiznive bestyje v tramvajce čislo 5 (iDNES.cz - Blog)

MÉDIA

Bolševicke opatřeni v Ostravě, kdy tramvajky a jina zařizeni pro hromadny odsun pracujicich na šichtu a ze šichty jezdi v době vyhlašeneho krityckeho stavu ovzduši zdarma, probudilo ze spanku krvežiznive tvory, zvane revizionysti.

Celý článek

24.02.2011 - Politici v Ostravě přihráli dopravní podnik konkurenci (aktuálně.cz)

MÉDIA

Velká koalice ČSSD a ODS v Ostravě pokračuje v transakcích s dopravním podnikem a na post generálního ředitele vybrala manažera, o kterém politici vědí, že je ve střetu zájmu. Zastupitelstvo města, ve kterém mají sociální a občanští demokraté většinu, schválilo do funkce generálního ředitele Romana Kadlučku, společníka konkurenční firmy.

Celý článek

24.02.2011 - Ostravská radnice bez tibetské vlajky. Pochlebuje čínským investorům? (Deník.cz)

MÉDIA

Tibetská vlajka na ostravské Nové radnici 10. března nezavlaje. Zastupitelé zřejmě nechtějí rozzlobit a odradit potenciální investory z Číny, kteří u nás projevili zájem o pozemky.

Celý článek

24.02.2011 - Boj o dceru ostravského dopravního podniku pokračuje

MÉDIA

Vznik dceřiné společnosti Dopravního podniku v Ostravě Ekova Elektrik a případný prodej její části opakovaně kritizují opoziční zastupitelé z hnutí Ostravak. Chtějí, aby město obě firmy opět spojilo v jeden podnik a oddělilo je pouze účetně. To ale podle primátora Petra Kajnara není možné, protože komerční aktivity Ekovy Elektrik by se tak dostaly zpět do dopravní společnosti, kterou město dotuje.

Celý článek

23.02.2011 - Za smog na Ostravsku mohou i Poláci. Podniky mají měkčí normy (iDNES.cz)

MÉDIA

České úřady poprvé dostaly oficiální informace o vlivu velkých průmyslových podniků z polské části Slezska na ovzduší Ostravska. A čísla to jsou neradostná. Polské podniky totiž nemusejí plnit tak přísné limity jako tuzemské firmy, proto většinou vypouštějí více škodlivin.

Celý článek

23.02.2011 - První muž Ostravy se znovu zmýlil, bude to stát miliony (aktuálně.cz)

MÉDIA

Za akci smog, při které je veřejná doprava v Ostravě zadarmo, utratí město z rozpočtu mnohem větší sumu, než s jakou primátor Petr Kajnar počítal. Dosavadní statistiky současné zimní sezóny už nyní totiž dokládají, že smogových dnů s bezplatnou dopravou bude podstatně více. Stále přitom není jasné, zda toto opatření skutečně zlepší ovzduší ve městě.

Celý článek

22.02.2011 - Účet za dopravu při smogu: 17 milionů (Deník.cz)

MÉDIA

Až do nedělní půlnoci mohli lidé v Ostravě jezdit městskou hromadnou dopravou zadarmo. A město musí opět dopravcům hradit podle svého závazku finanční ztrátu. Denně ho opatření přijde na 1,2 milionu korun. Celkový účet se už blíží sedmnácti milionům.

Celý článek

20.02.2011 - Jiřičná: Architekti jsou zvyklí navrhovat do šuplíku (Deník.cz)

MÉDIA

Světově uznávaná architektka Eva Jiřičná navrhla lávku pro Novou Karolinu, která měla být šperkem pro celý projekt. Nakonec se však bude stavět most jiný, levnější. Jiřičná ale netruchlí. „Možná se ta lávka postaví někdy jindy a někde jinde,“ řekla Deníku.

Celý článek

17.02.2011 - Myšlenky na ryze fotbalový stadion se Ostrava nevzdává, zapřísahá se primátor (iDNES.cz)

MÉDIA

V roce 2013 bude mít Ostrava nový fotbalový stadion. To před rokem tvrdil ostravský primátor Petr Kajnar. "To jsem se unáhlil, spletl jsem se," přiznával se na středeční tiskové konferenci. Tam se novináři dozvěděli o odchodu Baníku na stadion do Vítkovic.

Celý článek

16.02.2011 - Prachu je opět příliš, novela zatím čeká ve frontě (Deník.cz)

MÉDIA

Dvakrát překročené povolené množství prachu ve vzduchu, takové hodnoty ve středu po poledni ukazovaly měřicí stanice na několika místech v Moravskoslezském kraji. Sdružení Arnika kritizuje, že poslanci stáhli projednávání novely zákona o ovzduší z programu sněmovny.

Celý článek

14.02.2011 - Bartovice se blíží ročnímu smogovému limitu. Mittal odtajnil dohodu se státem (iDNES.cz)

MÉDIA

Ostravské obvody Radvanice a Bartovice se blíží letošnímu smogovému limitu, přitom podle evropské legislativy nelze připustit více dnů se vzduchem plným rakovinotvorného prachu. Pomoci by mohly dohody mezi státem a největšími průmyslovými podniky.

Celý článek

11.02.2011 - Zastupitelé za zavřenými dveřmi debatovali o DPO (Deník.cz)

MÉDIA

Restrukturalizace Dopravního podniku Ostrava. Právě kvůli tomu se ve čtvrtek sešli na pracovním jednání ostravští zastupitelé. Jednání, které svolal primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD), bylo neveřejné. Konalo se za zavřenými dveřmi v Domě kultury Akord v Ostravě-Zábřehu. Proti tomu se už před samotnou schůzí ohradil opoziční klub zastupitelů hnutí Ostravak. Někteří jeho členové na protest ani nepřišli.

Celý článek

11.02.2011 - Ostravští zastupitelé jednají o prodeji části dopravního podniku neveřejně (ct24.cz)

MÉDIA

Ostravští zastupitelé se sešli na neveřejném pracovním jednání. Mluvit měli o případném prodeji většinového podílu společnosti Ekova Elektric, která je dcerou dopravního podniku. To se nelíbí opozičnímu hnutí Ostravak, které žádalo, aby primátor na jednání pustil veřejnost.

Celý článek

10.02.2011 - Magistrát Ostravy zaplatil poradcům, pak si poradil sám (aktuálně.cz)

MÉDIA

Ostravský magistrát vedený koalicí sociálních demokratů s ODS rozdělil dopravní podnik tak, že sám sebe zbavil přímé kontroly nad částí majetku v hodnotě přes půl miliardy korun. Vedení města to navíc udělalo v rozporu s doporučením renomované poradenské společnosti A.T. Kearney, které za tyto poradenské služby zaplatilo 2,3 milionu korun.

Celý článek

10.02.2011 - Místostarosta Radim Lauko podváděl s příspěvky (Deník.cz)

MÉDIA

 Mladý sociální demokrat Radim Lauko se podle zjištění Deníku snažil o machinace s placením členských příspěvků za své „ovečky“. Možná tak chtěl krýt velrybářské praktiky ve své domovské organizaci.
Jeden z trojice nejmladších ostravských zastupitelů a zároveň místostarosta nejlidnatějšího obvodu Ostrava-Jih Radim Lauko má údajně v povaze zastávat se slabších a bojovat za pravdu. Prohlásil to aspoň v předvolebním rozhovoru na internetových stránkách své domovské ČSSD.
Devětadvacetiletý ambiciózní sociální demokrat přitom podle zjištění Deníků nemá problémy ani se lží a manipulací. Vyplývá to to mimo jiné z materiálů o lednovém zasedání městské kontrolní komise ostravské ČSSD. Tam přišel na přetřes Laukův podvod s placením členských příspěvků.

Celý článek

10.02.2011 - Jednání o dělení dopravního podniku bude neveřejné (Deník.cz)

MÉDIA

Ve čtvrtek odpoledne budou zastupitelé města Ostravy jednat o restrukturalizaci Dopravního podniku Ostrava. Jednání svolal primátor Petr Kajnar. A je neveřejné. Koná se za zavřenými dveřmi v Domě kultury Akord v Ostravě-Zábřehu.

Celý článek

09.02.2011 - Koalice v Ostravě utajuje privatizaci, opozice je proti (aktuálně.cz)

MÉDIA

Opoziční hnutí Ostravak vyzvalo koalici sociálních demokratů a ODS na ostravském magistrátu, aby pustila veřejnost na pracovní jednání zastupitelstva, které primátor Petr Kajnar z ČSSD svolal za zavřené dveře. Hnutí vydalo prohlášení, ve kterém nesouhlasí se záměrem primátora a vedení města utajeně se zastupiteli projednat privatizaci společnosti Ekova Electric.

Celý článek

07.02.2011 - Ministr chystá akční plán na pomoc ovzduší v regionu (Deník.cz)

MÉDIA

Jak zlepšit vzduch na Ostravsku? Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy ukáže cestu nové desatero. To počítá s nízkoemisními zónami, dálnicí zdarma nebo také s dohodami s průmyslem.

Celý článek

04.02.2011 - Primátor Ostravy zrušil slib, privatizovat chce utajeně (aktuálně.cz)

MÉDIA

Dva týdny vydrželo ostravskému magistrátu odhodlání informovat veřejnost o chystané privatizaci části dopravního podniku. Primátor Petr Kajnar z ČSSD 21. ledna veřejně slíbil, že bude na oficiálním webu města publikovat informace o restrukturalizaci Dopravního podniku Ostrava.

Celý článek

04.02.2011 - Dopravní podnik se mění. Doplatí na to cestující? (Deník.cz)

MÉDIA

V Dopravním podniku Ostrava (DPO) nastaly velké změny. Odtržením výrobní části do samostatné společnosti s názvem Ekova Electric ale neskončily. Vše směřuje k prodeji strategickému partnerovi. Neproděláme na tom, ujišťuje vedení města.

Celý článek

02.02.2011 - Srba: Stavba stadionu není na pořadu dne (Deník.cz)

MÉDIA

Nový fotbalový stadion, Karolina, Klastr Černá louka, proměna Komenského sadů… Na další budoucnost těchto i jiných velkých projektů jsme se zeptali Jiřího Srby (ČSSD), který je od loňského podzimu náměstkem ostravského primátora pro oblast investic.

Celý článek

01.02.2011 - Má „smogová“ doprava zdarma smysl? Ostrava počítá auta i lidi v tramvajích (iDNES.cz)

MÉDIA

Ostravská radnice odstartovala neobvyklou sčítací akci. Jakmile region znovu zahalil smog a místní městská doprava začala jezdit zdarma, vyrazili do ulic "sčítací komisaři". A začali počítat lidi v tramvajích a autobusech, na křižovatkách se zase zaznamenávalo množství aut. Průzkum má ukázat, jestli má doprava zdarma smysl.

Celý článek

31.01.2011 - Vyplatí se Akce smog? Město počítá cestující (Deník.cz)

MÉDIA

Pomůže doprava zdarma při smogu? Nejsou to jen vyhozené peníze? Odpověď na tyto otázky bychom měli už brzy znát. Podruhé od doby, co opatření schválili zastupitelé, totiž mohou Ostravané jezdit autobusy, trolejbusy a tramvajemi zadarmo.

Celý článek

26.01.2011 - Primátor Ostravy odkrývá karty, založil KajnarLeaks (aktuálně.cz)

MÉDIA

Primátor Ostravy Petr Kajnar z ČSSD se rozhodl, že bude pravidelně podávat veřejnosti zprávy o způsobu, jakým město rozdělilo dopravní podnik a chystá ho k privatizaci. První informace už zveřejnil na oficiálním webu magistrátu. Obsahují chronologický postup celé transakce a některé její detaily. Chybějí však konkrétní dokumenty, smlouvy, posudky poradenských firem i celý transformační projekt. K aktivitě, která u politiků vládnoucích městu nemá v Ostravě srovnání, přiměly Petra Kajnara články Aktuálně.cz.

Celý článek

21.01.2011 - Lukša: Populismus smogu nezabrání (Deník.cz)

MÉDIA

Jedním z mála kroků, které ostravský magistrát v poslední době udělal pro zlepšení ovzduší ve městě, bylo zavedení městské hromadné dopravy zdarma při vyhlášení smogové situace. Poprvé a zatím i naposledy kvůli špatnému ovzduší jezdily tramvaje či autobusy ve městě zdarma během Vánoc.

Celý článek

20.01.2011 - Soud zrušil povolení kácet stromy. Radnice nesouhlasí (Deník.cz)

MÉDIA

Dvě rozhodnutí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, která povolovala plošné vykácení stromů v ulicích Kopeckého a Čs. exilu v Ostravě-Porubě, Krajský soud v Ostravě zrušil. Ve své čtvrteční tiskové zprávě o tom informuje sdružení Arnika.

Celý článek

20.01.2011 - Terrible situation: film Angličanů o ostravském ovzduší (Deník.cz)

MÉDIA

Smutné hrdiny bude mít zhruba hodinový dokument, který na Ostravsku natáčejí dva angličtí novináři. Hlavními postavami jejich filmu totiž budou rodiny s dětmi, jejichž zdraví negativně ovlivňuje zdejší špinavé ovzduší.

Celý článek

13.01.2011 - Nevídané. Továrny kvůli smogu dobrovolně utlumí výrobu (aktuálně.cz)

MÉDIA

Lidé na Ostravsku mají naději, že ještě tuto zimu budou dýchat o něco méně prachu, než dosud. Pět z devíti největších znečišťovatelů ovzduší na Ostravsku podepsalo dobrovolnou deklaraci, ve které se zavazují k dosud ojedinělému kroku.

Celý článek

12.01.2011 - Karolina: Jiřičná se pod novou lávku nepodepíše (Deník.cz)

MÉDIA

Šperk, který měl být třešničkou na dortu výstavby Nové Karoliny – lávka od světoznámé architektky Evy Jiřičné – ji nakonec v navržené podobě zdobit nebude. Ostrava se musí spokojit s napodobeninou.

Celý článek

11.01.2011 - Ostrava nalila miliony do podniku před privatizací (aktuálně.cz)

MÉDIA

Dopravní podnik Ostrava investoval miliony korun do majetku, který magistrát za nepřehledných okolností chystá k privatizaci.

Celý článek

11.01.2011 - ČSSD a ODS porcují dopravní podnik. O číslech se mlčí (aktuálně.cz)

MÉDIA

Ostravský magistrát rozdělil dopravní podnik a jeho lukrativní část připravuje k privatizaci. Přestože dopravce třetího největšího města hospodaří s roční ztrátou kolem jedné miliardy korun, vedení města od něj odtrhlo strategickou část - opravárenský areál. Riskuje tak, že v příštích letech budou ztráty dopravního podniku ještě větší.

Celý článek

29.12.2010 - Kritici vytýkaji Ostravě, že nemá jasný plán, jak vyčistit ovzduší (iDNES.cz)

MÉDIA

Ostravě chybí jednoduchý a jasný plán kroku, které bude v dohodnutých terminech dělat pro zlepšeni kvality ovzduší, tvrdí odborníci a ekologové. Magistrát se brání, takové plány prý má. Podle kritiků však nejsou účinné.

Celý článek

26.12.2010 - Premiérova MHD zdarma v Ostrave skončí o pulnoci, smog ustoupil (iDNES.cz)

MÉDIA


Jakmile bude příště v Ostravě vyhlášena smogová regulace, cestující pojedou městskou hromadnou dopravu opět bezplatně. Rozhodli o tom ostravští radní a jako jeden z argumentů uvádějí výsledky sčítání automobilů a cestujících v době MHD zdarma, které prokázaly mírný pokles počtu automobilů v ulicích.

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/mhd-bude-jezdit-zdarma-pri-smogu-v-ostrave-dal-pocet-aut-mirne-klesl-1pi-/ostrava-zpravy.asp?c=A110317_1550677_ostrava-zpravy_jog


Jakmile bude příště v Ostravě vyhlášena smogová regulace, cestující pojedou městskou hromadnou dopravu opět bezplatně. Rozhodli o tom ostravští radní a jako jeden z argumentů uvádějí výsledky sčítání automobilů a cestujících v době MHD zdarma, které prokázaly mírný pokles počtu automobilů v ulicích.

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/mhd-bude-jezdit-zdarma-pri-smogu-v-ostrave-dal-pocet-aut-mirne-klesl-1pi-/ostrava-zpravy.asp?c=A110317_1550677_ostrava-zpravy_jog


Jakmile bude příště v Ostravě vyhlášena smogová regulace, cestující pojedou městskou hromadnou dopravu opět bezplatně. Rozhodli o tom ostravští radní a jako jeden z argumentů uvádějí výsledky sčítání automobilů a cestujících v době MHD zdarma, které prokázaly mírný pokles počtu automobilů v ulicích.

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/mhd-bude-jezdit-zdarma-pri-smogu-v-ostrave-dal-pocet-aut-mirne-klesl-1pi-/ostrava-zpravy.asp?c=A110317_1550677_ostrava-zpravy_jog


Jakmile bude příště v Ostravě vyhlášena smogová regulace, cestující pojedou městskou hromadnou dopravu opět bezplatně. Rozhodli o tom ostravští radní a jako jeden z argumentů uvádějí výsledky sčítání automobilů a cestujících v době MHD zdarma, které prokázaly mírný pokles počtu automobilů v ulicích.

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/mhd-bude-jezdit-zdarma-pri-smogu-v-ostrave-dal-pocet-aut-mirne-klesl-1pi-/ostrava-zpravy.asp?c=A110317_1550677_ostrava-zpravy_jog


Jakmile bude příště v Ostravě vyhlášena smogová regulace, cestující pojedou městskou hromadnou dopravu opět bezplatně. Rozhodli o tom ostravští radní a jako jeden z argumentů uvádějí výsledky sčítání automobilů a cestujících v době MHD zdarma, které prokázaly mírný pokles počtu automobilů v ulicích.

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/mhd-bude-jezdit-zdarma-pri-smogu-v-ostrave-dal-pocet-aut-mirne-klesl-1pi-/ostrava-zpravy.asp?c=A110317_1550677_ostrava-zpravy_jog

Historicky prvni bezplatna verejna doprava v Ostrave kvuli smogove situaci po vice nez ctyrech dnech skonci. Hydrometeorologove diky nizsim koncentracim skodlivin v ovzdusi zrusili signal regulace, MHD zdarma potrva do dnesni pulnoci.

Celý článek

23.12.2010 - V Ostravě jezdí kvůli smogu MHD zdarma, ale parkoviště jsou stejně plná (iDNES.cz)

MÉDIA

Už den trvá v Ostravě historická premiéra bezplatné veřejné dopravy po vyhlášení smogové situace. Těžko ale říci, zda přilákala do tramvají více cestujících, kteří by jinak usedli do aut. Parkoviště jsou stejně plná a magistrát bude hustotu dopravy měřit až někdy příště.

Celý článek

23.12.2010 - Je smog, v Ostravě jezdí MHD zadarmo (Deník.cz)

MÉDIA

Ve středu poprvé mohli lidé v Ostravě využít městskou hromadnou dopravu a neplatit za přepravu. Množství prachu v ovzduší se totiž zhoršilo natolik, že meteorologové vyhlásili takzvaný signál regulace. A v tomto případě, jak nedávno rozhodli ostravští zastupitelé, mohou lidé cestovat autobusy, tramvajemi a trolejbusy zadarmo. Město si od toho slibuje, že lidé omezí přepravu auty, které také přispívají ke špatnému ovzduší

Celý článek

23.12.2010 - Bezplatná doprava skončila, městu spolkla pět milionů (Deník.cz)

MÉDIA

Až do nedělní půlnoci mohli lidé jezdit v městské hromadné dopravě v Ostravě kvůli smogu zadarmo. Město si tak může odečíst přes pět milionů ze své kasy. Město se totiž zavázalo uhradit dopravcům finanční ztrátu. Peníze vyčlení z rozpočtové rezervy. Celkem ho toto patření přijde na 1,2 milionu korun denně. A protože signál regulace, při kterém se v Ostravě jezdí zadarmo, platil od středečního odpoledne do nedělního rána, částka překročila pět milionů.

Celý článek

20.12.2010 - Zastupitelé si rozdělili 'korýtka' v dozorčích radách (Deník.cz)

MÉDIA

Kdo zasedne v dozorčích radách společností, ve kterých má Ostrava majetkový podíl? Po jednání zastupitelstva je jasné, že vyjma hnutí Ostravak z každé politické strany někdo. Zastupitelé si rozdělili vliv, práci, potažmo odměny za ni. A trochu se přitom nepohodli.

Celý článek

17.12.2010 - Proti smogu protestovalo v Ostravě 500 lidí, primátora nepustili k mikrofonu (iDNES.cz)

MÉDIA

Chceme čistý vzduch, ne dýchat jedy. Zhruba pět stovek lidí dnes odpoledne demonstrovalo před ostravským magistrátem za čistší životní prostředí. Takřka všichni si symbolicky nasadili respirační roušky. Akci poznamenal incident s primátorem Ostravy, který se nedostal k mikrofonu a při strkanici upadl.

Celý článek

17.12.2010 - Primátor Ostravy bojoval o mikrofon. Skončil na zemi (aktuálně.cz)

MÉDIA

Akce "Rouška pro Ostravu", kterou kvůli špatnému stavu ovzduší v Ostravě svolala skupina studentů, skončila roztržkou s primátorem města Petrem Kajnarem z ČSSD. Organizátoři dopředu avizovali, že nechtějí být spojováni s politiky. I proto odmítli žádost primátora, který chtěl na akci promluvit.

Celý článek

17.12.2010 - Hnus, dusíme se! křičeli lidé. Kajnar při hádce upadl (Deník.cz)

MÉDIA

Potyčka s primátorem Petrem Kajnarem, při které první muž Ostravy upadl na zem, zdramatizovala páteční demonstraci za lepší ovzduší. Před Novou radnici vyjádřilo svou nespokojenost přes pět set lidí.

Celý článek

15.12.2010 - Schváleno: V Ostravě bude při smogu veřejná doprava zadarmo (iDNES.cz)

MÉDIA

Ostravští zastupitelé schválili novinku, která podle nich přispěje ke zlepšení kvality ovzduší ve smogem sužovaném městě. Jakmile bude vyhlášený signál smogové regulace, městská doprava bude až do zlepšení situace zadarmo.

Celý článek

15.12.2010 - Město bude muset vyjít se stejnými penězi jako letos

MÉDIA

Když předloni touto dobou schválili ostravští zastupitelé osmimiliardový rozpočet, byli velmi spokojeni. Šlo totiž o nejvíce peněz v historii města, se kterými mohli hospodařit. Loni už ale kvůli hospodářské krizi padala slova jako skromnost, šetřit, oželet. Měli totiž k dispozici o dvě miliardy méně.

Celý článek

14.12.2010 - Udusit se nedáme! Lidé v Ostravě svolávají demonstraci (aktuálně.cz)

MÉDIA

Špatně se vám tady dýchá? Bojíte se o své zdraví? Nechcete se otrávit? Skupina studentů z Ostravy vyzvala obyvatele města, aby na chvíli přerušili vánoční nákupy a přišli demonstrovat. Protestovat chtějí proti tomu, že se na Ostravsku stále nelepší mimořádně špatný stav ovzduší.

Celý článek

13.12.2010 - Za smogu máme městskou dopravu zadarmo (Deník.cz)

MÉDIA

Od čtvrtka by měli Ostravané sledovat předpovědi počasí, smogovou situaci a hlavně cedule za předním sklem tramvají, autobusů a trolejbusů. Začalo totiž platit rozhodnutí ostravských zastupitelů, podle kterého můžeme za smogu cestovat prostředky městské hromadné dopravy zdarma. Vedení Ostravy si od tohoto kroku slibuje, že se za smogové situace sníží na silnicích počet aut, která mají velký podíl na špinavém ovzduší.

Celý článek

11.12.2010 - Primátor Ostravy chce utrácet. Sám přiznal, že zbytečně (aktuálně.cz)

MÉDIA

Bude to experiment za peníze z rozpočtu města, ovšem s velmi nejistým výsledkem. Sám primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD) pochybuje, že bezplatná doprava ve dnech, kdy se město dusí smogem, pomůže lidem lépe dýchat. Přitom je to právě Petr Kajnar, který se o tenhle nápad veřejně nejvíc zasazuje.

Celý článek

10.12.2010 - Ve smogu zdarma? Nápad primátora vezme Ostravě miliony (aktuálně.cz)

MÉDIA

Nápad primátora Ostravy Petra Kajnara (ČSSD), aby lidé za smogu cestovali veřejnou dopravou zdarma, může město připravit o desítky milionů korun. Aktuálně.cz má analýzu, která dokládá, že náklady mohou být výrazně vyšší, než jaké primátor Kajnar i vedení dopravního podniku dosud oficiálně uvádějí.

Celý článek

06.12.2010 - Ostrava nemůže dýchat. A teď zdraží MHD, jediná v zemi (aktuálně.cz)

MÉDIA

Cestování tramvajemi, autobusy a trolejbusy v Ostravě bude v roce 2011 dražší. Definitivně to dnes rozhodli zástupci Moravskoslezského kraje a ostravského magistrátu, kteří jsou pověřeni zdražení jízdného schválit. Společně se na tom tedy podílejí sociální demokraté s komunisty, kteří řídí kraj a ČSSD s ODS šéfující magistrátu.

Celý článek

02.12.2010 - Soukromá škola pro cizince dostane od Ostravy tři miliony, opozice to kritizuje (iDNES.cz)

MÉDIA

Soukromá škola 1st International School of Ostrava dostane od města příští rok 3 miliony korun. Dotaci pro školu určenou především dětem zahraničních investorů a jejich zaměstnanců na schůzi zastupitelů kritizovali členové hnutí Ostravak. Obávají se, že tím radnice poruší zákon o hospodářské soutěži.

Celý článek

02.12.2010 - Ostravak kritizuje podporu soukromé školy (Lidovky.cz)

MÉDIA

Opozičním zastupitelům z hnutí Ostravak se nelíbí, že chce město Ostrava v příštím roce dále dotovat soukromou školu 1st International School of Ostrava, kde se vyučuje v cizím jazyce. Podle opozice se tím může město dopustit nedovolené veřejné podpory, a porušit tak zákon o hospodářské soutěži, řekl opoziční zastupitel Petr Kausta (Ostravak). Vedení města kritiku odmítá.

Celý článek

23.11.2010 - Hnutí Ostravak bojuje o svého zástupce v investiční komisi (ct24.cz)

MÉDIA

Mezi ostravskými zastupiteli se rozhořel první spor. Hnutí Ostravak si stěžuje na diskriminaci radou města. Tvrdí, že radní členy klubu s předstihem neinformovali o zřízení investiční komise. Ostravak tak nemohl včas dodat jméno svého zástupce, který teď v komisi chybí. Radní ubezpečují, že se zástupcem hnutí Ostravak se v komisi počítá.

Celý článek

19.11.2010 - Jízdenky na městskou hromadnou dopravu podraží (Deník.cz)

MÉDIA

Lidé, kteří jezdí tramvají, autobusem nebo trolejbusem, budou zřejmě muset příští rok vytáhnout z peněženky za jízdenky více peněz. Za smogu budeme cestovat zadarmo.

Celý článek

18.11.2010 - Ostrava od ledna zdraží jízdné v městské dopravě (iDNES.cz)

MÉDIA

Obyvatelé i návštěvníci Ostravy, kteří k cestování využívají městskou hromadnou dopravu, si od ledna připlatí. Krátkodobé jízdenky zdraží o jednu korunu, dlouhodobé v průměru o 5 až 6 procent.

Celý článek

15.11.2010 - Kajnar: Originální nápad opozice ocením (Deník.cz)

MÉDIA

Pracovnu, v níž kdysi úřadoval první ostravský starosta Jan Prokeš, bude v následujících čtyřech letech užívat Petr Kajnar. Podruhé za sebou se stal primátorem města. „Je mi v zásadě jedno, kde pracuji. Ale v minulém volebním období jsem si dovolil malou rozmařilost. Podle dobových fotek jsem nechal vyrobit repliky původní pohovky, křesel a stolu. Teď žádné změny neplánuji, nechám v pracovně viset i obraz, který mi věnoval bývalý kolega radní. Není sice až tak úplně podle mého gusta, ale hodí se sem,“ říká Petr Kajnar.

Celý článek

11.11.2010 - Ve vedení centrálního obvodu je Ostravak s ČSSD (Deník.cz)

MÉDIA

Do křesla starosty městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz usedl na následující čtyři roky Jiří Havlíček (ČSSD). Odhlasovali to zastupitelé na středečním ustavujícím zasedání.

Celý článek

10.11.2010 - Anketa s vedením města: Jaké budete mít priority? (Deník.cz)

MÉDIA

Deník se zeptal nových ostravských radních na to, o co budou v příštích čtyřech letech usilovat ze všeho nejvíce.

Celý článek

09.11.2010 - Ostravu povede Kajnar a spol.

MÉDIA

Ostravští zastupitelé v úterý zvolili nové vedení radnice. Jedenáct křesel obsadí členové ČSSD a ODS, primátorem bude opět Petr Kajnar. Během prvního zasedání byla slyšet i opozice, její návrhy ale neprošly.

Celý článek

04.11.2010 - Ostravu bude stát další náměstek dva miliony ročně navíc

MÉDIA

Dva miliony korun. To je cena, kterou bude Ostrava platit každý rok za dalšího náměstka primátora. Zřídit pozici šestého náměstka k dosavadním pěti hodlá budoucí koalice sociálních demokratů a ODS. Politici tvrdí, že se to městu vyplatí.

Celý článek

3.11.2010 - Manželství ODS a ČSSD v Ostravě dráždí voliče, už se rozdělují křesla (iDNES.cz)

MÉDIA

Zatímco zástupci ODS a ČSSD si třesou rukama a těší se v Ostravě na další čtyřleté vládnutí, některé lidi obnovení velké koalice nepotěšilo. Zklamaní jsou například voliči, kteří si přáli pravicovou, nebo levicovou vládu Ostravy, nespokojeni jsou všichni, kdož chtěli změnu.

Celý článek
Ostravak.info Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava
Neváhejte nás kontaktovat
Magdalena Kozubová
tajemník hnutí
+420 725 834 898
tajemnik@ostravak.info
Odběr článků e-mailem